آماده شدن بلک راک برای تایید ETF بیت کوین؛ کارمزد معاملات این صندوق چقدر خواهد بود؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • آماده شدن بلک راک برای تایید ETF بیت کوین؛ کارمزد معاملات این صندوق چقدر خواهد بود؟

بر اساس گزارشات مختلف، شرکت بلک راک و بانک جی‌پی مورگان از کارمندان خود خواسته‌اند تا برای تایید قریب‌الوقوع ETF اسپات بیت کوین توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا آماده شوند. انتظار می‌رود کمیسیون بورس طی روزهای آتی رای نهایی خود را اعلام کند. در همین حال، گمانه‌زنی‌های متعددی در رابطه با کارمزد صندوق ETF بیت کوین بلک راک مطرح شده است.

بلک راک پیش از این در اصلاحیه خود از جی‌پی مورگان، بزرگترین بانک آمریکایی به عنوان یکی از شرکت‌های پذیره‌نویس خود (AP) نام برده بود. جی‌پی مورگان پس از راه‌اندازی ETF بلک راک، نقش ایجاد و بازخرید سهام این صندوق قابل معامله در بورس را خواهد داشت.

انتخاب جی‌پی مورگان به عنوان یکی از شرکای مجاز ETF بلک راک با واکنش تند جامعه کریپتو همراه شد؛ چرا که پیش از این جیمی دیمون (Jamie Dimon)، مدیر ارشد اجرایی جی‌پی مورگان خواستار ممنوعیت استفاده از بیت کوین در آمریکا شده بود.

آیا بلک راک می‌تواند در فضای کریپتو هم موفق شود؟

در حال حاضر، گمانه‌زنی‌های مختلفی در رابطه با عملکرد آتی بلک راک در دنیای کریپتو وجود دارد. برخی معتقدند با وجود رقبایی مثل گری اسکیل که سابقه طولانی در فضای رمزارزها دارد، کار برای بلک راک ممکن است دشوار باشد.

فایننشال تایمز در گزارش اخیر خود مدعی شده تسلط بلک راک در بازار صندوق‌های قابل معامله در بورس آمریکا در حال کاهش است. این نشریه با استناد به داده‌های مورنینگ استار دایرکت مدعی شده شرکت‌های کوچکتر مثل ون گارد (Vanguard) در حال ربودن سهم بلک راک از بازار هستند.

بر اساس این داده‌ها، سهم صندوق‌های iShares بلک راک در بازار ETF آمریکا به ۳۲٪ رسیده است. این درحالی است که این رقم اواخر سال ۲۰۲۲ حدود ۳۳.۷٪ و اواخر سال ۲۰۱۸ برابر با ۳۹٪ بود.

کارمزد ETF بیت کوین بلک راک در مقایسه با رقبا چقدر خواهد بود؟

در همین حال حدس‌های مختلفی در رابطه با کارمزد احتمالی ETF اسپات بیت کوین بلک راک مطرح شده است. اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ارشد بلومبرگ معتقد است کارمزد این صندوق برابر با ۰.۴۷٪ خواهد بود.

بری ریتولتز (Barry Ritholtz)، مدیر ارشد فناوری اطلاعات شرکت ریتولتز ولث منیجمنت (Ritholtz Wealth Management) اما معتقد است بلک راک برای رقابت با سایر شرکت‌ها کارمزد صندوق خود را ۰.۳۵٪ تعیین خواهد کرد. البته وی مدعی است اگر بلک راک کارمزد را برابر با ۰.۲۵٪ اعلام کند می‌تواند بر بازار ETFهای بیت کوین مسلط شود. بالکوناس اما در واکنش به این پیش‌بینی مدعی شد از آنجایی که بلک راک قصد دارد درآمد قابل توجهی از ETF بیت کوین خود ایجاد کند، احتمالا کارمزد خود را در محدوده ۰.۴۰٪ تا ۰.۰۶۰٪ تعیین خواهد کرد.

تاکنون برخی از شرکت‌های متقاضی کارمزد ETF خود را مشخص کرده‌اند. شرکت فیدلیتی اعلام کرده است کارمزد سالانه ۰.۳۹٪ به ازای هر سهم دریافت می‌کند. اینوسکو/گلکسی (Galaxy/Invesco) نیز اعلام کرد در شش ماه اول از دریافت کارمزد چشم‌پوشی خواهد کرد و پس از آن سالانه ۰.۵۹٪ کارمزد دریافت خواهد کرد.