استیبل کوین TUSD دی‌پگ شد؛ پاسخ جاستین سان به اتهامات در مورد استفاده تروریست‌ها از شبکه ترون

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • استیبل کوین TUSD دی‌پگ شد؛ پاسخ جاستین سان به اتهامات در مورد استفاده تروریست‌ها از شبکه ترون

روز گذشته خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شد تروریست‌ها از شبکه ترون بیشتر از شبکه بیت کوین برای فعالیت‌های خود و انتقال پول استفاده می‌کنند. به دنبال انتشار این خبر، استیبل کوین ترو یو اس دی (TUSD) پگ دلاری خود را تا حدی از دست داد و به ۰.۹۹۵۵ دلار کاهش یافت.

به نقل از بیت کوین سیستمی، دی‌پگ شدن استیبل کوین TUSD به هجوم معامله‌گران برای فروش منجر شد؛ به طوری که شاهد سفارشات فروش بزرگی از جمله یک سفارش ۳ میلیون دلاری بودیم.

TUSD پیش‌تر و در ماه مارچ ۲۰۲۰ نیز تا ۰.۹۱۷۹ دلار سقوط کرده بود. شایان ذکر است این استیبل کوین به طور غیررسمی توسط صرافی بایننس پشتیبانی می‌شود و به عنوان جایگزینی برای استیبل کوین BUSD ارائه شده است.

نمودار TUSD تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

جاستین سان، بنیانگذار ترون در ماه سپتامبر (شهریور) در اقدامی جنجال‌برانگیز ۸۱۵ میلیون دلار از این استیبل کوین را مینت (صادر) کرد و پس از مبادله آن با توکن stUSDT، آن را در پلتفرم وام‌دهی خود با نام جاست لند (JustLend) سپرده‌گذاری کرد. البته بعدا سان مدعی شد این تراکنش‌ها از دارایی‌های شخصی وی بوده است.

بلاکچین ترون برای مقاصد تروریستی استفاده می‌شود

خبرگزاری رویترز دیروز گزارش داد شبکه ترون به دلیل تراکنش‌های سریع و مقرون به صرفه آن (کارمزد پایین)، مورد توجه گروه‌های تروریستی مختلفی قرار گرفته است و از سال ۲۰۲۱، کیف پول‌های ترون مورد استفاده این گروه‌ها به شکل قابل توجهی افزایش یافته است که اکثر آن‌ها توقیف شده‌اند.

علاوه بر این، گزارش جداگانه‌ای از شرکت تی‌آر‌ام لبز (TRM Labs) نشان می‌دهد گروه‌های مرتبط با داعش در کشورهایی از جمله تاجیکستان، اندونزی، پاکستان و افغانستان از استیبل کوین تتر در شبکه ترون برای تامین مالی فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند.

علی‌رغم ادعای مقامات مختلف در رابطه با استفاده از ارزهای دیجیتال برای تامین مالی تروریسم، شرکت‌های بزرگی در صنعت رمزارزها از جمله کوین بیس معتقدند اکثر تروریست‌ها به جای کریپتو همچنان از کانال‌های مالی سنتی از جمله پول نقد استفاده می‌کنند.

کوین بیس مدعی است فناوری بلاکچین به مقامات کمک کرده است تا استفاده غیرقانونی از ارزهای دیجیتال را برای تامین مالی تروریسم محدود کنند.

واکنش جاستین سان به گزارش رویترز چه بود؟

گزارش جنجالی رویترز با واکنش بنیانگذار شبکه ترون همراه شد. سان در توییتی ضمن تاکید بر اینکه ساختار غیرمتمرکز شبکه ترون مشابه با بیت کوین و اتریوم است، نوشت:

در حالی که ما به مبارزه با تامین مالی تروریسم و همکاری با پروژه‌های تحلیلی و شرکای مختلف متعهد هستیم، اولویت اصلی ما مثل همیشه حفظ تمرکززدایی، تضمین امنیت دارایی همه کاربران و ارائه تراکنش‌های فوری، مقرون به صرفه و قابل اعتماد است.

در حقیقت، سان اتهامات موجود در این گزارش را رد نکرد و در رابطه با آنها توضیحی نداد.

ریزش قیمت ترون

به دنبال انتشار این گزارش و دی‌پگ شدن استیبل کوین ترو یواس‌دی، قیمت ترون کاهش یافت و به ۰.۱۰۰۳ دلار سقوط کرد. البته از آن زمان قیمت کمی بهبود یافته است اما همچنان با ۵.۲۵٪ ریزش نسبت به ۲۴ ساعته گذشته در حوالی ۰.۱۰۰۹ دلار معامله می‌شود.

نمودار ترون تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView