افزایش سقف موجودی اعتبارسنج‌های اتریوم از ۳۲ به ۲۰۴۸ اتر؛ پیامدهای آن برای شبکه چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • افزایش سقف موجودی اعتبارسنج‌های اتریوم از ۳۲ به ۲۰۴۸ اتر؛ پیامدهای آن برای شبکه چیست؟

توسعه‌دهندگان اتریوم در نظر دارند حداکثر سقف موجودی اعتبارسنج‌های (ولیدیتورها) اتریوم را از ۳۲ به ۲۰۴۸ اتر افزایش دهند. این پروپوزال در آخرین جلسه اجماع توسعه‌دهندگان اتریوم مورد بحث قرار گرفت. این طرح در صورت تصویب می‌تواند شبکه را کمی از حالت غیرمتمرکز خارج کند زیرا منجر به کاهش تعداد ولیدیتورها خواهد شد اما از طرف دیگر انگیزه سرمایه‌های زیاد برای استیکینگ را بیشتر خواهد کرد و بخش اعتبارسنجی اتریوم را چابک‌تر خواهد کرد.

 

به گزارش دبلاک، توسعه‌دهندگان اتریوم در حال بررسی پروپوزالی هستند که پیشنهاد می‌کند حداکثر موجودی اعتبارسنجی را از مقدار فعلی ۳۲ اتر (ETH) به ۲۰۴۸ اتر برای هر اعتبارسنج افزایش دهند. لازم به ذکر است، این پروپوزال مربوط به افزایش حداکثر موجودی سهام استیکینگ هر اعتبارسنج است و حداقل مقدار آن همان ۳۲ اتر باقی می‌ماند.

در حال حاضر، حداقل و حداکثر سقف موجودی اعتبارسنج‌های اتریوم ۳۲ اتر است. این امر باعث می‌شود اگر اعتبارسنج‌ها بخواهند موجودی بیشتری را در شبکه استیک کنند و سود بیشتری کسب کنند، مجبور شوند در نقش چندین اعتبارسنج در پارت‌های ۳۲ اتری فعالیت کنند.

جای تعجب نیست که این کار منجر به افزایش زیادی در تعداد اعتبارسنج‌‌ها شده است. در حال حاضر، ۶۰۰٬۰۰۰ اعتبارسنج فعال و ۹۰٬۰۰۰ مورد دیگر در صف انتظار برای فعال‌سازی هستند.

مایکل نیودر (Michael Neuder)، محقق بنیاد اتریوم و از حامیان اصلی این پروپوزال، در آخرین جلسه اجماع توسعه‌دهندگان اتریوم که در روز جمعه برگزار شد، پیشنهاد این افزایش را مطرح کرد. او گفت در حالی که سقف اعتبارسنجی فعلی باعث عدم تمرکز می‌شود، اما به طور ناخواسته منجر به افزایش اندازه مجموعه اعتبارسنجی شده است.

نیودر توضیح داد که افزایش سقف می‌تواند گسترش مجموعه اعتبارسنج‌های فعال را کاهش داده و در نهایت کارایی شبکه را بهبود می‌بخشد.

ترکیب خودکار پاداش‌های اعتبارسنجی در اتریوم
به گفته نیودر، این پروپوزال امکان ترکیب خودکار پاداش‌های اعتبارسنجی را نیز فراهم می‌کند. در حال حاضر به دلیل وجود سقف ۳۲، پاداش‌های بدست آمده از استیکینگ باید به جای دیگری هدایت شوند؛ اما اگر این پروپوزال تصویب شود، این پاداش‌ها می‌توانند فوراً با موجودی اول ولیدیتورترکیب شوند و سود بیشتری را برای او به ارمغان آورند.

به‌علاوه، این پیشنهاد مشکلات عملیاتی اپراتورهای بزرگ را برطرف می‌کند. از جمله این اپراتورها صرافی‌ کوین بیس است که در حال حاضر به دلیل محدودیت موجودی ۳۲ اتر، ده‌ها هزار اعتبارسنج دارد.

با افزایش حداکثر موجودی اعتبارسنج، چنین اپراتورهایی می‌توانند اعتبارسنج‌های با تعداد کمتر اما با سهام بالاتر را مدیریت کنند که بالطبع پیچیدگی کمتری برایشان خواهد داشت. با این حال، نیودر در مورد ریسک‌های مرتبط، از جمله احتمال بالاتر رفتن جریمه‌ها (Slashing) برای اعتبارسنج‌های متخلف نیز هشدار داد.

افزایش سقف موجودی اعتبارسنج‌های اتریوم همچنان در میان توسعه‌دهندگان مورد بحث است. آن‌ها توافق کرده‌اند جزئیات اجرای این پروپوزال را در پلتفرم‌های اجتماعی مانند ETHMagicians و دیسکورد بیشتر مورد بحث قرار دهند.