الگوریتم اثبات اهمیت(PoI) چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

همانطور که می دانید مکانیزم اجماع در بلاک چین در واقع فرآیندی است که در آن همه گره ها از قوانین یا پروتکل های یکسانی پیروی می کنند. این مکانیزم های اجماع، برای عملکرد صحیح یک شبکه بلاک چین بسیار مهم هستند. در مقاله های قبلی، با مکانیزم های اثبات کار و همچنین اثبات سهام آشنا شدیم و دانستیم که مکانیزم اثبات سهام به منظور غلبه بر کاستی های مکانیزم اثبات کار ایجاد شده است. با این حال، اثبات سهام خود دارای چندین کاستی است که در طول سالها به طور فزاینده ای آشکار شده است. برای غلبه بر این کاستی ها، مکانیزم دیگری به نام الگوریتم اثبات اهمیت نیز ایجاد شده است.

الگوریتم اثبات اهمیت توسط یک ارز دیجیتال به نام NEM ارائه شده است که در مقایسه با بیت کوین یا اتریوم نسبتا گمنام است. با این حال، از آنجا که این مکانیزم چندین مزیت دارد، در بازار ارزهای دیجیتال رو به افزایش است. در این مقاله، ما نگاه دقیق تری به مفهوم اثبات اهمیت و مزایای آن خواهیم داشت.

کاستی های الگوریتم اثبات سهام

مکانیزم اثبات اهمیت به منظور غلبه بر کاستی های اثبات سهام ایجاد شده است. برای درک اثبات اهمیت، ابتدا باید کاستی های اثبات سهام را درک کنیم. سه کاستی عمده در زیر ذکر شده است:

• در درجه ی اول، اثبات سهام به نفع افرادی است که ارزهای دیجیتال را ذخیره یا به عبارتی احتکار می کنند. این یک مکانیزم خود محدود کننده است زیرا هدف یک ارز دیجیتال جایگزین شدن با ارز واقعی است. بنابراین، ارزهای دیجیتال باید مشوق افراد برای استفاده از آنها باشند. در عوض، ارزهای دیجیتالی که از مکانیزم اثبات سهام پیروی می کنند، در واقع افراد را برای نگهداری مقادیر زیادی از آنها در کیف پول خود پاداش می دهند.

• اثبات سهام به نفع سرمایه گذاران ثروتمند است. افرادی که پول اضافی برای نگهداری کوین های بیشتر در حساب های خود دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که یک بلوک را بسازند. از لحاظ تئوری، اگر شخصی بتواند 10 درصد از کل بلوک های رمزنگاری موجود را داشته باشد، می تواند 10 درصد از کل تراکنش ها را تایید کرده و کارمزد تراکنش را دریافت کند.

• اثبات سهام به سرمایه گذارانی که ارز دیجیتال را برای مدت کوتاهی در حساب خود نگه می دارند پاداش می دهد. مقدار ارزهای دیجیتال موجود در کیف پول هنگام شروع ساخت بلوک تنها چیزی است که اهمیت دارد و مدت زمان نگه داشتن آن هیچ ارتباطی با تصمیم شبکه برای تعیین سازنده بلاک ندارد. بنابراین، اثبات سهام به سرمایه گذارانی که دائم ارزهای دیجیتال را ترید می کنند، پاداش می دهد.

هدف اصلی سازوکار اثبات اهمیت غلبه بر این مشکلات است. روشی که برای غلبه بر این مشکلات استفاده می شود در زیر ذکر شده است.

الگوریتم اثبات اهمیت

الگوریتم اثبات اهمیت نه تنها تعداد کوین های موجود در کیف پول دیجیتال را محاسبه می کند، بلکه مدت زمان نگهداری آن ها را نیز محاسبه می کند. این سیستم افراد را تشویق می کند تا کوین های موجود در کیف پول خود را در قالب  ارز دیجیتال نگه دارند. پس از نگه داشتن آن ها برای مدت زمان مشخص از پیش تعیین شده، اصطلاحا این کوین ها واگذار می شوند. فقط کوین های واگذار شده برای تعیین امتیاز اثبات اهمیت استفاده می شوند و تعداد کوین های واگذار شده احتمالا مهمترین عاملی است که برای تعیین امتیاز اثبات اهمیت مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه افراد بتوانند با واگذار کردن رمزارزهای خود تعداد بیشتری رمزارز برداشت کنند، یک مقدار کمینه برای تعداد رمزارزهای واگذار شده وجود دارد.

◾ الگوریتم اثبات اهمیت همچنین امتیاز بالاتری را برای سرمایه گذارانی که به طور منظم با دیگران در شبکه تراکنش انجام می دهند، ارائه می دهد. این همان چیزی است که اثبات اهمیت را پایدارتر و قابل اعتمادتر می کند زیرا باعث ایجاد گردش آزاد کوین ها به جای احتکار آنها می شود. این الگوریتم به گونه ای ساخته شده است که می تواند تراکنش های دایره ای را در بین تعداد کمی از حساب های سرمایه گذاران تشخیص دهد. تراکنش هایی جعلی که فقط به منظور افزایش نمره POI انجام می شوند طبق طراحی الگوریتم  اثبات اهمیت شناسایی و حذف می شوند.

◾ الگوریتم اثبات اهمیت همچنین به انواع خاصی از تراکنش ها پاداش می دهد. به عنوان مثال، به تراکنش های بزرگتر در مقایسه با تراکنش های کوچکتر اهمیت بیشتری داده می شود. همچنین پاداش معاملات مکرر بیشتر از معاملات نادر است. این قوانین به منظور اطمینان از افزایش استفاده از ارزهای دیجیتال در طول زمان ایجاد شده اند و برای اینکه به جای استفاده از آنها فقط برای فعالیت های سوداگری، جایگزین مناسبی برای پول فیات شوند.

◾ نمره یا امتیاز الگوریتم اثبات اهمیت یک نمره ترکیبی است که از عوامل متعددی مشتق شده است که برخی از آنها در بالا ذکر شد. به عنوان مثال، تعداد کوین های واگذار شده، تعداد شرکای معاملاتی (تعداد افرادی که با آنها تراکنش انجام می شود)، اندازه متوسط معاملات با این شرکا و معاملات خالص انجام شده در 30 روز گذشته همه برای بدست آوردن این امتیاز در نظر گرفته شده است.

پلتفرم نم یا NEM

NEM به عنوان فورک ارز دیجیتال NXT شروع به کار کرد. این سیستم در مارس 2015 به عنوان یک بلاک چین کارآمد از نظر مصرف انرژی برای راه اندازی، آماده ی خدمات رسانی برای شرکت ها شد. این پلتفرم برای حل برخی از مسائل مربوط به اثبات سهام، مانند ثروتمندتر شدن ثروتمندان پیشنهاد شد. همانطور که در بخش قبل نیز گفته شد، اثبات اهمیت، یک سیستم رتبه بندی یا نمره را بر اساس متغیرهای اضافی معرفی می کند. در مکانیزم اثبات اهمیت NEM، گره ها باید شرایط زیر را به عنوان بخشی از شرایط کسب کنند تا رتبه بالاتری کسب کنند و به عنوان گره گیرنده پاداش انتخاب شوند:

1. داشتن حداقل 10000 واحد XEM (ارز دیجیتال بومی NEM). این حداقل سهام مشروط نیز نامیده می شود و مبلغی است که برای شروع برداشت (دریافت پاداش) باید حداقل یک مدت در حساب گره باشد.

2. گره حداقل 1000 واحد XEM را منتقل کرده باشد و این اتفاق حداقل در 43200 بلوک گذشته (تقریبا 30 روز) اتفاق افتاده باشد.

3. داشتن شرکای معاملاتی یعنی انجام معامله با سایر گره های شبکه. در این مورد، از تئوری شبکه برای تأیید اهمیت یک گره استفاده می شود (برای مثال، شخصی را که دو حساب برای انجام معاملات با یکدیگر افتتاح می کند، با استفاده از الگوریتم هایی می تواند تا حدودی تشخیص دهد.)

الگوریتم سپس مقادیر را کنار هم قرار می دهد و برای هر گره امتیازی را محاسبه می کند. با توجه به امتیاز بندی، هر گره دارای شانس مشخصی برای انتخاب تصادفی برای نوبت بعدی ساخت بلوک خواهد بود. اگر گره انتخاب شده آنلاین نباشد، برداشت بلوک را می توان به یک گره دیگر واگذار کرد.

نکته قابل توجه دیگر اینست که الگوریتم اثبات اهمیت نیازی به محاسبات پیچیده که توسط گره ها انجام شود، ندارد و در نتیجه انرژی زیادی صرف نمی کند و به سخت افزار تخصصی نیز نیاز ندارد.

جمع بندی

در این مقاله با الگوریتم اثبات اهمیت یا به اختصار PoI آشنا شدیم. با توجه به نکات ذکر شده، روشن است که مکانیزم اثبات اهمیت بسیاری از مشکلات مرتبط با اثبات سهام را از بین می برد. به عنوان مثال، در این مکانیزم، ثروتمندان دیگر ثروتمندتر نمی شوند و ارز دیجیتال در واقع مانند یک ارز رفتار می کند یعنی به جای ذخیره و قفل شدن در کیف پول های دیجیتالی، در بین مردم جریان دارد. از این رو، می توان گفت که گرچه اثبات اهمیت امروزه مفهوم چندان متداولی نیست اما به دلیل شایستگی های آن ممکن است به زودی مورد توجه سرمایه گذاران قرار گیرد و در نهایت به مکانیزم اجماع غالب در آینده تبدیل شود.