با رشد بیت کوین بیش از ۷۰۰ میلیون دلار معامله لیکویید شد؛ آیا نوسانات BTC همچنان ادامه دارد؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • با رشد بیت کوین بیش از ۷۰۰ میلیون دلار معامله لیکویید شد؛ آیا نوسانات BTC همچنان ادامه دارد؟

شب گذشته قیمت بیت کوین تا مرز ۶۴٬۰۰۰ دلار افزایش یافت اما ناگهان ۷٪ سقوط کرد که منجر به لیکویید شدن حجم زیادی از پوزیشن‌های معاملاتی معامله‌گران شد.

قیمت بیت کوین روز گذشته جهش شدیدی را تجربه کرد و برای اولین بار از نوامبر ۲۰۲۱ به ۶۰٬۰۰۰ دلار رسید. روند صعودی اینجا متوقف نشد و در ادامه بیت کوین به ۶۴٬۰۳۷ دلار رسید اما در ادامه قیمت بیش از ۷٪ سقوط کرد و به ۵۹٬۴۰۰ دلار رسید. در زمان نگارش این مطلب بیت کوین دوباره افزایش یافته و به ۶۳٬۱۸۰ دلار رسیده است.

اصلاح ناگهانی قیمت بیت کوین بر آلت کوین‌ها نیز تاثیر گذاشت به طوری که ارزهایی از جمله اتریوم، سولانا، ریپل، کاردانو، دوج کوین و آوالانچ هرکدام بین ۴-۹٪ کاهش یافتند.

شایان ذکر است امروز ساعت ۵ عصر شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) ماه ژانویه منتشر خواهد شد که می‌تواند بر بازار و قیمت‌ها تاثیر بگذارد. این شاخص، ابزار ترجیحی فدرال رزرو برای سنجش تورم است و بر روی تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت نرخ بهره تاثیر می‌گذارد.

نزدیک به ۸۰۰ میلیون دلار پوزیشن لیکویید شد

داده‌های وب‌سایت کوین گلس نشان می‌دهد به دنبال افت ناگهانی قیمت‌ها، نزدیک به ۸۰۰ میلیون دلار از پوزیشن‌های معاملاتی معامله‌گران لیکویید شده است. لیکویید شدن زمانی رخ می‌دهد که یک صرافی، پوزیشن معاملاتی یک معامله‌گر را به دلیل کاهش حاشیه سود درنظر گرفته شده می‌بندد.

حجم لیکویید شده در ۲۴ ساعت اخیر بیشترین حجم از ماه آگوست ۲۰۲۳ است. در آن زمان با ریزش ناگهانی قیمت بیت کوین به ۲۵٬۰۰۰ دلار، یک میلیارد دلار از پوزیشن‌های معاملاتی سرمایه‌گذاران در بازار کریپتو لیکویید شد.

جزییات حجم پوزیشن‌های لیکویید شده در ۲۴ ساعت اخیر - منبع: Coinglass

با توجه به تصویر بالا، ظاهرا نوسانات قیمت هم بر پوزیشن‌های شورت و هم بر پوزیشن‌های لانگ تاثیر گذاشته به طوری که در ۲۴ ساعت اخیر بیش از ۳۵۰ میلیون دلار پوزیشن لانگ و بیش از ۴۴۵ میلیون دلار پوزیشن شورت لیکویید شده است. صرافی بایننس نیز با ۲۸۵ میلیون دلار پوزیشن لیکویید شده، بیشترین سهم را داشته است.

رکوردشکنی ETFها ادامه دارد

همزمان با رشد افسارگسیخته قیمت بیت کوین، صندوق‌های ETF اسپات این ارز دیجیتال رکورد جدیدی را از نظر حجم معاملات به ثبت رساندند. به گفته جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیلگر شرکت بلومبرگ، روز گذشته حجم معاملات هر ۱۰ صندوق ETF اسپات بیت کوین از ۷.۶۹ میلیارد دلار عبور کرد که رکورد جدیدی به شمار می‌رود و بیش از ۱.۵ برابر اوج ۴.۶۶ میلیارد دلاری در روز اول فعالیت آنهاست.

توییت سیفارت
صندوق آی‌شرز (iShares) بلک راک ۴۳.۵٪ از این حجم معاملاتی را به خود اختصاص داده و با حجم معاملات ۳.۳۵ میلیارد دلاری خود در راس جدول ETFها یکه‌تازی می‌کند.

سرنوشت این رالی چه خواهد شد؟

ظاهرا در حال حاضر بازار پیش‌بینی می‌کند رالی بیت کوین ادامه پیدا کند و در ماه‌های آتی قیمت این ارز دیجیتال ۶ رقمی شود. تحلیلگران صرافی بیتفینکس در این باره می‌گویند:

با توجه به تحلیلی که ما از بازار داریم، پیش‌بینی می‌کنیم هدف محافظه‌کارانه ۱۰۰ هزار تا ۱۲۰ هزار دلاری تا سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۴ محقق شود و پس از آن اوج چرخه از نظر مارکت کپ در سال ۲۰۲۵ رخ دهد.

در ادامه تحلیل آنها آمده است:

ETFها مفهومی با عنوان «تقاضای منفعل» را معرفی کرده‌اند، این یعنی عمده تقاضای خرید در این صندوق‌ها از سوی سرمایه‌گذارانی است که نسبت به نوسانات قیمت بی‌تفاوت هستند. این افراد برخلاف سال‌های گذشته، به بیت کوین به عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش نگاه می‌کنند نه یک دارایی نوسانی برای کسب سود و معامله‌.

علاوه بر این، پیتر برنت (Peter Brandt)، تحلیلگر مطرح و کهنه‌کار بازار نیز پیش‌بینی می‌کند قیمت بیت کوین تا سپتامبر ۲۰۲۵ به ۲۰۰٬۰۰۰ دلار برسد.