بیش از یک میلیون بیت کوین از دست رفته است

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

 

واقعیت تلخ بازار رمزارزها این است که بخش عمده‌ای از کاربران از طریق صرافی‌های متمرکز وارد بازار می‌شوند. آن‌ها از طریق یک حساب بانکی سنتی، ارز فیات خود را به صرافی رمزارزی منتقل می‌کنند. در نهایت، کاربران صرافی اقدام به خرید بیت کوین می‌کنند. خرید انجام شده به صورت اعتبار (IOU) انجام می‌شود. اعتباری که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد هیچکدام از ویژگی‌های رمزارزهای غیرمتمرکز را ندارد. شما نمی‌توانید آن‌ها را در دفتر کل بررسی کنید و ببینید که آیا به راستی بیت کوین‌هایی را که خریده‌اید در اختیار دارید یا خیر. درست است که با استفاده از اثبات دارایی (Proof of Reserve) می‌توان دارایی‌های موجود در صرافی را صحت سنجی کرد. اما این موضوع نیز به حسابرسی شخص ثالث قابل اطمینان نیاز دارد. مشکل از همینجا شروع می‌شود.

 

 

می‌توانید اخبار ارزهای دیجیتال را از کانال سیگنال ارز دیجیتال نیز مطالعه کنید:

از آنجایی که صورت‌های مالی شرکت‌ها مشخص نیستند، وجود یا عدم وجود دارایی‌های صرافی‌ها محل سوال است. عموم مردم به چنین موضوعی واکنشی نشان نمی‌دهند تا زمانی که فاجعه رقم بخورد. آن زمان دارایی‌های خود را به سان سرابی می‌بینند که دیگر از آن سیراب نخواهند شد.

جدول زیر بیت کوین‌هایی که 14 صرافی مهم دنیا در طول یک دهه گذشته از دست داده‌اند را نشان می‌دهد:

مجموع بیت کوین از دست رفته در صرافی‌ها

همانطور که مشاهده می‌شود تا بحال بیش از 1.2 میلیون بیت کوین در صرافی‌های رمزارزی گم شده است. این عدد مجموعا 6.2 درصد از کل بیت کوین‌هایی که تا به حال به وجود آمده را شامل می‌شود. حال تصور کنید که این مقدار بیت کوین، تنها در صرافی‌های معتبر از دست رفته است.

از بین رفتن بیت کوین‌های موجود در بازار باعث کمیابی بیت کوین می‌شود اما جیمسون لپ (Jameson Lopp) مدیرعامل شرکت نگهداری رمزارز CasaHODL معتقد است که ایجاد یک ارز دیجیتال جدید هزینه چندانی ندارد و نمی‌توان گزینه کمیابی را برای ارزیابی قیمت بیت کوین ملاک قرار داد.

منبع: casaHODL