تحلیل تکنیکال اتریوم؛ یک شنبه 30 مرداد

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

 

از زمان سقوط گسترده بازار در ماه ژوئن (خرداد)، اتریوم [ETH]، بزرگترین

آلتکوین جهان، یک حرکت صعودی ثابت را در پیش گرفت. به بیان دیگر، طی دو ماه گذشته، اتریوم به طور مداوم کف های بالاتری را ثبت کرده است که نشان می‌دهد با نزدیک‌تر شدن به تاریخ راه اندازی هارفورک Merge ، این روند حفظ می شود.

با این حال، در چرخش اخیر، چندین ارز دیجیتال از جمله بیت کوین [BTC] و اتریوم شاهد کاهش شدید قیمت بوده اند. بر اساس اطلاعات وبسایت coinmarketcap، در زمان نگارش این مطلب، اتریوم با کاهش 3.50 درصدی در تایم فریم روزانه با قیمت 1584.86 دلار معامله می شود و ارزش بازار آن معادل 193.47 میلیارد دلار است.

اخیراً همزمان با کاهش قیمت، چندین تحول جالب در معیارهای درون زنجیره ای اتر (ETH) نیز رخ داده است. داده‌های پلتفرم تحلیلی گلاسنود (Glassnode) نشان می‌دهد که حجم خروجی اتریوم از صرافی ها به پایین‌ترین حد یک ماهه خود در حدود 14,564,884.80 دلار رسیده است. این کاهش نشان دهنده احتمال سقوط بیشتر قیمت اتریوم در روزهای آینده است، چرا که کاهش حجم خروجی در صرافی ها به طور کلی یک سیگنال نزولی تلقی می شود. علاوه بر این، همزمان با کاهش حجم خروجی، حجم ورودی اتر به صرافی ها افزایش یافته و احتمال کاهش قیمت را تشدید کرده است.

نمودار اتر 5 - تحلیل تکنیکال اتریوم؛ یک شنبه 30 مرداد

نکته جالت توجه دیگر این است که افت اخیر قیمت با کاهش دارایی های روی سود همراه شده و به بالاترین سطح سه ماهه خود رسیده است. این وضعیت نشان دهنده زیان بیشتر سرمایه گذاران است.

نسبت ارزش تحقق یافته به ارزش بازار (MVRV) که شاخصی از پرایس اکشن یک دارایی است، نشان می دهد که روزهای تاریک اتریوم هنوز ادامه دارد. با توجه به این داده ها، نسبت MVRV بسیار بالاتر از مارک 1 بوده است که نشان دهنده کاهش بیشتر قیمت در روزهای آینده می باشد. گفتنی است که ارقام کمتر از 1 این معیار، نشان دهنده رسیدن بازار به کف قیمت است.

علاوه بر موارد مذکور، نمودار چهار ساعته نیز تصویری تلخ از شرایط اتر را به تصویر می‌کشد. یک الگوی کنج (گوه) نزولی در نمودار شکل گرفته است که منجر به کاهش قیمت اتریوم شد. همانطور که بولینگر باندهای (BB) نمودار نشان می دهد قیمت اتریوم در یک منطقه پرنوسان قرار دارد و کاهش قیمت آن در روزهای آینده را نشان می دهد.

علی رغم همه موارد فوق، می بینیم که کاهش قیمت اخیر، شاخص مقاومت نسبی (RSI) را به منطقه اشباع فروش سوق داده و بنابراین، این احتمال وجود دارد که قیمت به زودی یک روند صعودی را در پیش گرفته و با عبور از مانع 1600 دلاری آنر ا به حمایتی قوی تبدیل کند.