تحلیل تکنیکال اتم، فایل کوین، EGLD و الگورند؛ ۲۷ آذر ۱۴۰۲

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

تحلیل تکنیکال کازماس (ATOM)

قیمت کازماس چند روزی است که در یک روند صعودی قرار دارد. خریداران در تاریخ ۱۶ دسامبر (۲۵ آذر)، از فرصت ریزش قیمت تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۰.۵۲ دلار) برای خرید در کف استفاده کردند و قیمت را دوباره افزایش دادند. این امر نشان می‌دهد تقاضای زیادی برای خرید توکن اتم در سطوح پایین‌تر وجود دارد.

نمودار کازماس تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
در حال حاضر خریداران به دنبال آن هستند تا قیمت را از مقاومت ۱۲.۵۰ دلار فراتر ببرند. درحالی که نباید مقاومت خرس‌ها در این سطح را نادیده گرفت؛ اما شیب صعودی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن RSI در ناحیه مثبت نشان می‌دهد مقاومت زیادی در مسیر کازماس وجود ندارد.

در صورتی که خریداران بتوانند قیمت کازماس را به بالای ۱۲.۵۰ دلار برسانند، این ارز دیجیتال ممکن است در ادامه ۱۳ دلار و سپس ۱۵ دلار را آزمایش کند. فروشندگان برای جلوگیری از تداوم روند صعودی باید قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بازگردانند. در این سناریو قیمت اتم ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود در حوالی ۹.۴۰ دلار سقوط کند.

نمودار کازماس تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
تحلیل تایم فریم ۴ ساعته نشان می‌دهد مقاومت زیادی در ناحیه ۱۲ دلار وجود دارد. در صورت شکسته شدن مقاومت ۱۲ دلاری، الگوی سر و شانه معکوس در نمودار با هدف ۱۳.۳۱ دلار تکمیل خواهد شد. اما در حال حاضر، قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (۱۱.۰۲۸) کاهش یافته است که احتمالا مسیر برای ریزش بیشتر تا ۹.۵۰ دلار فراهم می‌شود.

تحلیل تکنیکال فایل کوین (FIL)

قیمت فایل کوین در تاریخ ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) از مقاومت ۵.۶۷ دلاری ریجکت شد.

نمودار فایل کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع:
در حال حاضر، یک الگوی فنجان و دسته در حال تشکیل شدن در نمودار فایل کوین است که در صورت شکسته شدن مقاومت ۵.۶۷ دلاری تکمیل می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، احتمالا رالی صعودی جدیدی آغاز خواهد شد که می‌تواند تا هدف الگو یعنی ۸.۴۱ دلار افزایش یابد.

با این حال، بعید است خرس‌ها به این راحتی تسلیم شوند. انتظار می‌رود در سطوح ۶.۵۰ و ۷.۴۰ دلار شاهد مقاومت گسترده فروشندگان باشیم. در سمت مقابل، در صورتی که قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۴.۶۱ دلار) سقوط کند، پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت فاقد اعتبار خواهد شد.

نمودار فایل کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
در تایم فریم ۴ ساعته نیز می‌بینیم خریداران قیمت را به بالای مقاومت ۵.۶۷ دلار رسانده‌اند؛ اما نتوانسته‌اند آن را حفظ کنند. در حال حاضر فروشندگان به دنبال آن هستند تا قیمت را پایین‌تر از این مقاومت نگه‌ دارند. در حال حاضر، قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (۵.۲۵۹ دلار) کاهش یافته که سطح بسیار مهمی است و باید آن را مدنظر قرار داد.

جهش قیمت پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای چشم‌انداز آزمایش مقاومت ۶.۲۰ دلاری را بهبود می‌بخشد. اگر این مقاومت شکسته شود، احتمالا فاز بعدی روند صعودی آغاز خواهد شد. اما با قیمت فعلی ۵.۰۷۹ دلار در زمان نگارش این مقاله، مسیر برای سقوط بیشتر تا ۴.۴۰ دلار هموارتر خواهد بود.

تحلیل تکنیکال مالتیورس اکس (EGLD)

قیمت مالتیورس اکس در تاریخ ۱۲ دسامبر (۲۱ آبان) از مقاومت سربار ۷۰ دلاری پس زده شد و ۴ روز بعد تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در حوالی ۵۵ دلار کاهش یافت.

نمودار مالتیورس اکس تایم فریم ۱ روزه - منبع:

افزایش دوباره قیمت پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نشان می‌دهد احساسات صعودی پابرجاست و گاوها در حال خرید در کف هستند. در این سناریو خریداران دوباره برای شکستن مقاومت ۷۰ دلاری تلاش خواهند کرد. در صورت تحقق این مهم، قیمت توکن EGLD می‌تواند ابتدا تا ۹۰ دلار و سپس ۱۰۰ دلار افزایش یابد.

البته در این مسیر نباید از فروشندگان غافل شد. فروشندگان در حال حاضر به دنبال کشاندن قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه هستند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است شاهد اصلاح شدید قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۴۶ دلار باشیم.

نمودار مالتیورس اکس تایم فریم۴ ساعته - منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته مالتیورس اکس به تازگی دوباره حمایت ۵۷ دلاری خود را آزمایش کرده است. این حمایت بسیار مهم است و در کوتاه‌مدت باید به آن توجه کرد. در صورت شکسته شدن این سطح، قیمت می‌تواند تا ۴۸ دلار کاهش یابد.

در سمت مقابل، جهش قیمت از سطوح فعلی یا پس از آزمایش حمایت ۵۷ دلاری می‌تواند قیمت را به بالای ۶۴ دلار برساند. در این صورت، احتمالا مقاومت ۷۰ دلاری دوباره آزمایش خواهد شد. انتظار می‌رود در این سطح شاهد تقابل گسترده خرس‌ها و گاوها باشیم.

تحلیل تکنیکال الگورند (ALGO)

در حال حاضر، خریداران در شکستن مقاومت سربار ۰.۲۲ دلاری با چالش مواجه شده‌اند. با این حال، نیمه پر لیوان این است که گاوها اجازه نداده‌اند قیمت به میزان زیادی کاهش یابد. این امر نشان‌دهنده انتظار خریداران برای افزایش دوباره قیمت است.

نمودار الگورند تایم فریم ۱ روزه - منبع:

هر دو میانگین متحرک رسم‌شده در نمودار شیب صعودی گرفته‌اند و شاخص RSI نیز در محدوده مثبت قرار گرفته است که نشان می‌دهد خریداران هنوز هم کنترل بازار را در اختیار دارند. انتظار می‌رود ریزش احتمالی قیمت در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۱۸ دلار) حمایت شود. در صورت افزایش دوباره قیمت از این سطح، انتظار می‌رود قیمت مقاومت ۰.۲۲ دلاری را به سمت بالا بشکند.

در صورت تحقق این مهم، قیمت الگورند می‌تواند ابتدا تا ۰.۲۴ دلار و سپس تا ۰.۲۸ دلار افزایش یابد. اما در سمت دیگر، اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت فاقد اعتبار می‌شود. چنین سناریویی احتمال اصلاح شدید تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۰.۱۴ دلار را تقویت می‌کند.

نمودار الگورند تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
در تایم فریم ۴ ساعته شاهد نوسان قیمت بین ۰.۱۸ تا ۰.۲۲ دلار هستیم. علاوه بر این، میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای شیب نزولی به خود گرفته و RSI نیز به منطقه منفی وارد شده است که احتمال سقوط قیمت تا ۰.۱۸ دلار را افزایش می‌دهد.

انتظار می‌رود خریداران با قدرت از ۰.۱۸ دلار محافظت کنند؛ چراکه اگر شکست به سمت پایین داشته باشیم، الگوی نزولی سقف سه‌قلو در نمودار تکمیل خواهد شد. هدف این الگوی نزولی ۰.۱۴ دلار است.

اما در سمت دیگر ماجرا، جهش قیمت از حمایت ۰.۱۸ دلاری را می‌توان به خرید گاوها در کف نسبت داد. در این سناریو قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و پس از آن تا ۰.۲۲ دلار افزایش دهد. در صورت شکسته شدن مقاومت ۰.۲۲ دلاری و بسته شدن کندلی بالاتر از آن، احتمالا فاز بعدی روند صعودی آغاز خواهد شد.