تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، ریپل، سولانا، کاردانو و دوج کوین ‍۱۶ آذر ۱۴۰۲

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، ریپل، سولانا، کاردانو و دوج کوین ‍۱۶ آذر ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین در هفته گذشته بیش از ۱۰٪ افزایش یافته است که نشان‌دهنده فشار خرید با امید به تداوم روند صعودی است. بر اساس داده‌های کوین‌شرز، سرمایه‌گذاران در ده هفته گذشته بیش از ۱.۴۴ میلیارد دلار پول جدید به صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین واریز کرده‌اند.

به نقل از کوین تلگراف، انتظار می‌رود تایید یک صندوق قابل معامله بورسی اسپات بیت کوین سرمایه زیادی را جذب کند. رابی یونگ (Robby Yung)، مدیرعامل شرکت انیموکا معتقد است ETFهای اسپات بیت کوین می‌توانند ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار درآمد ایجاد کنند.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: coin360

در حالی که سرمایه‌گذاران بلندمدت در حال خرید بیت کوین هستند، داده‌های آنچین نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت در ماه دسامبر به فروش و دریافت سود مشغول بوده‌اند به طوری که در ۴ روز اول این ماه حدود ۵ میلیارد دلار بیت کوین به صرافی‌های ارز دیجیتال ارسال کرده‌اند.

آیا بیت کوین می‌تواند به روند صعودی خود ادامه دهد و به ۴۸٬۰۰۰ دلار برسد؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، ریپل، سولانا، کاردانو و دوج کوین را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین در روند صعودی قدرتمندی به سر می‌برسد. مومنتوم این روند پس از عبور قیمت از مقاومت ۴۰٬۰۰۰ دلاری شدت گرفته و به راحتی مقاومت‌های پیش رو از جمله مقاومت ۴۱٬۱۶۰ دلاری را پشت سر گذاشته است.

رالی چند روز گذشته بیت کوین باعث شده تا شاخص قدرت نسبی (RSI) به محدوده «اشباع خرید» وارد شود. چنین اتفاقی معمولا با تثبیت یا اصلاح قیمت همراه می‌شود. با این حال، به نظر می‌رسد گاوهای (خریداران) بیت کوین تمایلی برای کاهش سرعت روند صعودی ندارند. در ادامه خریداران تلاش می‌کنند تا قیمت بیت کوین را تا ۴۸٬۰۰۰ دلار افزایش دهند که احتمالا در این سطح شاهد تقابل گسترده خرس‌ها و گاوها خواهیم بود.

در سمت مقابل، در صورت ریزش از سطوح فعلی، قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۹٬۰۸۰.۳۱ دلار) کاهش یابد. فشار فروش معامله‌گران ممکن است باعث از دست رفتن این حمایت شود؛ اتفاقی که نشانه‌ای مبنی بر ورود به فاز اصلاحی کوتاه‌مدت خواهد بود.

تحلیل تکنیکال اتریوم

سایه بلند کندل ۵ دسامبر (۱۴ آذر) اتریوم نشان می‌دهد خریداران تلاش فروشندگان برای کاهش قیمت به زیر سطح شکست ۲۲۰۰ دلاری را خنثی کرده‌اند.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن RSI در محدوده «اشباع خرید» نشان می‌دهد فعلا خریداران بر بازار مسلط هستند. همزمان با شکسته شدن مقاومت ۲۲۰۰ دلاری، الگوی مثلثی صعودی در نمودار اتریوم تکمیل شده است که می‌تواند قیمت را تا ۲۵۰۰ دلار و سپس ۲۹۵۰ دلار افزایش دهد.

در سمت مقابل، خرس‌ها همچنان به دنبال آن هستند تا قیمت اتریوم را به زیر ۲۲۰۰ دلار بکشانند. در صورت تحقق این مهم، قیمت اتریوم می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در حوالی ۲۱۰۴ دلار کاهش یابد. از دست رفتن این سطح حمایتی می‌تواند زمینه را برای سقوط قیمت تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۹۴۰ دلار) فراهم کند.

تحلیل تکنیکال ریپل

خرس‌ها در تاریخ ۴ و ۵ دسامبر (۱۳ و ۱۴ آذر) تلاش کردند تا قیمت ریپل را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۶۲ دلار) بکشانند. با این حال، سایه بلند روی کندل‌های این دو روز نشان می‌دهد فشار خرید گاوها مانع از این اتفاق شده است.

نمودار ریپل تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

در حال حاضر خریداران به دنبال آن هستند تا قیمت را تا ۰.۶۷ دلار افزایش دهند. در صورت ریزش قیمت از سطوح کنونی، ریپل می‌تواند بار دیگر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود را آزمایش کند. اگر قیمت از این سطح دوباره افزایش یابد، چشم‌انداز صعود تا ۰.۷۴ دلار تقویت خواهد شد. البته انتظار می‌رود خرس‌ها با تمام قدرت از این مقاومت دفاع کنند، بنابراین، احتمالا برای مدتی شاهد نوسان قیمت بین ۰.۵۶ تا ۰.۷۴ دلار خواهیم بود.

در سمت دیگر، اگر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به سمت پایین شکسته شود، قیمت ریپل ممکن است تا ۰.۵۶ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال سولانا

قیمت سولانا در حال تثبیت در یک روند صعودی است. خرس‌ها دو روز پیش تلاش کردند قیمت را به زیر ۵۹ دلار برسانند اما خریداران از این اتفاق جلوگیری کردند. چنین اتفاقی نشان می‌دهد گاوها به دنبال آن هستند تا این سطح را به حمایتی برای صعود بیشتر تبدیل کنند.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

در ادامه، خریداران به دنبال آن هستند تا قیمت را از ۶۸.۲۰ دلار فراتر ببرند. اگر این اتفاق بیفتد، الگوی سر و شانه نزولی بی‌اعتبار خواهد شد. معمولا بی‌اعتبار شدن الگوهای نزولی سیگنالی صعودی است و در مورد سولانا احتمالا به شورت اسکوییز و افزایش بیشتر قیمت تا ۱۰۰ دلار منجر خواهد شد.

در سمت دیگر، ریزش قیمت پس از آزمایش مقاومت ۶۸.۲۰ دلاری نشان‌دهنده فشار فروش خرس‌ها در سطوح بالاتر خواهد بود. در این سناریو، خرس‌ها احتمالا تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش دهند. در صورت تحقق این مهم، سولانا می‌تواند تا ۵۱ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال کاردانو

قیمت کاردانو در تاریخ ۴ دسامبر (۱۳ آذر) از مقاومت ۰.۴۰ دلاری فراتر رفت و عدم اطمینانی که در بازار وجود داشت را برطرف کرد.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

در ادامه، کاردانو ممکن است مقاومت ۰.۴۶ دلاری را آزمایش کند. در صورت کاهش قیمت از این مقاومت و عدم سقوط به زیر ۰.۴۰ دلار، احتمال تداوم روند صعودی تا ۰.۵۲ دلار افزایش می‌یابد.

در سمت مقابل، سقوط قیمت به زیر ۰.۴۰ دلار نشانه‌ای بر تضعیف روند صعودی خواهد بود. در ادامه، اگر قیمت به زیر ۰.۳۸ دلار کاهش یابد، خرس‌ها تسلط بیشتری بر بازار پیدا خواهند کرد. در این سناریو قیمت می‌تواند نهایتا تا ۰.۳۴ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال دوج کوین

قیمت دوج کوین در یک روند صعودی قرار گرفته است. گاوها ۳ روز پیش موفق شدند قیمت را از مقاومت ۰.۰۹ دلاری فراتر ببرند و در ادامه، روز گذشته قیمت به ۰.۱۰ دلار رسید.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

رشد شدید قیمت در روزهای گذشته شاخص RSI را به محدوده «اشباع خرید» وارد کرده که از تثبیت یا اصلاح احتمالی خبر می‌دهد. با این حال، اگر خریداران اجازه ندهند قیمت به زیر ۰.۰۹ دلار کاهش یابد، چشم‌انداز صعود تا ۰.۱۱ دلار تقویت می‌شود.

انتظار می‌رود خرس‌ها با تمام قدرت از محدوده ۰.۱۱ دلاری دفاع کنند. با این حال، در صورت شکسته شدن این مقاومت، احتمالا شاهد تداوم روند صعودی تا ۰.۱۶ دلار خواهیم بود. در سمت دیگر، در صورت ریزش قیمت به زیر ۰.۰۹ دلار، احتمالا برای مدتی شاهد رنج زدن قیمت در محدوده ۰.۰۶-۰.۱۱ دلاری خواهیم بود.