تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۹ آلت کوین منتخب بازار ۱۴ دی ۱۴۰۲

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

روز گذشته قیمت بیت کوین به دنبال گزارش شرکت متریکس پورت در رابطه با رد شدن احتمالی درخواست‌های ETF اسپات توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به شدت کاهش یافت و به کانال ۴۱٬۰۰۰ دلاری بازگشت.

به نقل از کوین تلگراف، البته این شرکت هیچ شواهد محکمی در مورد اینکه چرا کمیسیون بورس با ETFها مخالفت می‌کند ارائه نکرده است، علاوه بر این، جیمز سیفارت (James Seyffart)، تحلیلگر بلومبرگ نیز همچنان مدعی است به احتمال ۹۰٪ تا ۱۰ ژانویه (۲۰ دی)، با درخواست‌های ETF اسپات بیت کوین موافقت خواهد شد.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360

سقوط قیمت در کوتاه‌مدت بر احساسات صعودی بازار تاثیر می‌گذارد اما روند غالب بازار را تغییر نمی‌دهند. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران و تحلیلگران با دقت رفتار کمیسیون بورس را زیر نظر قرار داده‌اند و انتشار هر خبر مثبت در مورد ETFهای بیت کوین می‌تواند به بازگشت صعودی بازار منجر شود.

کدام سطوح حمایتی را باید در فاز اصلاحی کنونی مد نظر قرار داد؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

قیمت بیت کوین ۲ ژانویه (۱۲ دی) از مقاومت سربار ۴۴٬۷۰۰ دلاری عبور کرد اما روز بعد دوباره به زیر این مقاومت برگشت که نشان می‌دهد افزایش قیمت صرفا یک تله گاوی بوده است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

ریزش قیمت روز گذشته در حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۴۰٬۹۳۸ دلار) متوقف شد، اتفاقی که نشان می‌دهد خریداران به شدت از حمایت ۴۰٬۰۰۰ دلاری دفاع می‌کنند. مسطح شدن شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴۲٬۸۵۵ دلار) و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) نزدیک به نقطه میانی نیز بیانگر رنج زدن احتمالی بیت کوین در کوتاه‌مدت بین ۴۰٬۰۰۰-۴۵،۸۷۹ دلار است.

ریزش قیمت به زیر حمایت ۴۰٬۰۰۰ دلاری نشان‌دهنده تسلیم شدن گاوها (خریداران) در کوتاه‌مدت است. چنین اتفاقی می‌تواند قیمت بیت کوین را تا حمایت ۳۷٬۹۸۰ دلاری کاهش دهد.

در سمت دیگر، اگر قیمت بیت کوین از ۴۵٬۸۷۹ دلار فراتر برود،‌ دوباره خریداران بر بازار مسلط خواهند شد. در این سناریو، بیت کوین ممکن است تا ۵۰٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال اتریوم

گاوها در تاریخ ۲ ژانویه تلاش کردند تا قیمت اتریوم را به بالای مقاومت ۲۴۴۵ دلاری برسانند، با این حال سایه بلند روی کندل آن روز نشان‌دهنده فشار فروش بالاست.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

قیمت اتریوم نیز روز گذشته همگام با سایر بازار به شدت کاهش یافت و به زیر میانگین‌های متحرک خود سقوط کرد. با این حال، نیمه پر لیوان این است که فشار خرید گاوها ریزش را در حوالی ۲۱۰۰ دلار متوقف کرد و اتریوم را بالای ۲۲۰۰ دلاری نگه داشته است.

بر اساس پرایس اکشن اتریوم در چند روز گذشته، احتمالا در روزهای آتی نیز شاهد نوسان بین ۲۱۰۰ تا ۲۴۰۰ دلار خواهیم بود. اگر قیمت به زیر ۲۱۰۰ دلار سقوط کند، اتریوم ممکن است تا ۱۹۰۰ دلار کاهش یابد. در سمت دیگر، عبور از مقاومت ۲۴۴۵ دلاری می‌تواند فرصت را برای صعود تا ۳۰۰۰ دلار فراهم کند.

تحلیل تکنیکال BNB

قیمت BNB در روزهای اخیر رالی را از سطح ۳۸.۲٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۳۰۹ دلار آغاز کرد اما فشار فروش این ارز دیجیتال را تا سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۲۹۰ دلار کاهش داد.

نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

سایه‌ و دم بلند کندل ۳ ژانویه نشان‌دهنده بلاتکلیفی بین خریداران و فروشندگان است. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۹۰ دلار) همچنان سطح کلیدی است و باید آن را مد نظر قرار داد چراکه اگر به سمت پایین شکسته شود احتمالا خط گردن الگوی سر و شانه معکوس مجددا آزمایش خواهد شد.

البته در حال حاضر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حال افزایش است و شاخص RSI نیز در محدوده مثبت باقی مانده است که نشان می‌دهد کفه ترازو کمی به سمت گاوهاست. اگر خریداران بتوانند قیمت را بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه حفظ کنند، BNB ممکن است مقاومت سربار ۳۳۸ دلاری را آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال سولانا

رالی سولانا ۲ ژانویه در سطح ۱۱۷ دلاری متوقف شد. این نشان‌دهنده فشار فروش معامله‌گران همزمان با نزدیک شدن به مقاومت سربار ۱۲۶ دلاری است.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

فشار فروش روز گذشته شدت گرفت و قیمت سولانا را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۹۶ دلار) رساند. اگر قیمت همچنان پایین‌تر از این میانگین متحرک باقی بماند، سولانا می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود در حوالی ۷۶ دلار سقوط کند.

در سمت مقابل، باقی ماندن قیمت بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، نشان‌دهنده تقاضای بالا در سطوح پایین‌تر است. در این سناریو سولانا ممکن است دوباره به ناحیه مقاومتی ۱۱۷-۱۲۶ دلاری حمله کند. انتظار می‌رود در این ناحیه شاهد تقابل گسترده خرس‌ها و گاوها باشیم.

تحلیل تکنیکال ریپل

پرایس اکشن ریپل از ماه نوامبر یک الگوی مثلثی نزولی را تشکیل داده که با بسته شدن کندل زیر ۰.۵۷ دلار تکمیل می‌شود.

نمودار XRP تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

به دنبال ریزش کلی بازار در روز گذشته، قیمت ریپل به زیر ۰.۵۷ دلار سقوط کرد. با این حال، دم بلند روی کندل ۳ ژانویه نشان می‌دهد تقاضای خرید زیادی در این سطح وجود داشته و از ریزش بیشتر جلوگیری کرده است. در صورتی که ریپل از ۰.۵۷ دلار فراتر برود، احتمالا برای آزمایش خط روند نزولی رسم شده در نمودار تلاش خواهد کرد.

در سمت دیگر، باقی ماندن قیمت زیر ۰.۵۷ دلار الگوی نزولی مذکور را تکمیل و تایید می‌کند. در این سناریو ریپل می‌تواند تا ۰.۴۶ دلار و در نهایت حمایت ۰.۴۱ دلاری کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال کاردانو

کاردانو در تاریخ ۲ ژانویه ضلع بالایی الگوی مثلثی متقارن رسم شده در نمودار زیر را شکست اما خریداران نتوانستند از فرصت برای افزایش بیشتر قیمت استفاده کنند و قیمت دوباره به داخل این الگو بازگشت. این نشان‌دهنده تقاضای پایین در سطوح بالاتر است.

نمودار کاردانو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

فشار فروش روز گذشته شدت گرفت و خرس‌ها قیمت را به زیر خط حمایت الگوی مذکور کشاندند. در ادامه قیمت کاردانو تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۰.۵۰ دلار)‌ سقوط کرد اما دم بلند روی کندل ۳ ژانویه نشان می‌دهد فشار خرید از ریزش بیشتر جلوگیری کرده است.

بهبود احتمالی قیمت کاردانو به احتمال زیاد با فشار فروش بالایی در ناحیه میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۵۹ دلار) همراه خواهد شد. اگر قیمت از این سطح کاهش یابد، نشان می‌دهد استراتژی معامله‌گران از خرید در کف به فروش در زمان افزایش قیمت تغییر کرده است. چنین اتفاقی می‌تواند دوباره به آزمایش میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه منجر شود. اگر این میانگین متحرک هم از دست برود، کاردانو ممکن است تا ۰.۴۶ دلار سقوط کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت کاردانو از ۰.۶۴ دلار فراتر برود، احتمال شکسته شدن مقاومت سربار ۰.۶۸ دلاری افزایش می‌یابد.

تحلیل تکنیکال آوالانچ

افزایش قیمت آوالانچ در تاریخ ۲ ژانویه در حوالی ۴۳.۴۴ دلار متوقف شد. این نشان می‌دهد فروشندگان از هر فرصتی برای دریافت سود استفاده می‌کنند.

نمودار آوالانچ تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

در ادامه، فشار فروش روز گذشته شدت گرفت و قیمت را به زیر حمایت ۳۸ دلاری کشاند. این اتفاق باعث شد یک الگوی سر و شانه نزولی در نمودار تکمیل شود که نشان‌دهنده آغاز فاز اصلاحی است.

در حال حاضر حمایت مهمی در ناحیه ۳۱ دلار وجود دارد که اگر از دست برود، قیمت احتمالا هدف الگوی نزولی مذکور در ناحیه ۲۶ دلار را آزمایش خواهد کرد. در سمت مقابل، اگر قیمت آوالانچ از ۴۴ دلار فراتر برود، پیش‌بینی نزولی در کوتاه‌مدت فاقد اعتبار می‌شود.

تحلیل تکنیکال دوج کوین

قیمت دوج کوین روز گذشته به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود در حوالی ۰.۰۹ دلار سقوط کرد.

نمودار دوج کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

در حال حاضر گاوها به دنبال آن هستند تا قیمت را افزایش دهند اما احتمالا در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۰۹ دلار) با مقاومت فروشندگان مواجه خواهند شد. پس زده شدن قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه می‌تواند دوج کوین را تا ۰.۰۷ دلار کاهش دهد. احتمالا این سطح خریداران را به خود جذب می‌کند اما اگر فشار فروش تشدید شود احتمالا شاید سقوط تا ۰.۰۶ دلار خواهیم بود.

در سمت مقابل، خریداران باید قیمت را بالاتر از منطقه مقاومتی ۰.۱۰ تا ۰.۱۱ دلار ببرند تا روند صعودی شود. در این سناریو دوج کوین می‌تواند تا ۰.۱۶ دلار صعود کند.

تحلیل تکنیکال پولکادات

قیمت پولکادات در تاریخ ۱ ژانویه (۱۱ دی) پس از آزمایش حمایت ۷.۹۰ دلاری افزایش یافت با این حال این روند حفظ نشد و قیمت روز گذشته به زیر این حمایت رسید.

نمودار پولکادات تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView

در ادامه فشار فروش افزایش یافت و قیمت پولکادات را به ۶.۵۰ دلار رساند. با این حال، دم بلند روی کندل ۳ ژانویه نشان می‌دهد تقاضای خرید گاوها از ریزش بیشتر قیمت جلوگیری کرده است.

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۷.۹۴ دلار احتمالا مقاومت قوی در مسیر صعود خواهد بود، با این حال اگر شکسته شود، قیمت پولکادات می‌تواند تا ۸.۸۰ دلار افزایش یابد. در سمت مقابل، اگر قیمت همچنان پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه باقی بماند، احتمال آزمایش مجدد حمایت ۶.۵۰ دلاری افزایش می‌یابد.

تحلیل تکنیکال پالیگان

قیمت پالیگان در تاریخ ۱ ژانویه از مقاومت سربار ۱ دلاری فراتر رفت اما روز بعد مجددا به زیر این مقاومت سقوط کرد.

نمودار پالیگان تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
در ادامه، قیمت روز گذشته به شدت سقوط کرد و تا ۰.۷۴ دلار کاهش یافت. ریزش شدید قیمت پالیگان نشان می‌دهد احتمالا برای مدت طولانی‌تری شاهد رنج زدن این ارز در محدوده ۰.۷۵ تا ۱ دلاری خواهیم بود.

خریداران برای کاهش فشار فروش باید قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۰.۹۱ دلار) برگردانند. چنین اتفاقی می‌تواند مسیر را برای آزمایش دوباره مقاومت ۱ دلاری باز کند. در سمت دیگر، اگر قیمت همچنان پایین‌تر از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۰.۸۵ دلار) باقی بماند، پالیگان ممکن است تا ۰.۷۰ دلار سقوط کند.