تحلیل تکنیکال ریپل؛ یک شنبه 30 مرداد

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

قیمت ریپل (XRP) بعد از تجربه یک همبستگی مثبت با بیت کوین [BTC]، اخیراً تحت تأثیر کاهش قیمت سلطان بازار ارزهای رمزنگاری شده طی هفت روز گذشته قرار گرفته است. با در نظر گرفتن قیمت فعلی ریپل در حدود 0.337 دلار، این ارز در بازه زمانی مذکور بیش از 12% کاهش داشته است. این در حالی اتفاق میفتد که قیمت XRP در ماه جولای (تیر و مرداد) بیش از 15 درصد افزایش را تجربه کرد.

XRP در 24 ساعت گذشته

تحت تاثیر مجموعه ای از لیکوئیدشدن ها در بازار ارزهای دیجیتال، بیش از 1586572 دلار از پوزیشن های لانگ XRP نیز در 24 ساعت گذشته لیکوئید شده اند. این کاهش قیمت، منجر به کاهش حجم معاملات آن نیز شد به طوریکه حجم معاملات XRP با 1.32 میلیارد در 24 ساعت گذشته 19 درصد کاهش را نشان می دهد.

ریپل از روز 31 جولای (9 مرداد)در یک بازه محدود معامله شده بود. ثبت کاهشی دو رقمی در جریان معاملات روزانه 19 آگوست (28 مرداد)، منجر به شکست این کانال در یک روند نزولی شد. با کاهش انباشت XRP در طول چند روز گذشته، شاخص مقاومت نسبی (RSI) آن در یک روند نزولی از ناحیه 50 عبور کرده و تا حدود سطح 38 کاهش یافت. اندیکاتور MFI که اکنون عدد 39 را نشان می دهد نیز به نوبه خود تائیدی بر افزایش فشار فروش این دارایی می باشد. اندیکاتور MACD نیز با خروج تدریجی از منطقه صعودی سیگنال نزولی ارسال می کند.

ریپل - تحلیل تکنیکال ریپل؛ یک شنبه 30 مرداد

حکایتی 20 روزه

داده‌های درون زنجیره‌ای حاکی از آن هستند که فعالیت شبکه ریپل از ابتدای ماه آگوست (اواسط مرداد) کاهش یافته و شاخص آدرس‌های فعالی که روزانه تراکنش هایی را با توکن‌های XRP انجام می دهند، طی 20 روز گذشته 31 درصد کمتر شده است. علاوه بر این، سرعت پیوستن آدرس‌های جدید به شبکه نیز از ابتدای ماه کاهش یافته است. در زمان نگارش این مقاله، این رقم 17 درصد کاهش را نشان می دهد.

با این حال، صرف نظر از کاهش فعالیت شبکه طی چند روز گذشته، XRP قبل از پایان ساعات معاملاتی روز 19 آگوست (28 مرداد)،  فعالیت قابل توجهی از نهنگ ها را به ثبت رسانده است. بر اساس داده‌های پلتفرم تحلیل داده سنتیمنت (Santiment)، این توکن در این زمان، 452 تراکنش بزرگ به ارزش 100000 دلار و بالاتر را شاهد بوده است که بالاترین تعداد ثبت شده از ماه می (اردیبهشت) تاکنون است. پیش بینی می شود افزایش فعالیت نهنگ ها بتواند تاثیر قابل ملاحظه ای بر مسیر حرکت این دارایی داشته باشد.

شایان ذکر است که در شش ماه گذشته، نهنگ‌هایی که بین 10000 تا 10000000 توکن XRP را در اختیار دارند به تدریج دارایی XRP خود را افزایش داده‌اند. این در حالی است که قیمت این ارز از نوامبر 2021 (آبان 1400) روند کاهشی مستمری را تجربه کرده است و در حال حاضر به سطوح مشاهده شده در فوریه 2021 (بهمن 99) رسیده است.