تحلیل فاندامنتال و تکنیکال پنکیک سواپ؛ آیا قیمت CAKE می‌تواند به ۵ دلار برسد؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

 • صفحه اصلی
 • تحلیل
 • تحلیل فاندامنتال و تکنیکال پنکیک سواپ؛ آیا قیمت CAKE می‌تواند به ۵ دلار برسد؟

پنکیک سواپ (Pancakeswap) بزرگترین صرافی غیرمتمرکز در زنجیره هوشمند BNB است که به تازگی ورژن سوم خود را راه‌اندازی کرده است و از شبکه‌های اتریوم و آپتوس پشتیبانی می‌کند. علیرغم عملکرد نه چندان قابل قبول CAKE، توکن حاکمیتی این صرافی در سال ۲۰۲۳، برخی از فاکتورها ممکن است جرقه لازم برای آغاز رالی صعودی این ارز دیجیتال در سال نو میلادی را فراهم کنند.

در این مطلب تصمیم داریم تا صرافی پنکیک سواپ و توکن حاکمیتی CAKE را از دید فاندامنتال بررسی کنیم و سپس تحلیل تکنیکال آن را زیر ذره‌بین ببریم.

نگاهی کلی به پروژه پنکیک سواپ

آشنایی با صرافی پنکیک سواپ

پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز در بستر شبکه BNB اسمارت چین است که از مدل بازارساز خودکار (AMM) برای قیمت‌گذاری استفاده می‌کند. مثل سایر صرافی‌های غیرمتمرکز، نقدینگی پنکیک سواپ را کاربران تامین کرده و در ازای آن پاداش دریافت می‌کنند.

پنکیک سواپ در فروردین ماه ورژن سوم خود را با موفقیت راه‌اندازی و پشتیبانی از شبکه اتریوم و آپتوس را آغاز کرد؛ اتفاقی که نقش مهمی در جذب کاربران جدید به این صرافی غیرمتمرکز ایفا کرده است. این صرافی غیرمتمرکز خدمات متنوعی از جمله سواپ، تامین نقدینگی، بازار NFT، مسابقات پیش‌بینی، ییلد فارمینگ، عرضه اولیه فارم (IFO)، معاملات دائمی و لاتاری ارائه می‌کند و از این حیث یکی از برترین دکس‌های بازار کریپتو محسوب می‌شود.

CAKE توکن حاکمیتی پنکیک سواپ است که به منظور ایجاد انگیزه برای تامین نقدینگی این صرافی غیرمتمرکز در سپتامبر سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه شد. البته این توکن کاربردهای دیگری از جمله استفاده در رای‌گیری‌های حاکمیتی، استفاده به عنوان پاداش نقدینگی و استفاده به عنوان پاداش لاتاری نیز دارد.

توکنومیک CAKE در طی سال‌های گذشته به طور مداوم تغییر کرده است. در ابتدای راه‌اندازی این توکن هیچ محدودیتی برای عرضه آن مشخص نشده بود اما در ادامه در ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) طی رای‌گیری حاکمیتی، سقف ۷۵۰ میلیون واحدی برای این توکن درنظر گرفته شد. در ادامه نیز هفته گذشته پروپوزال حاکمیتی مبنی بر کاهش ۴۰٪ عرضه توکن CAKE با موافقت ۹۸٪ جامعه پنکیک سواپ مورد پذیرش قرار گرفت و به دنبال آن عرضه این توکن از ۷۵۰ میلیون به ۴۵۰ میلیون توکن کاهش یافت که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

علاوه بر تغییر در سقف عرضه، پنکیک سواپ مکانیسم خاصی برای سوزاندن توکن‌های CAKE دارد که به شرح زیر است:

 • ۰.۰۵٪ از هر مبادله در پلتفرم پنکیک سواپ صرف خرید توکن کیک و سوزاندن آن می‌شود.
 • ۱۰۰٪ توکن‌های فرستاده شده به آدرس توسعه‌دهنده‌ها سوزانده می‌شود.
 • ۱۰۰٪ توکن‌های کیک جمع‌آوری شده در IFOها سوزانده می‌شود.
 • ۱۰۰٪ کیک‌های جمع‌آوری شده در ساخت تصویر پروفایل و ایجاد (مینت) توکن‌های بی‌همتا سوزانده می‌شود.
 • ۱۰۰٪ توکن‌های کیکی که پروژه‌ها برای مزرعه کشت سود خود در پنکیک سواپ می‌پردازند، سوزانده می‌شود.
 • ۲۰٪ از توکن‌های کیکی که صرف لاتاری می‌شوند، سوزانده می‌شوند.
 • ۳٪ از مبالغ جمع شده در هر دور مسابقه پیش‌بینی سوزانده می‌شود.
 • ۲٪ از هر ریبالانسینگ خودکار مزرعه کشت سود کیک به صورت خودکار سوزانده می‌شود.

بررسی رودمپ پنکیک سواپ

پنکیک سواپ هنوز رودمپ خود را برای سال ۲۰۲۴ به‌روز نکرده است و آخرین آپدیت به اکتبر (مهر) سال ۲۰۲۳ برمی‌گردد که از مهم‌ترین برنامه‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد (تعدادی از موارد زیر در سال ۲۰۲۳ انجام شده‌اند):

 • برنامه پاداش معاملاتی
 • فارم‌ها و استخرهای سایروپ (Syrup Pools) جدید
 • رفع مشکلات رابط کاربری
 • تحقیق برای بهبود بازارساز خودکار
 • به‌روزرسانی veCAKE
 • مدیریت پوزیشن ورژن ۳
 • یکپارچه‌سازی سرویس اطلاع‌رسانی
 • فاز سوم بازار NFT
 • توسعه اکوسیستم گیمینگ
 • استیکینگ مالتی چین

بررسی راندهای تامین سرمایه و سرمایه‌گذاران پنکیک سواپ

بر اساس داده‌های کرانچ بیس، پنکیک سواپ در مجموع ۳ راند تامین سرمایه برگزار کرده که ۲ تای آن مربوط به عرضه اولیه بوده و طی این دو مرحله ۴ میلیون دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری شده است. دو شرکت بایننس لبز (Binance Labs) و پلتینوم کپیتال (Platinum Capital) از جمله سرمایه‌گذاران این پروژه هستند.

بررسی میزان فعالیت در ورژن‌های مختلف پنکیک سواپ

به دنبال رشد دوباره بازار کریپتو، فعالیت سرمایه‌گذاران در فضای دیفای و پلتفرم‌های غیرمتمرکز افزایش یافته و پنکیک سواپ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در نمودارهای زیر تغییرات میزان تراکنش‌ها، حجم معاملات و تعداد آدرس‌های منحصر به فرد (UAW) ورژن‌های ۲ و ۳ در ۹۰ روز گذشته بررسی شده است:

بررسی میزان فعالیت در ورژن ۲ پنکیک سواپ - منبع: dappradar
بررسی میزان فعالیت در ورژن ۳ پنکیک سواپ - منبع: dappradar

تغییرات ارزش کل قفل شده در این دو ورژن نیز در بازه ۹۰ روزه در نمودارهای زیر مشخص شده است:

تغییرات TVL ورژن ۲ پنکیک سواپ - منبع: dappradar
تغییرات TVL ورژن ۳ پنکیک سواپ - منبع: dappradar

آیا باید به CAKE در بولران بعدی امیدوار بود؟

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، جامعه پنکیک سواپ اخیرا به کاهش ۳۰۰ میلیون واحدی عرضه توکن CAKE رای مثبت داد که اتفاق مهمی برای این پروژه محسوب می‌شود. تیم توسعه پنکیک سواپ مدعی است دلیل این کاهش عرضه، ایجاد یک توکن قوی و فاصله گرفتن از یک مدل بسیار تورمی و تبدیل آن به مدلی بسیار کارآمدتر است.

علاوه بر این، پنکیک سواپ به تازگی یک مدل اسکرو (Escrew) معرفی کرده که در آن کاربران با استیک توکن CAKE، توکنی با نام veCAKE دریافت می‌کنند که مزایای قابل توجهی دارد. با توجه به وب‌سایت پنکیک سواپ، veCAKE مخفف Vote-escrowed CAKE است و تنها با استیک توکن CAKE به دست می‌آید. این توکن نقش مهمی در حاکمیت پنکیک سواپ ایفا خواهد کرد و هولدرهای خود را قادر می‌سازد تا به طور فعالانه در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی شرکت کنند. از جمله مزایای داشتن توکن veCAKE می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت پاداش هفتگی
 • مشارکت در رای‌گیری‌ها و تعیین اینکه چه مقدار توکن CAKE به محصولات مختلف تخصیص پیدا می‌کند
 • پاداش نقدینگی
 • دریافت iCAKE برای شرکت در عرضه اولیه‌های فارم

ترکیب کاهش عرضه و اضافه کردن veCAKE به اکوسیستم پنکیک سواپ برای جذب سرمایه‌گذاران بیشتر احتمالا تاثیر مثبتی بر قیمت توکن CAKE در آینده می‌گذارد . علاوه بر این، شایعاتی مطرح شده که چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل پیشین صرافی بایننس قصد دارد پس از پایان دوران محکومیت خود بر پنکیک سواپ و اکوسیستم BNB چین تمرکز کند.

اما اگر واقع‌بینانه بخواهیم نگاه کنیم پنکیک سواپ به جز دو فاند مثبت اخیر خود فعلا چیز زیادی ارائه نکرده است. همانطور که در نمودارهای بالا مشخص بود، ارزش کل قفل شده در ورژن‌های مختلف این صرافی همگام با رشد کلی TVL اکوسیستم دیفای افزایش یافته و جهش چشمگیری را تجربه نکرده است. علاوه بر این، تیم توسعه این صرافی از ماه اکتبر هنوز رودمپ خود را آپدیت نکرده است و مشخص نیست برای سال جدید چه برنامه‌هایی دارد. همچنین، این پروژه از سال ۲۰۲۲ دیگر راند تامین سرمایه‌ای برگزار نکرده و سرمایه‌گذار بزرگی جذب نکرده است. بنابراین، نمی‌توان در رابطه با آینده CAKE و پتانسیل آن پیش‌بینی قطعی ارائه داد. البته ناگفته نماند در صورت صعودی شدن بازار و شروع رسمی بولران، احتمالا قیمت CAKE نیز مثل باقی ارزهای دیجیتال افزایش خواهد یافت.

تحلیل تکنیکال پنکیک سواپ

قیمت کیک از ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر)، زمانی که یک کف پایین‌تر (Higher low) یعنی ۲ دلار را ثبت کرد، رالی صعودی خود را آغاز کرد. این حرکت به احتمال زیاد پایان موج ۴ از یک حرکت پنج موجی بود که در ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) شروع شد؛ زمانی که قیمت به پایین‌ترین کف خود یعنی ۱ دلار رسیده بود.

اهداف قیمتی پنکیک سواپ در تایم فریم روزانه

به همین دلیل است که احتمالا افزایش در ماه دسامبر، موج پایانی است. اما، از آنجایی که پنکیک سواپ هنوز در مسیر صعودی قرار دارد، هنوز جای بیشتری تا تکمیل این موج وجود دارد. پنکیک سواپ در حال حرکت به سمت منطقه مقاومت مهم بعدی خود در حدود ۵ دلار است؛ بنابراین، می‌توان آن را به عنوان نقطه توقف قیمت در نظر گرفت.

با این حال، در این مسیر قیمت ممکن است در هر نقطه با مقاومت روبرو شود. از سطح فعلی قیمت که کمتر از ۴ دلار است، قیمت حدود ۴۰٪ با منطقه ۵ دلار فاصله دارد و به نظر می‌رسد می‌توانیم انتظار داشته باشیم که به این منطقه برسد.

چنانچه قیمت پنکیک سواپ به ۵ دلار برسد یا پایین‌تر از آن متوقف شود، پس از پایان صعود فعلی، انتظار اصلاح بزرگتری را داریم که قیمت را به ۲ دلار بازمی‌گرداند که در این محدوده یک ناحیه اوردربلاک نیز وجود دارد.

محدوده اصلاح قیمت پنکیک سواپ

اگر این اتفاق بیفتد، قیمت پنکیک سواپ اولین کف بالاتر (Higher low) خود را تشکیل می‌دهد که نشان‌دهنده یک روند صعودی پایدار در سال ۲۰۲۴ است که احتمالا در بلند مدت می‌تواند قیمت را به ۲۰ دلار برساند. در تصویر زیر، نواحی مهم مقاومتی که در بلند مدت پیش روی پنکیک یواپ قرار دارند مشخص شده‌اند.

نواحی مقاومت استاتیک پنکیک سواپ در تایم فریم هفتگی