حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و روسیه! کدام ارزها جایگزین دلار می‌شوند؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و روسیه! کدام ارزها جایگزین دلار می‌شوند؟

دولت‌های ایران و روسیه شروع به حذف تدریجی استفاده از دلار آمریکا در تسویه حساب‌های تجاری دوجانبه خود کرده‌اند. هم ایران و هم روسیه در حال حاضر با تحریم‌های اقتصادی اعمال‌شده توسط دولت ایالات متحده مواجه هستند که این موضوع، استفاده از دلار را برای تکمیل معاملات دشوار می‌کند. این امر باعث شده که دو کشور به دنبال یک ارز جایگزین برای پرداخت در مبادلات تجاری بین‌المللی خود باشند.
در همین راستا، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، در اظهارات جدید خود گفته که درخواست برای استفاده از ارزهای ملی، از جمله روبل روسیه و ریال ایران، موثر بوده و تنها بخش کمی از این معاملات همچنان به دلار آمریکا و یورو متکی است. نواک پس از دیدار با مقامات ایرانی اظهار داشت که ما در مورد این موضوعات با جزئیات صحبت کردیم. من معتقدم که تقریباً ۸۰ درصد از تسویه حساب‌های متقابل ما به ارزهای ملی است: ریال و روبل.

علاوه بر این، نواک اظهار داشت که دو کشور در حال بررسی استفاده از سایر ارزها برای تسویه معاملات دوجانبه خود هستند، از جمله یوان چین – ارزی که در حال حاضر به طور گسترده توسط فدراسیون روسیه استفاده می‌شود.
اخیراً ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور نیز به بانک مرکزی کشور دستور داد تا زمینه را برای حذف کامل دلار آمریکا از مبادلات تجاری و روی آوردن به ریال، فراهم کند.
همان‌طور که در اخبار قبلی رمزارز نیوز گزارش شد، هر دو کشور پیش از این در حال گفتگو در مورد راه‌اندازی یک استیبل کوین با پشتوانه طلا برای استفاده در تسویه حساب‌های بین‌المللی بودند، اما مقامات روسی اظهار داشتند که این بحث باید تا تصویب یک چارچوب قانونی شفاف برای ارزهای دیجیتال به تعویق بیفتد.