در چه صورتی قیمت سولانا به ۶۰۰ دلار می‌رسد؟ + تحلیل تکنیکال

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴، فعالیت آنچین شبکه سولانا به لطف ایردراپ‌های جذابی مثل ایردراپ توکن ژوپیتر (JUP) افزایش یافت و به افزایش تقاضای SOL کمک کرد. حال تحلیلگران به این نتیجه رسیده‌اند که با رشد بازار کریپتو به رهبری بیت کوین، قیمت سولانا می‌تواند به سقف جدیدی برسد.

قیمت سولانا ممکن است به ۶۰۰ دلار برسد؟

 تحلیلگری به اسم هانسولار (Hansolar)، برای بررسی روند SOL تلاش کرده روند آن را با روند اتریوم در چرخه‌های صعودی قبلی مقایسه کند. به عنوان مثال قیمت اتریوم در چرخه صعودی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ از حدود ۸۵ دلار به ۴٬۹۳۵ دلار رسید. در نتیجه با رشد قابل‌توجه بیت کوین و ثبت رکورد ۲۰٬۰۰۰ دلار، قیمت اتریوم ۱٬۴۰۰٪ افزایش یافت.

نمودار سه روزه قیمت بیت کوین و اتریوم
هانسولار باور دارد که با رشد بیت کوین در سال ۲۰۲۴، این بار سولانا می‌تواند به رشد قابل‌توجهی برسد. او تکید کرد:

در گذشته، وقتی که قیمت بیت کوین به سقف جدیدی رسید؛ اتریوم کارش را شروع کرد. این بار سولانا سرمایه‌گذاران خرد را به خود جذب کرده و می‌تواند به رشد قابل‌توجهی برسد. در حال حاضر قیمت سولانا تقریبا به ۵۰٪ از رکورد تاریخی خود رسیده است. اتریوم هم در چرخه قبلی در چنین شرایطی قرار داشت.

نمودار سه روزه قیمت بیت کوین، اتریوم و SOL

با این حال تحلیلگرانی مثل تام لی (Tom Lee)، رییس تحقیقات شرکت فاندزترت (Fundstrat)، باور دارند که قیمت بیت کوین به لطف ETFهای اسپات می‌تواند به ۱۵۰٬۰۰۰ دلار برسد. در این صورت SOL هم ممکن است با رشدی ۴۵۰٪ به محدوده ۶۰۰ دلار برسد.

آیا تحلیل فاندامنتال از رشد SOL پشتیبانی می‌کند؟

سولانا در ماه‌های اخیر به پذیرش خوبی دست یافته و ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) آن به ۲۰.۵۱ میلیون SOL رسیده است که رکورد جدیدی از ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) محسوب می‌شود.

TVL شبکه سولانا

به طور کلی، رشد شاخص TVL نشان می‌دهد که توکن‌های SOL بیشتری در پلتفرم‌های دیفای قفل شده و با کاهش عرضه در گردش آن، تقاضای این ارز دیجیتال از عرضه آن پیشی می‌گیرد. این کمیابی می‌تواند به رشد قیمت SOL هم کمک کند.

به نظر می‌رسد افزایش TVL سولانا با رشد پایدار پذیرش آن در تایم فریم سه ماهه (تصویر پایین) تطابق دارد. شایان ذکر است که میانگین پرداخت‌کنندگان کارمزد روزانه شبکه سولانا در سه ماهه چهارم ۲۰۲۳ حدود ۱۰۳٪ افزایش یافته است. در این مدت، میانگین حجم روزانه صرافی‌های غیرمتمرکز و حجم معاملات روزانه NFTهای مبتنی بر سولانا هم به ترتیب ۳۵۹٪ و ۹۶۱٪ افزایش یافته است.

مروری بر آمار شبکه سولانا

در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴، ایردراپ توکن JUP به رشد فعالیت آنچین بلاک چین سولانا کمک کرد. علاوه بر این حجم NFTهای مبتنی بر آن به رکورد جدید ۵ میلیارد دلار رسید.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

سولانا با توجه به الگوی پرچم صعودی خود می‌تواند در کوتاه‌مدت به ۲۰۰ دلار برسد. طبق این الگو، قیمت SOL در یک مثلث متقارن نوسان کرده و با شکستن مقاومت آن می‌تواند رشد کند. در این صورت قیمت SOL باید به اندازه ارتفاع رالی قبلی خود رشد کند.

این ارز دیجیتال از ۲۸ فوریه (۹ اسفند) تلاش کرده از خط روند بالای این الگوی عبور کند. اگر این اتفاق بیفتد، SOL می‌تواند در ماه مارس (اسفند) با رشدی ۷۵٪ به محدوده ۲۰۰ دلار برسد.

نمودار قیمت روزانه SOL

با این حال اگر قیمت سولانا به زیر خط حمایت الگوی خود برسد، پیش‌بینی صعودی آن باطل می‌شود و ممکن است با سقوطی ۴۵٪ به ۶۰.۷۵ دلار برسد.