رئیس جمهور السالوادور و علاقه وی به ارزهای دیجیتال

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

اخیرا خبری منتشر شده است مبنی بر اینکه رئیس جمهور السالوادور در تلاش است که ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان یک پول رسمی برای انجام مبادلات ارزهای دیجیتال در کشور تبدیل کند. حال اینکه این طرح چه مزایایی به همراه داشته باشد و اینکه چطور می تواند اقتصاد این کشور را تحت تاثیر قرار دهد را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم. اما قبل از اینکه در مورد این موضوع صحبت کنیم، در ابتدا به بررسی موقعیت جغرافیایی السالوادور می پردازیم.

موقعیت جغرافیایی السالوادور

السالوادور به عنوان کوچکترین و متراکم ترین کشور منطقه آمریکای مرکزی است که پایتخت آن سان سالوادور است. این کشور در جنوب آمریکای شمالی قرار داشته و از یک طرف به دریا نیز راه دارد. از جمله کشورهای همجوار آمریکای شمالی می توان به هندوراس، گواتمالا، خلیج فونسکا و اقیانوس آرام اشاره کرد. جمعیت این کشور 6826000 نفر بوده که اغلب دورگه سرخ پوست و اسپانیایی هستند. در حال حاضر واحد اصلی پول این کشور، بیت کوین است.

از جمله پایه های اقتصاد کشور السالوادور می توان به پولی اشاره کرد که توسط مهاجران السالوادور در ایالات متحده به بستگان خود به این کشور می فرستند. اقتصاد این کشور را عوامل مختلفی همچون عوامل طبیعی، سیاست های دولت و درگیری های زیاد به خطر انداخت از طرفی چون این کشور موفق به دریافت بودجه های مورد نیاز دولت برای سال 2011 نشد صندوق بین المللی، برنامه وام 750 میلیون دلار را در آوریل 2012 متوقف کرد.

مشکلات اقتصادی کشور السالوادور

براساس گزارشی که از مجمع جهانی اقتصاد اعلام شده است، السالوادور به عنوان ناامن ترین کشور در جهان به لحاظ اقتصادی محسوب می شود. تنها منبع اصلی درآمد اصلی در این کشور تجارت با کشور آمریکاست. این کشور در سال 2001 همزمان با تورم شدید و بحران اقتصادی که در آن سال روی داد، پول ملی خود را کنار گذاشته و دلار آمریکا را انتخاب کرد. هدف اصلی کشور از انتخاب دلار آمریکا به عنوان پول اصلی، مقابله با تورم و افزایش تجارت با آمریکا است.

در پی این هدف، دولت السالوادور سیاست پولی خود را کنار گذاشت و از همان زمان بود که سیاست پولی این کشور در حوزه مدیریتی ایالات متحده قرار گرفت اما از آن زمان به بعد رئیس جمهور السالوادور با ابراز علاقه به ارزهای دیجیتال به دنبال نقطه عطف دیگری در اقتصاد کشور خود بود. رئیس جمهور السالوادور اعلام کرد که در تلاش است طرحی را برای به رسمیت شناختن بیت کوین به عنوان یک واحد پول قانونی برای تبادلات ارزی خود، ارائه دهد. رئیس جمهور السالوادور در اواسط ماه ژوئن سال 2021 در کنفرانس بیت کوین در میامی اعلام کرد که شرکت وی در حال همکاری با ابوکیله برای اجرای این طرح در کشور خود است.

نجیب ابوکیله کیست؟

نجیب ابوکیله، فردی است فلسطینی که به عنوان رئیس جمهور السالوادور در آمریکای لاتین انتخاب شد. از اینکه یک فرد عرب تبار به عنوان ریاست جمهوری یک کشور آمریکایی انتخاب شده است نباید تعجب کرد چرا که قبل از وی، افراد دیگری نیز بوده اند که در آمریکای لاتین به این مقام رسیده اند. براساس اطلاعاتی که روزنامه سعودی الشرق الاوسط اعلام کرده است اجداد نجیب اوکیله رئیس جمهور السالوادور، در حدود 37 سال است که از مسیحیان فلسطینی بیت لحم هستند که به این کشور مهاجرت کرده اند.

نجیب ابوکیله قبل از اینکه رئیس جمهور السالوادور شود به عنوان شهردار سان سالوادور توانست در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری، رقیبان خود را شکست دهد. علاوه بر این نجیب ابوکیله، در انتخابات السالوادور توانست ائتلاف بزرگی برای وحدت را مدیریت کند که این ائتلاف محافظه کار شناخته می شد. وی در این ائتلاف توانست در حدود 54 درصد از آرا را کسب کند. از زمانی که جنگ داخلی در السالوادور به اتمام رسید ابوکیله به عنوان رئیس جمهور السالوادور، به مدت 12سال فعالیت می کرد. در حال حاضر ابوکیله، ششمین رئیس جمهور این کشور است.

قبل از اینکه نجیب ابوکیله رئیس جمهور السالوادور شود، آنتونیو سقا به عنوان رئیس جمهور السالوادور در سال های 2004 تا 2009 مشغول به فعالیت بود. اغلب مهاجران عرب به دلیل داشتن مشکلات اقتصادی و فشارهای امپراتوری عثمانی در قرن نوزدهم از سرزمین های خود به آمریکای لاتین مهاجرت کردند.

ابوکیله، آنسوتر از السالوادور در هندوراس در سال های 1998 تا 2002 از جمله افراد فلسطینی تباری است که توانست به عنوان رئیس جمهور السالوادور در این کشور فعالیت داشته باشد.

بیت کوین در السالوادور قانونی می شود

کشور السالوادور قصد دارد به عنوان اولین کشور، مبادلات ارز دیجیتال بیت کوین را در این کشور قانونی کند. در صورتی که درخواست رئیس جمهور السالوادور، نجیب ابوکیله پذیرفته شود، این کشور به عنوان اولین کشور دنیا خواهد بود که ارز دیجیتال در کشورش به رسمیت شناخته می شود. در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد در کنار دلار آمریکا که در حال حاضر واحد اصلی پولی در کشور السالوادور است، ارز دیجیتال نیز به عنوان سومین واحد پولی رایج در این کشور است.

السالوادور اعلام کرده است که با استفاده انرژی به دست آمده از آتش فشان، 0.0059 بیت کوین استخراج کند. نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور در توئیتی اعلام کرده است که این طرح آزمایشی بوده و برای استفاده از انرژی آتشفشان در استخراج بیت کوین است. بوکله آینده سیاسی خود را در گرو گسترش استخراج بیت کوین در السالوادور می داند.

آقای ابوکیله بیان کرده است که اغلب شهروندان السالوادور در خارج از این کشور زندگی می کنند و با استفاده از بیت کوین می توانند موجب انتقال پول به داخل این کشور شوند. با قانونی شدن ارز دیجیتال بیت کوین در کشور السالوادور، سرمایه گذاری در این کشور افزایش خواهد یافت و این روند در کوتاه مدت منجر به اشتغالزایی و کمک به تامین مالی هزاران شهروند این کشور که در خارج از اقتصاد رسمی هستند می شود. از دیگر مزایای قانونی شدن بیت کوین توسط رئیس جمهور السالوادور در این کشور، این است که می تواند راه استفاده از خدمات مالی را برای 70 درصد شهروندان السالوادور که حساب بانکی ندارند باز کند. هم اکنون اقتصاد السالوادور وابستگی شدیدی به پول هایی دارد که از خارج به داخل ارسال می شود.

 

در حال حاضر برای هر انتقال پول به داخل این کشور، کارمزد در پی خواهد داشت و در برخی از موارد ممکن است روند این کارمزد چند روز طولانی شود و فرد مجبور شود که برای دریافت آن به صورت حضوری اقدام کند. بنابراین با قانونی شدن این ارز در کشور، زندگی میلیون ها نفر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت اما در ارتباط با این طرح جزئیات بیشتری ارائه نشده است. ارز دیجیتال بیت کوین، یک دارایی مجازی به حساب می آید که ارتباط مستقیمی با اقتصاد واقعی در کشور ندارد و در سال های گذشته نوسانات زیادی در ارزش آن اتفاق افتاده است. در این راستا برخی از بانک های مرکزی در کشورهای مختلف جهان، در تلاش هستند که ارز دیجیتال مخصوص به خود ایجاد کنند. به همین خاطر بانک انگلیس در تلاش است که ارز دیجیتالی ایجاد کند که به همراه پول های نقد و سپرده های بانکی قابل استفاده باشد.