راگ پول یک پروتکل مبتنی بر SOL؛ مراقب پروژه‌های ناشناس شبکه سولانا باشید

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • راگ پول یک پروتکل مبتنی بر SOL؛ مراقب پروژه‌های ناشناس شبکه سولانا باشید

یک پروتکل فارمینگ مبتنی بر شبکه سولانا به اسم «MangoFarmSOL« با اتهام راگ پول مواجه شده و به خاطر وعده ایردراپ خود توجه کاربران را جلب کرده است. بسیاری از کارشناسان فعال در بازار کریپتو با توجه به رشد عظیم پروژه‌های مبتنی بر شبکه سولانا از کاربران خواسته‌اند تا قبل از فعالیت در یک پروژه تمام تحقیقات مورد نیاز را انجام دهند.

به نقل از کوین تلگراف، MangoFarmSOL با اتهام راگ پول مواجه شده است. طبق گزارش‌های موجود تمام سرمایه این پروتکل تخلیه شده و حساب‌های کاربری آن در شبکه‌های اجتماعی از دسترس خارج شده است. این پروژه که ادعا می‌کرد «بازده بی‌نظیری را در اکوسیستم سولانا» ارائه می‌کند، قرار بود ایردراپ توکن خود به اسم MANGO را در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) انجام دهد. کاربران برای واجد شرایط شدن در این ایردراپ باید ۹۴ دلار توکن سولانا را به پلتفرم آن وایز می‌کردند.

پست MangoFarmSOL در مورد ایردراپ آن به هولدرهای سولانا

نگرانی‌های مربوط به MangoFarmSOL زمانی آغاز شد که «Foobar»، توسعه‌دهنده ناشناس پلتفرم «Delegate»، در پلتفرم اکس (توییتر سابق) اعلام کرد فرانت اند (Frontend) پروژه مذکور به خطر افتاده است. او در این باره گفت:

فرانت اند MangoFarm به خطر افتاده است. از آن استفاده نکنید.

توییت Foobar

Foobar سپس در واکنش به سوالات موجود درباره سرنوشت این پروتکل، اعلام کرد احتمال راگ پول و کلاهبرداری آن وجود دارد. در ادامه، حساب کاربری MangoFarmSOL در پلتفرم اکس به طور مرموزی حذف شد.

حساب کاربری MangoFarmSOL در پلتفرم اکس

علاوه بر این اخطار فیشینگ بودن آن هم در وب سایت این پلتفرم ظاهر شد و کانال تلگرام آن با بیش از ۱٬۰۰۰ عضو، پذیرش اعضای جدید را متوقف کرد. طبق گزارش‌های موجود خسارت ناشی از این حادثه به حدود ۲ میلیون دلار می‌رسد.

اخطار فیشینگ MangoFarmSOL

بعد از چند ساعت، کاربران MangoFarmSOL اسکرین شات‌هایی از پیام‌هایی منتشر کردند که ظاهرا توسط توسعه‌دهنده آن به جا مانده بود. این توسعه‌دهنده در پیام‌های خود ادعا می‌کند که به اجبار از یک طرح‌ پانزی پیروی کرده‌‌اند و با یک پروتکل دیگر در شبکه سولانا، یعنی بناناماینر (BananaMiner) ارتباط دارند. با این حال، توسعه‌دهندگان بناناماینر هرگونه ارتباط با MangoFarmSOL را تکذیب کرده‌اند. کاربری به اسم «MomoBigIcy» که در پروتکل بناناماینر فعال است، اعلام کرده است:

من مدیر بخش ارتباطات کل پروژه بناناماینر هستم و می‌توانم به شما اطمینان بدهم که MangoFarmSOL با ما ارتباطی ندارد. آن‌ها حتی از من خواستند که کمکشان کنم و من برایشان توضیح دادم که به خاطر تضاد منافع نمی‌توانم. لطفا شایعات نادرست را پخش نکنید و دفعه بعد به خوبی تحقیق کنید.


توییت MomoBigIcy

اکوسیستم سولانا اخیرا با کلاهبرداری‌های زیادی مواجه شده و بسیاری از کاربران آن با تخلیه کیف پول‌هایشان (Wallet Drainer) مواجه شده‌اند. در بازار کریپتو، تخلیه‌کننده یا درینر (Drainer) کیف پول به عامل یا نرم‌افزار مخربی اطلاق می‌شود که سرمایه موجود در کیف پول کاربران را هدف قرار داده و از آن‌ها خارج می‌کند. این اتفاق می‌تواند با روش‌های مختلفی مثل هک شدن کلیدهای خصوصی و آسیب‌پذیری‌های موجود در نرم‌افزارها یا قراردادهای هوشمند رخ دهد.

گفتنی است از دسامبر ۲۰۲۳ (آذر) فروش کیت‌های درینر سولانا هم افزایش یافته است. طبق گزارش‌های شرکت چین‌آنالیسیس (Chainalysis) یکی از بزرگ‌ترین انجمن‌های آنلاین ارائه‌دهنده کیت‌های درینر کیف پول‌های SOL بیشتر از ۶٬۰۰۰ عضو دارد. این مسئله نشان می‌دهد کاربران فعال در اکوسیستم سولانا با تهدید زیادی مواجه هستند.