بر اساس گزارش‌های منتشرشده، ریال دیجیتال بعد از اجرای آزمایشی در کیف پول‌های سه بانک‌ ملی، ملت و تجارت، قرار است از ۱۸ بهمن‌ با مجوز بانک مرکزی در تمام بانک‌ها وارد فاز عملیاتی شده و برای پرداخت‌های خرد به کار گرفته شود.
ریال دیجیتال یا رمزریال ملی، پول دیجیتالی است که بانک مرکزی آن را خلق می‌کند و به شکل همتابه‌همتا در بستر فناوری قابل انتشار است. مسئول عرضه ریال دیجیتال به‌ صورت انحصاری، بانک مرکزی است و بانک‌های کشور فقط مسئول توزیع آن هستند.
لازم به ذکر است که پروژه ریال دیجیتال از سال ۹۷ تا امروز در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و اجرای مرحله پیش‌آزمایشی آن در سال ۱۴۰۰ کلید خورد. این پروژه در نهایت در سال ۱۴۰۱ وارد فاز آزمایشی شد.
به گفته محمدرضا مانی‌یکتا، مدیر اداره نظارت نظام‌های پرداخت، فاز آزمایشی این طرح تاکنون با ۵۰۰ کاربر در سه بانک ملی، ملت و تجارت اجرایی شده است. حال، قرار است با رونمایی رسمی از این طرح در دهه فجر، امکان توزیع ریال دیجیتال و احراز هویت کاربران برای استفاده از ریال دیجیتال در کیف‌ پول‌ها، در تمامی بانک‌های کشور فراهم شود.
بر اساس پیش‌نویس ریال دیجیتال، بانک مرکزی وظیفه مدیریت چرخه عمر، تعریف دسترسی بانک‌ها، مسدود و فعال‌سازی و تعریف و اعمال سیاست‌های کلان مدیریت زیست‌بوم ریال دیجیتال را بر عهده دارد و متولی دفتر کل توزیع‌شده و مشارکت در تایید تراکنش‌ها و اجرای قراردادهای هوشمند است. همچنین، بانک‌های عضو متولی نیز احراز هویت کاربران و فعال‌سازی کیف ریال دیجیتال را عهده‌دار شده‌اند.