ظهور پدیده کیمچی پریمیوم در کره‌ جنوبی؛ بیت کوین چه مسیری را در پیش می‌گیرد؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • ظهور پدیده کیمچی پریمیوم در کره‌ جنوبی؛ بیت کوین چه مسیری را در پیش می‌گیرد؟

سیگنال‌های بازار در خاور دور برای اولین بار از زمان آخرین چرخه بیت کوین در حال ظهور است. شاخص کیمچی پریمیوم (Kimchi premium) در صرافی‌های کره جنوبی یک بازار بیش از حد گرم (overheated) را نشان می‌دهد که می‌تواند سیگنالی از ثبت یک اوج محلی برای بیت کوین باشد.

کیمچی پریمیوم زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت بیت کوین در صرافی‌های کره جنوبی بالاتر از قیمت آن در بازارهای ایالات متحده یا اروپا باشد. این موضوع باعث ایجاد فرصت‌های آربیتراژ می‌شود.

در ۲۶ دسامبر، شرکت تحلیلی کریپتوکوانت (CryptoQuant) گزارش داد که ارزش بالای فعلی کیمچی پریمیوم «می‌تواند نشان‌دهنده فشار خرید قوی از سوی سرمایه‌گذاران خرد کره‌ای باشد.» با این حال، این شاخص اغلب برای شناسایی اوج قیمت‌ها نیز استفاده می‌شود.

به گزارش کریپتوکوانت، میانگین متحرک ۱۴ روزه فعلی برای شاخص کیمچی پریمیوم مشابه آنچه که در اوج چرخه بیت کوین در اواخر سال ۲۰۲۱ مشاهده شده بود، است:

ما بسیار کنجکاو هستیم که ببینیم آیا شاخص کیمچی پریمیوم کره این بار نیز سرنخ‌های مهمی را در مورد اوج قیمت‌ها ارائه می‌دهد یا خیر.

هفته گذشته، معامله‌گری به نام TimelessBeing نیز به این سیگنال اشاره کرد و اظهار داشت که، کیمچی پریمیوم در چند سال گذشته با اوج‌های محلی مطابقت داشته است.

شاخص کیمچی پریمیوم در صرافی‌های کره‌ای.

علاوه بر اوج چرخه، اوج‌هایی برای پریمیوم کیمچی در طی سقوط بازار بیت ‌کوین در ماه‌های می و نوامبر ۲۰۲۲ هم وجود داشت.

در زمان نگارش این خبر، قیمت فعلی یک بیت کوین در صرافی پیشرو کره‌ای، بیت هامب (Bithumb)، کمی بیش از ۵۸ میلیون KRW، معادل حدود ۴۴،۶۸۰ دلار است که تقریباً ۳ درصد بیشتر از بازارهای جهانی با قیمت ۴۳،۴۳۰ دلار است.

چشم‌انداز بازار کریپتو

بیت کوین حداقل شش بار در این ماه مقاومت ۴۴ هزار دلار را آزمایش کرده است. با این حال، موفق به پیشروی بیشتر نشده است. این امر نشان می‌دهد که یک فاز اصلاح ممکن است در راه باشد. این سناریو توسط وضعیت شاخص کیمچی پریمیوم در بازار کره هم تقویت می‌شود.

قیمت بیت کوین در هفته گذشته در محدوده ثابتی بوده است. البته لازم به ذکر است که در هفته تعطیلات، بازار ارزهای دیجیتال معمولاً شاهد نوسانات کمی است.

ارزش کل بازار کریپتو به ۱٫۷ تریلیون دلار رسیده است و در بین ۱۰ رمزارز برتر بازار، سولانا با یک رشد بیش از ۷ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته و صعود به ۱۲۰ دلار، پیشتاز است.