علت افزایش قیمت بیت کوین؛ کاهش نرخ بهره در راه است؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

روز گذشته چند تن از اعضای هیات حاکمه فدرال رزرو سخنرانی داشتند. در این میان، کریستوفر والر (Christopher Waller) که معمولا با لحن هاوکیش صحبت می‌کند، این بار با موضعی داویش سخنرانی کرد و اظهار داشت که در صورت ادامه کاهش تورم، کاهش نرخ بهره می تواند در دستور کار قرار گیرد. قیمت بیت کوین در پاسخ به موضع ملایم این عضو سرسخت فدرال رزرو، به ۳۸٬۳۷۷ دلار رسید.

به نقل از کوین دسک، کریس والر، یکی از اعضای فدرال رزرو که در یک رویداد در واشنگتن دی سی صحبت می‌کرد، گفت که داده‌های اخیر حاکی از کندی رشد اقتصاد و تداوم تعدیل تورم بوده و به این معنی است که سیاست فدرال رزرو ایالات متحده در نقطه مناسبی قرار دارد.

قیمت بیت کوین در تایم فریم یک ساعته

والر با اشاره به داده‌های ماه اکتبر و پیش‌بینی‌های فعلی برای باقی سه ماهه چهارم سال به عنوان نشان‌دهنده کاهش محدودیت‌ها، گفت:

به‌نظر می‌رسد اتفاقی در حال رخ دادن است و آن سرعت اقتصاد است. داده‌های تورمی نیز در مسیر درستی حرکت می‌کنند.

والر در پاسخ به سوالات پس از سخنرانی خود، اظهار داشت اگر قرار باشد تورم به کاهش خود ادامه دهد، دلایل خوبی برای کاهش نرخ بهره ظرف چند ماه وجود دارد.

شایان ذکر است، والر توسط InTouch Capital Markets به عنوان سومین عضو هاوکیش کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) شناخته می‌شود. بنابراین، هر گونه تمایلات داویش از سوی او اهمیت قابل توجهی دارد.

قیمت بیت کوین (BTC) در پی اظهارات والر بیش از ۱٪ افزایش یافت. این در حالی است که یکی دیگر از اعضای فدرال رزرو به نام میشل بومن (Michelle Bowman)، که در یک رویداد دیگر سخنرانی داشت، گفت که معتقد است نرخ‌ها باید بالاتر بروند تا تورم تعدیل شود.

بیت کوین در شرایطی صعودی شد که در بازارهای سنتی، بازدهی اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا با ۰.۰۴٪ کاهش به ۴.۳۵٪ رسید. شاخص قدرت دلار آمریکا ۰.۴٪ کاهش یافت و طلا پس از صعود تا ۲۰۵۲ دلار با ۰.۳۳٪ کاهش به ۲۰۴۵ دلار در هر اونس رسید.