قیمت بیت کوین در یک قدمی ۴۰٬۰۰۰ دلار؛ روند صعودی تا کجا ادامه دارد؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • قیمت بیت کوین در یک قدمی ۴۰٬۰۰۰ دلار؛ روند صعودی تا کجا ادامه دارد؟

شب گذشته، قیمت بیت کوین (BTC) موفق شد از مقاومت ۳۹٬۰۰۰ دلار عبور کند و به رکورد ۱۹ ماهه خود یعنی ۳۹٬۷۲۵ دلار برسد. اکنون بسیاری از فعالان بازار کریپتو تخمین می‌زنند BTC به زودی می‌تواند از مرز ۴۰٬۰۰۰ عبور کرده و به سمت ۵۰٬۰۰۰ دلار حرکت کند.

به نقل از بی‌این کریپتو، افزاش اخیر قیمت بیت کوین پس از سخنرانی جروم پاول (Jerome Powell)، رییس بانک مرکزی آمریکا، رخ داد. هر چند او در صحبت‌هایش همچنان تاکید کرد کهسیاست‌های سختگیرانه آمریکا در زمینه نرخ بهره تا رسیدن به تورم ۲٪ همچنان ادامه دارد؛ اما پس از سخنرانی پاول، بیت کوین به بالاترین سطح در ۱۹ ماه گذشته رسید که دلیل آن خوش بینی بازار و گمانه زنی‌ها در مورد جهت‌گیری فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره در آینده است.

آیا قیمت بیت کوین به ۴۰٬۰۰۰ دلار می‌رسد؟

مارکوس تیلن (Markus Thielen)، تحلیلگر وب سایت ماتریکس پورت (Matrixport)، در یادداشتی احتمال رسیدن بیت کوین به ۴۵٬۰۰۰ دلار را ۹۰٪ اعلام کرد. وی دلیل این تحلیل خود را به مثبت بودن بازار و تایید احتمالی یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین نسبت می‌دهد:

با ورود به آخرین ماه سال ۲۰۲۳، روند بیت کوین همچنان صعودی است. تاریخ نشان داده است قیمت بیت کوین در ماه دسامبر (آذر) ۱۲٪ رشد می‌کند. این داده‌ها با پیش‌بینی ۴۵٬۰۰۰ دلاری ما تا پایان سال ۲۰۲۳ مطابقت دارد.

 

عملکرد قیمت بیت کوین

در چند ماه اخیر، شرکت‌های بزرگ مدیریت دارایی مانند بلک راک، به دنبال تایید یک ETF اسپات بیت کوین بوده‌اند. این پیشرفت، همراه با مشارکت فعال کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) جهت مشاوره و راهنمایی این شرکت‌ها، انتظارات برای تایید قریب‌الوقوع ETF بیت کوین را تقویت می‌کند.

نکته قابل توجه دیگر این است که گری اسکیل با انتصاب جان هافمن (John Hoffman)، یک کهنه کار ETF و با ۱۷ سال سابقه در شرکت Invesco، در حال آماده شدن برای چنین تاییدیه‌ای است. کاهش چشمگیر دیسکانت (Discount) صندوق تراست بیت کوین گری‌اسکیل (Grayscale Bitcoin Trust) هم نشان‌دهنده بهبود احساسات سرمایه‌گذاران سازمانی است.

شاخص‌های آنچین بیت کوین خبر از صعود می‌دهند

طبق داده‌های گلس‌نود (Glassnode)، خروج بیت کوین از صرافی‌ها یکی دیگراز نشانه‌های صعود است و در ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) بیش از ۳۷٬۰۰۰ BTC از صرافی‌ها خارج شده است. این خروج نشان‌دهنده تمایل به نگهداری بلندمدت بیت کوین و کاهش فشار فروش است.

ذخایر بیت کوین در صرافی‌ها

همچنین، با رشد اخیر قیمت بیت کوین اکثر هولدرهای آن در سود هستند. وب سایت این‌تو دبلاک (IntoTheBlock) در رابطه با این موضوع اظهار داشت:

بیش از ۸۰٪ از هولدرهای بیت کوین در حال حاضر در سود هستند. اکنون آن‌ها در سودآورترین سطوح از دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) قرار دارند؛ یعنی زمانی که قیمت بیت کوین بالای ۵۰٬۰۰۰ دلار بود.

تعداد هولدرهای BTC که در سود هستند (به درصد)
شایان ذکر است، از زمان جمع‌آوری این داده‌ها تاکنون تعداد هولدرهای در سود حتی بیشتر هم شده است.

با رشد قیمت‌ بیت کوین بیش از ۱۰۰ میلیون دلار معامله در بازار آپشن لیکویید شده و قیمت‌ اتریوم (ETH) هم به ۲٬۱۵۰ دلار رسیده است.