قیمت بیت کوین همچنان در حال ریزش؛ علت چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

از اوایل روز سه شنبه، قیمت بیت کوین به شدت کاهش یافت و این ریزش همچنان ادامه دارد. تاکنون کمترین قیمت ثبت شده برای BTC به ۶۷٬۲۸۴ دلار در صرافی بایننس رسیده است. این کاهش قیمت با تغییرات قابل‌توجهی در جریان سرمایه به صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بیت‌کوین همزمان شد که پس از ۱۹ روز متوالی جریان‌ مثبت به جریان‌های منفی تغییر کرده است. کاهش قیمت بیت کوین تاکنون باعث لیکویید شدن بیش از ۱۰۰ میلیون دلار شده است.

در حالی که جریان خروجی ETFها می‌تواند یکی از دلایل ریزش قیمت بیت کوین باشد، نباید از تاثیر آمارهای اقتصاد کلان غافل شد. در این مطلب، به بررسی دقیق‌تر این موارد خواهیم پرداخت.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته

کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه جولای منتفی است

جی پی مورگان (JPMorgan) و سیتی بنک (Citi) مواضع خود را در مورد کاهش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه جولای تغییر داده‌اند. هر دو شرکت اکنون جدول زمانی کاهش نرخ بهره را تمدید کرده‌اند. بازار کریپتو نیز در میان شک‌وتردیدها در آستانه نشست آتی فدرال رزرو (FOMC) و انتشار دات پلات (Dot plot) در روز چهارشنبه رو به نزول است. این تغییر دیدگاه به دنبال آخرین داده‌های شغلی ایالات متحده صورت گرفت.

گزارش شغلی که بالاتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شد، باعث تضعیف احساسات نسبت به کاهش احتمالی نرخ بهره توسط فدرال رزرو شد. اکنون اکثر اقتصاددانان انتظار دارند که فدرال رزرو با اولین کاهش در ماه سپتامبر و دومی در دسامبر، وضعیت موجود را حفظ کند. با این حال، برخی به تنها یک کاهش نرخ بهره در سال جاری اعتقاد دارند.

گزارش مشاغل ایالات متحده نشان‌دهنده افزایش ۲۷۲٬۰۰۰ فرصت شغلی در ماه گذشته در مقابل مقدار ۱۹۰٬۰۰۰ پیش‌بینی شده بود. این گزارش با تحلیل‌های قبلی در مورد کاهش رشد بازار کار در تضاد است و احتمالا باعث خواهد شد فدرال‌رزرو نرخ‌های فعلی بهره را حفظ کند. به طور مشابه، نرخ بیکاری نیز در ماه گذشته به ۴٪ افزایش یافت و نگرانی‌های بیشتری را در بازار ایجاد کرد.

در ابتدای سال ۲۰۲۴، بسیاری از تحلیلگران چندین کاهش نرخ‌ را برای تقویت بازارهای مالی پیش‌بینی کرده بودند، اما فشار تورم همچنان یکی از شاخص‌های کلیدی تغییرات نرخ بهره است. اکثر مؤسسات مالی مانند جی پی مورگان دو کاهش نرخ را پیش‌بینی کردند که با واکنش‌های صعودی بازارهای مالی مواجه شد. در سه ماهه اول ۲۰۲۴، بازار سهام و دارایی‌های ارز دیجیتال به خاطر پیش‌بینی چندین مرتبه کاهش نرخ بهره، افزایش یافتند. اما اکنون اوضاع تغییر کرده و داده‌های اقتصادی واقعیت موجود را بهتر نشان می‌دهند.

خروجی خالص ۶۵ میلیون دلاری از ETFهای اسپات بیت کوین

ETFهای اسپات بیت کوین ایالات متحده روز دوشنبه شاهد خروج خالص روزانه ۶۴.۹۳ میلیون دلار بودند. این جریان خروج سرمایه در روز دوشنبه به طولانی‌ترین جریان ورودی به این صندوق‌ها پس از ۱۹ روز پایان داد.

گری اسکیل در این هفته در مجموع با ۴۰ میلیون دلار خروجی در صدر قرار داشت. بر اساس داده‌های SosoValue، سایر صندوق‌ها نیز در روز دوشنبه شاهد بازخرید سرمایه‌گذاران بودند؛ به‌طوری‌که طبق داده‌ها BTCO اینوسکو و گلکسی دیجیتال خروجی خالص ۲۰ میلیون دلاری داشتند. ETF بیت کوین Valkyrie نیز خروجی خالص ۱۶ میلیون دلاری را گزارش کرد. FBTC فیدلیتی، شاهد خروجی خالص ۳ میلیون دلاری بود که اولین جریان منفی خود را از ۲ می (۱۳ اردیبهشت) ثبت کرد.

IBIT بلک راک، بزرگترین ETF بیت کوین از نظر دارایی خالص، ورودی خالص ۶ میلیون دلاری را ثبت کرد، در حالی که Bitwise شاهد ۸ میلیون دلار ورودی بود.

شایان ذکر است، رکورد ۱۹ روزه جریان ورودی که جمعه گذشته به پایان رسید، باعث شد بیش از ۴ میلیارد دلار در جریان خالص ورودی جمع‌آوری شود. یازده ETF اسپات بیت کوین از زمان آغاز به کار خود در ماه ژانویه مجموع ورودی خالص ۱۵.۶۲ میلیارد دلار را ثبت کرده‌اند.

اکنون بازار منتظر انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده (CPI) است که معیاری کلیدی برای تورم به شمار می‌رود و همچنین نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) که نتایج هر دو روز چهارشنبه منتشر خواهد شد.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که شاخص CPI افزایشی نخواهد داشت. اما اینکه چرا بازار در آستانه انتشار این داده‌ها در حال ریزش است سوالی است که فردا به پاسخ قطعی آن خواهیم رسید. به هر حال واکنش زودهنگام بازار نسبت به اینگونه داده‌ها طبیعی است و احتمالا این بار هم ریزش بازار بیت کوین واکنشی نسبت به عدم تغییر نرخ بهره خواهد بود که قبلا انتظار می‌رفت در ماه جولای انجام شود.