متاورس چیست؟ آشنایی با دنیای دیجیتال و زندگی در آن

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

اگر بتوانید دنیای مورد علاقه و دلخواه خود را بسازید چه احساسی خواهید داشت؟ این مفهوم متاورس است. ساخت جهانی مجازی با استفاده از تکنولوژی های برتر و اینترنت که هرکس آرزوی ساختن آن را دارد. درواقع دنیایی مانند آواتار دیگر چندان هم علمی تخیلی نیست. داستان ها تخیلاتی هستند که می توانند تحقق یابند و این تکنولوژی و اینترنت است که شرایطی را فراهم آورده تا داستان ها واقعی شوند. انقلابی بزرگ در سبک زندگی در راه است. انقلابی به نام متاورس. در این مقاله می خواهیم در مورد اینکه متاورس چیست و چه تاثیری بر روی زندگی انسان ها دارد صحبت کنیم.

اصطلاح “metaverse” جدید نبوده اما اخیرا شاهد افزایش محبوبیت این اصطلاح و حدس و گمان در مورد معانی آن در دنیای واقعی هستیم. به عنوان مثال مدیر اجرایی فیس بوک، مارک زاکربرگ اعلام کرده که این شرکت فناوری از یک شرکت رسانه های اجتماعی به یک “متاورس” تبدیل خواهد شدو وارد دنیای متاورس می شود. جایی که در آن اینترنت تجسم واقعی تری پیدا کرده و دنیای واقعی و مجازی را بیش از هر زمان دیگر در هم می آمیزد.

زاکربرگ در گفتگو با CNET، دیدگاه خود را در مورد فیس بوک به اشتراک گذاشت: “ما می خواهیم تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری بتوانند واقعیت مجازی را تجربه کنند و بتوانند به متاورس آمده و تجربیات اجتماعی را در این زمینه داشته باشند.” فیسبوک بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا با بیش از 2.2 میلیارد کاربر، قصد دارد اسم شرکت مادر را به META تغییر بدهد.

این اقدام و اعلام رسمی ورود فیسبوک به دنیای متاورس است و این شرکت چندین پروژه تحقیقاتی با بودجه 150 میلیون دلاری در خصوص متاورس در حال انجام دارد. البته شبکه اجتماعی فیسبوک به همان نام قبلی خواهد ماند و نام شبکه مادر به متا (META) تغییر می کند.

متاورس و جهان دیجیتال خواهد آمد حتی اگر شما هم مانند بسیاری از مردم نسبت به آینده ای که حامیان آن پیشنهاد می دهند نگرانی و انتقادهایی داشته باشید.

متاورس چیست؟

آشنایی با متاورس

نقش اینترنت در دنیای امروز انکار ناپذیر است. تقریبا همه آدمها کم و بیش با زندگی اینترنتی درگیر هستند و هرشخص برای خود هویت مجازی دارد. مانند اکانت اینستاگرام که هویت مجازی افراد بوده و معرف آن ها در دنیای مجازی است یا فروشگاه اینترنتی که یکی از اجزای هویت مجازی افراد و شرکت ها را تشکیل می دهد.

ارتباطات افراد با دوستان و همکارانشان در دنیای امروز نیز به صورت مجازی شده است، در قالب گروه های اجتماعی که در آن عضو هستند یا حتی بازی هایی که برای سرگرمی افراد در دنیای کامپیوتری ایجاد شده اند نیز بخشی از هویت مجازی افراد را تشکیل داده اند.

برخی از افراد نیز دارایی های اینترنتی بر بستر اینترنت دارند که به آن ها ارزهای دیجیتال گفته می شود یا بازی هایی که برای برخی از آیتم های آن ها پول پرداخت شده است. مثلا شخصی ماشینی را برای بازی اینترنتی خریداری کرده است اما مشکل اینجاست که نمی تواند این ماشین را برای بازی دیگری استفاده کند یا در بستر دیگری از فضای اینترنت آن را به کار ببرد. اینجاست که پای متاورس به میان می آید. دنیای مجازی بر بستر اینترنت که تمام دارایی های دیجیتال شخص در این دنیا به یکدیگر مرتبط می شوند. یک زندگی کاملا مجازی با میلیون ها کاربر که در آن افراد با تمام هویت و متعلقات دیجیتالی خود با یکدیگر در ارتباط باشند و در کنار هم یک زندگی مجازی داشته باشند.

از نظر لغوی متاورس ترکیبی از کلمات meta و universe است. متا به معنای فراتر از… و یونیورس به معنای جهان. ترکیب این دوکلمه معنای متاورس را تشکیل می دهد که به معنای فراتر از دنیاست. جهانی دیجیتال متشکل از واقعیت مجازی، اینترنت و واقعیت افزوده است.

این اصطلاح در رمان علمی تخیلی نیل استفنسون در سال 1992 به نام سقوط برف برای اولین بار مطرح شد. جایی که انسان ها به عنوان آواتار با یکدیگر و از طریق عوامل نرم افزاری در فضای مجازی سه بعدی که از استعاره دنیای واقعی استفاده می کند، تعامل دارند.

چشم انداز metaverse این است که یک جهان مجازی اجتماعی، سه بعدی و متشکل از بسیاری از فضاهای مجازی سه بعدی به هم پیوسته را تشکیل دهد. چیزی که ما در حال حاضر با بازی هایی مانند Fortnite و Roblox تجربه می کنیم. از نظر بسیاری از افراد و کارشناسان، بازی‌های ویدئویی مانند روبلاکس و فورتنایت پیشگامان شکل گیری متاورس هستند.

قرار است متاورس جانشینی برای اینترنت امروزی باشد، نسل بعدی اینترنت. متاورس چیست؟ در واقع متاورس ارتباط بین جهان فیزیکی و جهان مجازی را آنگونه که افراد دوست دارند فراهم خواهد کرد، طوری که بتوانند در دنیایی که مورد دلخواهشان است گشت و گذار کنند. به عبارت دیگر، جهانی دیجیتال با ویژگی های منحصر به فرد است که در آن هرچه بخواهید وجود دارد و شما عناصر دنیای فیزیکی واقعی را با عناصر جهان مجازی ترکیب خواهید کرد.

مزایای متاورس

آشنایی با مزایای متاورس

از بین بردن و کاهش محدودیت های اینترنت فعلی: از آنجا که متاورس قرار است به عنوان جایگزین اینترنت عمل کرده و تمام محتوای آن را به کاربرانش در سراسر دنیا عرضه کند، بدون آنکه محدودیت های کنونی اینترنت را داشته باشد، در نتیجه متاورس به کاربران خود امکان توزیع محتوای دلخواهشان را به صورت آزادانه و در سراسر پلتفرم می دهد. یعنی شما می توانید محتوای دلخواهی را که در یک پلتفرم مبتنی بر متاورس ایجاد کرده اید را به پلتفرمی دیگر ببرید.

تداوم و قابلیت تعامل‌ پذیری: از دیگر مزایای آن، در دسترس بودن هر تغییری است که در آن اتفاق می افتد. به این معنا که اگر یک کاربر متاورس تغییری در آن ایجاد کند، از آنجا که تغییر ایجاد شده دائمی است برای همه نیز قابل مشاهده خواهد بود.

تداوم هویت: در دنیای metaverse یک شخص می تواند در سراسر آن خود واقعی اش باشد. نیازی نیست شما در هر پلتفرمی یک پلتفرم داشته باشید. مثلا نیازی ندارید تا به صورت جداگانه یک اکانت فیسبوک، یک اکانت ردیت، یک پروفایل توییتر و … داشته باشید. شما یک آواتار دارید و با آن در همه جا حضور خواهید داشت.

 آیا زمان متاورس فرا رسیده است؟

ظهور متاورس

شرکت های بزرگ فناوری های زیادی برای فریب دادن ما ایجاد کرده اند، از بازی های ویدئویی تعاملی و واقعیت مجازی گرفته تا بلندگوهای صوتی و تلویزیون. در آینده نیز ممکن است ما ابزارهایی را برای فریب سایر حواس خود مانند لامسه و بویایی توسعه دهیم.

از کلمات زیادی برای این فناوری ها استفاده می کنیم اما هنوز هیچ کلمه رایجی وجود ندارد تا بتواند به مجموعه ای از ترکیب واقعیت (دنیای فیزیکی) و بسط های ساختگی ما به واقعیت (دنیای مجازی) اشاره کند، شاید متاورس همان کلمه باشد.

بخش های اصلی metaverse

بخش های مختلف متاورس

عناصر و بخش های اصلی را می توان در موارد زیر بیان کرد:

اینترنت: مهم ترین بخش متاورس، اینترنت است اما اینترنت در این دنیا به صورت غیرمتمرکز و شبکه ای از کامپیوترها خواهد بود، بدون آن که کنترلش در دست سازمان و دولت خاصی باشد.

انواع محتواهای باز رسانه ای شامل متن، ویدئو، صدا، تصویر، آیتم‌های سه بعدی و محتواهای دیگر

زبان برنامه نویسی: مانند HTML، JavaScript، WebAssembly و غیره که بتوان محتواهای رسانه ای را از طریق این زبان های برنامه نویسی پیاده سازی کرد.

انواع سخت افزارهای واقعیت مجازی: مانند عینک های واقعیت مجازی هوشمند

دفتر کل توزیع شده: DLT ها یا دفترهای کل توزیع شده برای شفاف سازی معاملات بین کاربران و ذخیره و نگهداری اطلاعات تراکنش ها

قراردادهای هوشمند: با استفاده از قراردادهای هوشمند تمام مبادلات و تراکنش ها با ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم، بایننس اسمارت چین و به صورت شفاف و بدون واسطه و کنترل انجام می شود. معنای واقعی از یک اقتصاد باز.

چه کسی یا کسانی از metaverse سود می برند؟

اگر مدت زمانی را برای مطالعه و آشنایی با شرکت های بزرگ فناوری مانند اپل، فیس بوک، گوگل و مایکروسافت صرف کرده باشید، ممکن است احساس کنید پیشرفت در فناوری (مانند ظهور متاورس) اجتناب ناپذیر است. در واقع سخت است که در مورد این که چگونه این فناوری های جدید جامعه، سیاست و فرهنگ ما را شکل می دهند و چگونه می توانیم خود را با آینده این چنینی تطبیق دهیم، فکر نکنیم.

این موضوع “جبرگرایی تکنولوژیکی” نامیده می شود، چیزی که پیشرفت در فناوری، روابط اجتماعی، روابط قدرت و فرهنگ در جوامع ما را شکل می دهد و ما فقط مسافران صرفی هستیم که برای مدتی در آن به سر می بریم.

اينترنت ایجاد شد و در اتصال مردم سراسر جهان به يكديگر بسيار موفق بوده و به عنوان يك نوع كتابخانه اسکندریه مدرن برای نگهداری ذخاير گسترده دانش عمل كرده است. با این حال، خصوصی سازی فضاهای عمومی را افزایش داده، تبلیغات را به گوشه و کنار زندگی ما دعوت کرده است، ما را به تعداد انگشت شماری از شرکت های غول پیکر و قوی تر از بسیاری از کشورها متصل و وابسته کرده است و باعث آسیب های زیست محیطی جهان فیزیکی از طریق جهان مجازی شده است.

بنابراین چرا انقدر از فناوری های جدید هیجان زده هستیم؟ چرا ما از سرمایه گذاری میلیاردها میلیارد دلاری شرکت های فناوری، برای منحرف کردن ما از دنیای روزمره (دنیایی که به ما هوا برای تنفس، غذا برای خوردن و آب برای نوشیدن می دهد) هیجان زده می شویم؟ حالا که ما فقط مسافر هستیم پس سود فناوری مانند metaverse عاید چه کسانی می شود؟

درست است که تصور دنیایی مانند آواتار هیجان انگیز است اما در واقع برای شرکت های بزرگی مانند فیس بوک که مصمم هستند همواره یک قدم جلو باشند و “یک مزیت بعدی” را در برابر رقبای خود داشته باشند، متاورس هیجان انگیزتر است زیرا فرصتی برای بازارهای جدید، انواع جدید شبکه های اجتماعی، لوازم الکترونیکی مصرفی جدید و ثبت اختراعات جدید ایجاد می کند.

براساس ادعای شرکت های فناوری و مدافعان متاورس، این ایده ممکن است به ما کمک کند تا جوامع خود را به نحو احسن سازماندهی کنیم. آنچه که به افراد کمک می کند تا با هم کار کرده و از این طریق تلاش های اضافه و مضاعف را کاهش دهند، استانداردها و برنامه های مشترکی است که دنیای مجازی و واقعیت افزوده در متاورس برای آن ها به ارمغان می آورد.

به عنوان مثال، در کره جنوبی، “اتحادیه متاورس” در تلاش است تا شرکت ها و دولت را متقاعد کند تا با یکدیگر برای توسعه یک پلتفرم باز ملی واقعیت مجازی همکاری کنند. آنها در این ایده به دنبال پیداکردن روش هایی به منظور ترکیب شبکه های اجتماعی با تلفن های هوشمند، اینترنت نسل 5 یا (5G)، واقعیت افزوده و ارزهای مجازی است تا از این طریق مشکلات جامعه حل شود، هرچند که ممکن است هدف آن ها در حالت بدبینانه کسب سود باشد.

به همین دلیل عایدی فناوری متاورس نصیب افراد قدرتمند و شرکت های بزرگ می شود و ما فقط باید آن را بپذیریم.

ارتباط بین متاورس و بلاک چین

ارتباط متاورس با بلاک چین

باتوجه به خصوصیات متاورس، این جهان مجازی غیرمتمرکز بوده و قرار است کنترل، شکل ‌دهی و سازماندهی آن توسط کاربران و شهروندان انجام شود نه یک نهاد دولتی یا بین‌المللی. پس افراد در این دنیا باید مبادلات و تراکنش های خود از پلتفرم و ارزهای دیجیتال استفاده کنند که مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند.

از سوی دیگر NFT یا توکن های غیرقابل معاوضه نیز در metaverse نقش کلیدی خواهند داشت و از آن ها برای معامله استفاده خواهد شد.

پروژه ها و شرکت های زیادی در حال حاضر در زمینه متاورس فعال هستند و اکثر آن ها نیز از دنیای ارزهای دیجیتال نیرو گرفته اند. پروژه هایی مانند MANA,SAND,AXS,ENJ همگی در زمینه ایجاد یک زندگی مجازی و ایجاد شغل مجازی فعالیت دارند و از اولین ها محسوب می شوند.

به عنوان مثال ارز دیجیتال سندباکس (SAND) از نمونه ارزهای مبتنی بر بلاک چین است که قصد دارد تا یک متاورس خارق العاده و بدون کنترل نهاد مرکزی ایجاد کند که در آن همه کاربران آزادانه در رای گیری و تصمیم گیری در مورد آینده بازی با هم مشارکت داشته باشند.

آشنایی با Decentraland

Decentraland یک پلتفرم واقعیت مجازی مبتنی بر بلاک چین و منتشر شده در مارس، 2017 است. دسنترالند دنیای مجازی است که در آن کاربران می توانند زمین را خریداری کرده، توسعه دهند و بفروشند، یک توکن غیر قابل تعویض ERC-721 که نشان دهنده مالکیت زمین مجازی در دسنترالند است. هر قسمت از زمین منحصر به فرد است و مالکان می توانند انتخاب کنند که چه محتوایی را می خواهند در قسمت زمین خود منتشر کنند، که می تواند از یک صحنه ساده و ایستا تا یک بازی تعاملی متغیر باشد. کاربران می توانند زمین و همچنین سایر کالاها و خدمات را در Decentraland با MANA، یک توکن قابل تعویض( ERC-20) خریداری کنند.

دسنترالند یک دنیای مجازی مشترک است، بسیار شبیه به متاورس که توسط نویسنده نیل استفنسون در رمان علمی-تخیلی  سقوط برف نوشته شده و یا توسط نویسنده ارنست کلاین در Ready Player One توصیف شده است. آنچه که موجب تمایز دسنترالند می شود این است که پروژه برای سازندگان محتوا، مشاغل و افرادی ساخته شده است که به دنبال رسانه هنری جدید و فرصت شغلی یا منبع سرگرمی هستند و به کاربران اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند، محتوا تولید کنند و بازی کنند. دسنترالند دارای یک اقتصاد مجازی است که در آن کاربران می توانند در تعداد بی شماری از تراکنش های اقتصادی درون دنیا شرکت کنند و همچنین از محتوا و برنامه هایی که می سازند کسب درآمد کنند. برخلاف دنیای مجازی دیگر مانند Second Life، توسط یک سازمان یا شرکت متمرکز کنترل نمی شود.

رمزارز Decentraland

Decentraland از دو توکن استفاده میکند، mana و land که MANA یک توکن بر بستر ERC-20  است که باید برای دستیابی به توکن های ERC-721 LAND مورد استفاده قرار بگیرد. از توکن های MANA همچنین می توان برای پرداخت انواع آواتارها، پوشیدنی ها، نامها و موارد دیگر در بازار Decentraland استفاده کرد. درواقع مانا رمز ارزی است که برای پرداخت کالاها و خدمات در Decentraland ساخته شده است. مطابق با استاندارد ERC20 برای توکن ها، MANA را می توان با ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال خرید و فروش کرد. MANA را می توان در کیف پول مانند  Gemini رمزنگاری، نگهداری و ذخیره کرد.

عرضه MANA

مجموع عرضه توکن های MANA 2.6 میلیارد MANA ثابت است.

آشنایی با Enjin و توکن ENJ

Enjin که در سال 2009 تأسیس شد، ریشه در صنعت بازی دارد و اولین محصول این شرکت، یک پلتفرم جامعه بازی به نام Enjin Network است که کاربران آن در طول یک دهه به 20 میلیون کاربر افزایش یافته است.

Enjin Coin پروژه ای از Enjin است، شرکتی که مجموعه ای از محصولات بازی مبتنی بر بلاک چین را ارائه می دهد. شبکه Enjin یک پلتفرم بازی اجتماعی است که در آن کاربران می توانند وب سایت ها و دسته ها را ایجاد کنند، چت کنند و فروشگاه های اقلام مجازی را میزبانی کنند.

Enjin Coin یک ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم است که از ERC-1155 استفاده می کند و به عنوان یک توکن بازی طراحی شده است. آیتم‌های بازی در پلتفرم Enjin را می‌توان در NFT معامله کرد و از طریق فرآیند ضرب سکه ایجاد کرد. علاوه بر این، تمام موارد را می توان به سکه های Enjin نیز تبدیل کرد.

Enjin Coin را می توان به عنوان یک سکه سفارشی در پلتفرم Enjin از طریق ضرب قرارداد هوشمند در بلاک چین ایجاد کرد که می تواند هم آیتم های بازی و هم ارز برای خرید آیتم های بازی و توکن های مجوز باشد. هر سکه سفارشی توسط یک سکه Enjin پشتوانه می شود.

جمع بندی

متاورس به عنوان جهانی دیجیتال، وعده ایست که کم و بیش در حال محقق شدن است. دنیایی که به شما امکان ارتباطات و کارکردهای متنوع بدون محدودیت های اینترنت کنونی را خواهد داد. شما در متاورس هر آنچه که بخواهید را در دسترس خواهید داشت. جهانی آرمانی همانند دنیای آواتار.

در دنیای metaverse قرار است سازمان دهی به صورت برنامه های غیرمتمرکز باشد و در دست نهاد دولتی خاصی نباشد و این نقطه اشتراک و ارتباط متاورس با بلاک چین است.

در زندگی روزمره، تغییر و حرکت به سمت متاورس تدریجی خواهد بود. اولین نقاط ورود ما از طریق برنامه ها و وب سایت های آشنا خواهد بود. به عنوان مثال فیس بوک حدود 3 میلیارد کاربر دارد و با تغییر جهت خود به سمت متاورس، می تواند در آینده و از طریق برنامه های خود از نقاط ورود به metaverse کسب درآمد کند.

باتوجه به اینکه قرار است جانشین اینترنت باشد یا راهی را برای بهبود اینترنت به ما ارائه می دهد یا اوضاع را بدتر خواهد کرد. بیایید خوشبینانه منتظر باشیم.

منبع : alirezamehrabi.com