مخالفت رسمی کمیسیون بورس با درخواست کوین بیس برای قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال؛ قوانین کافی است!

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • مخالفت رسمی کمیسیون بورس با درخواست کوین بیس برای قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال؛ قوانین کافی است!

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) روز گذشته رسما با درخواست صرافی کوین بیس برای قانون‌گذاری صنعت رمزارزها مخالفت کرد. بر اساس بیانیه کمیسیون بورس، در حال حاضر هیچ دلیلی برای وضع قوانین جدید وجود ندارد و قوانین موجود برای اوراق بهادار برای حوزه ارزهای دیجیتال نیز کفایت می‌کند. این در حالی است که دو نفر از کمیسیونرهای SEC با این موضع مخالف هستند.

کوین بیس در سال ۲۰۲۲ و پیش از شکایت کمیسیون بورس از این صرافی، از این کمیسیون درخواست کرده بود قوانین مشخصی برای کریپتو وضع شود. در ادامه، این صرافی در سال جاری از دادگاه فدرال خواست تا SEC را وادار کند به این درخواست پاسخ دهد.

کمیسیون بورس روز گذشته در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد در حال حاضر تحت چارچوب قانونی کنونی، قوانین هدفمندی در حال وضع شدن است و اقدامات اجرایی در حال انجام شدن هستند. به همین خاطر هیچ دلیلی برای وضع قوانین جدید وجود ندارد.

گری گنسلر (Gary Gensler)، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ضمن بیان اینکه این کمیسیون تحت چارچوب قانونی فعلی اختیارات کافی دارد و بخش اجرایی آن نیز تاکنون با موفقیت به تخلفات رسیدگی کرده است در بیانیه‌ای گفت:

قوانین فعلی اوراق بهادار به خوبی وضعیت اوراق بهادار بودن دارایی‌های دیجیتال را تعیین می‌کند.

وی افزود:

هیچ وجه تمایزی در رابطه با ارزهای دیجیتالی که اوراق بهادار محسوب می‌شوند وجود ندارد که به خاطر آن سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان توسط قوانین اوراق بهادار ما حمایت نشوند.

گنسلر در ادامه خاطرنشان کرد زمان‌بندی کوین بیس برای درخواست تغییر قوانین اشتباه بوده است؛ چرا که کمیسیون بورس در حال حاضر به دنبال بازخورد عمومی برای قوانین مرتبط با صنعت کریپتو است. وی در آخر گفت:

حفظ صلاحدید کمیسیون بورس در تعیین اولویت‌های قانون‌گذاری خود اهمیت دارد.

در پایان بیانیه SEC آمده است:

کمیسیون با ادعای کوین بیس مبنی بر اینکه اعمال قوانین اوراق بهادار فعلی برای دارایی‌های دیجیتال، صادرکنندگان آن‌ها و واسطه‌ها در معاملات، تسویه و حضانت آنها غیرقابل اجراست مخالف است. کمیسیون به این نتیجه رسیده که قوانین درخواستی در حال حاضر توجیهی ندارد و به همین خاطر این درخواست را رد می‌کند.

پاول گروال (Paul Grewal)، مدیر ارشد حقوقی کوین بیس در واکنش به رد درخواست این صرافی، تصمیم SEC را «عدم انجام وظایف» این کمیسیون توصیف و خاطر نشان کرد این موضوع را در دادگاه پیگیری خواهد کرد.

وی در این رابطه گفت:

هیچ کسی اگر منصفانه به صنعت ما نگاه کند به این نتیجه نمی‌رسد که قوانین واضح هستند و کار بیشتری برای انجام دادن وجود ندارد.

علیرغم مخالفت کمیسیون بورس، هستر پیرس (Hester Peirce) و مارک اویدا (Mark Uyeda)، دو کمیسیونر SEC در بیانیه مشترکی از این تصمیم انتقاد کردند:

امیدواریم افرادی که تمایل دارند در قوانین خاص، دستورالعمل‌ها و معافیت‌ها تغییراتی به نفع صنعت کریپتو در آمریکا اعمال شود همچنان نظرات خود را ارائه دهند. از اینکه کمیسیون بورس به این پیشنهادات اهمیت نمی‌دهد ناامیدیم ولی همچنان از ایده‌ها و پیشنهادات در این زمینه استقبال می‌کنیم.

مدیرارشد حقوقی صرافی کوین بیس ضمن تشکر از حمایت دو کمیسیونر SEC افزود:

باید با هم برای ایجاد قوانینی که به نفع مصرف‌کنندگان و نوآوری در آمریکاست همکاری کنیم نه اینکه از دعاوی حقوقی مبتنی بر مواضع قانونی که هر ماه تغییر می‌کنند دفاع کنیم.

در حالی که کمیسیون بورس آمریکا با وضع قوانین جدید برای صنعت رمزارزها مخالف است، شورای نظارت بر ثبات مالی روز گذشته در گزارش سالیانه خود از کنگره آمریکا درخواست کرد تا برای ایجاد قوانین مشخص در این صنعت مداخله کند.