نرخ تورم آمریکا منتشر شد! واکنش بازار و نهنگ‌ها چه بود؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

آخرین گزارش وزارت کار ایالات متحده در روز سه‌شنبه نشان داد که شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در این کشور که معیار اصلی تورم است، در ماه نوامبر ۰٫۱ درصد افزایش داشته و رشد سالانه آن هم ۳٫۱ درصد بوده است.

اگرچه نرخ ماهانه نشان‌دهنده افزایشی جزئی نسبت به شاخص CPI آمریکا در ماه اکتبر بود، اما نرخ سالانه آن نسبت به ۳٫۲ درصد ثبت‌شده در ماه قبل کاهش جزئی را نشان داد.

به دنبال انتشار این داده‌ها، تیم تحلیلی سنتیمنت (Santiment) تاکید کرد که به احتمال زیاد شاهد ایجاد نوسان در قیمت‌ ارزهای دیجیتال در کوتاه‌مدت خواهیم بود. در همین حال، به گزارش سنتیمنت، اشاره‌ها به بازار نزولی زیاد است.crypto-market-volatility-us-cpi

در زمان نگارش این خبر، قیمت بیت کوین (BTC) با کاهش ۲ درصدی به زیر سطح ۴۱ هزار دلار بازگشته و در محدوده ۴۰،۹۷۰ دلار معامله می‌شود. فشار فروش کاملاً قابل‌مشاهده است و همچنان ممکن است شاهد کاهش قیمت به زیر ۴۰ هزار دلار باشیم.

در همین حال، داده‌های درون زنجیره‌ای منتشرشده توسط سنتیمنت، روند قابل‌توجهی را نشان می‌دهند. بیت کوین بازگشت ملایمی را به صرافی‌ها نشان می‌دهد که منعکس‌کننده عدم اطمینان معامله‌گران است. در مقابل، افزایش حضور تتر (USDT) در صرافی‌ها، با افزایش ۶٫۹ درصدی نسبت به شش ماه قبل، به عنوان یک شاخص مثبت برای احساسات صعودی در بازار عمل می‌کند.crypto-market-volatility-us-cpi

در این میان، علی مارتینز، تحلیلگر برجسته بازار کریپتو، در مواجهه با اصلاحات احتمالی بیشتر، یک منطقه حمایتی قوی را برای بیت کوین بین ۳۷،۱۵۰ تا ۳۸،۳۶۰ دلار شناسایی کرده است. این حمایت با مشارکت ۱٫۵۲ میلیون آدرس که در مجموع ۵۳۴ هزار بیت کوین خریداری کرده‌اند، اثبات شده است. علاوه بر این، مارتینز در مورد دو دیوار مقاومتی که مانع از روند صعودی بیت کوین می‌شوند، در سطوح ۴۳،۸۵۰ و ۴۶،۴۰۰ دلار، خبر داده است.

قابل ذکر است، به دنبال کاهش اخیر قیمت بیت کوین، افزایش قابل توجهی در تعداد نهادهایی که ۱،۰۰۰ بیت کوین یا بیشتر دارند، مشاهده شده است. این روند صعودی نشان می‌دهد که نهنگ‌ها از کاهش اخیر قیمت به عنوان فرصتی برای سرمایه‌گذاری استفاده کرده و در حال انباشت مقدار بیشتری از ارز دیجیتال هستند.

crypto-market-volatility-us-cpi

همه نگاه‌ها به فدرال رزرو دوخته شده!

فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که سیاست‌گذاران پس از افزایش ۱۱ باره نرخ‌ بهره از مارس ۲۰۲۲، در نهایت اعلام کنند که به سخت‌گیری‌های فعلی خود پایان داده‌اند. در حالی که برخی از پیش‌بینی‌های بازار حاکی از توقف افزایش نرخ‌ها، با احتمال کاهش آن در آینده است، جیم گرانت، تحلیلگر فدرال رزرو، همچنان حفظ نرخ‌های بالا را پیش‌بینی می‌کند، بدون اینکه کاهشی در کوتاه‌مدت وجود داشته باشد.

جلسه بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) قرار است در ۱۳ دسامبر ۲۰۲۳ تشکیل شود. با توجه به ابزار CME Fedwatch، احتمال ۹۸٫۴ درصد برای ثابت ماندن نرخ فدرال وجود دارد و تنها ۱٫۶ درصد احتمال برای افزایش آن در نظر گرفته شده است.