بیش از 8 روز است که قیمت بیت کوین در محدوده کوچکی پیرامون 16٬800 دلار در حال نوسان است. امروز در حالی که جشن کریسمس فرا رسیده است و برخی شروع سال جدید و تعطیلات را مهم و سرنوشت‌ساز تصور می‌کردند قیمت بیت کوین هیچ واکنش مهمی نشان نداده است. بازار سهام آمریکا در تعطیلات کریسمس معمولا با رشد مواجه می‌شود که به آن «رالی سانتا (Santa Rally)» می‌گویند؛ اما در پایان سال 2022 از رالی سانتا نه در بازارهای سنتی و نه در بازار کریپتو خبری نبود. به نظر می‌رسد معامله‌گران برای ریزش قیمت تا سطح 12٬000 دلار یا شروع روند صعودی و رشد تا 19٬000 انتظار می‌کشند تا وارد عمل شوند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، پس از اعلام داده‌های شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) آمریکا شاهد رشد قیمت قابل توجهی در بازار کریپتو بودیم که عمر کوتاهی داشت و با اعلام نرخ بهره ایالات متحده، ریزش قیمت‌ها در بازار از سر گرفته شد و قیمت به سطح 16٬800 بازگشت و علی‌رغم انتشار داده‌های مثبتی از اقتصاد آمریکا نظیر PCE که می‌توانست به صورت بالقوه باعث رشد قیمت شود، همچنان نتوانسته است از این ناحیه جدا شود.

در ایالات متحده، شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی (Personal Consumption Expenditure Price Index یا به اختصار PCE) معیاری از قیمت‌های پرداخت شده برای خرید کالاها و خدمات داخلی ارائه می دهد. برخلاف شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) که یک سبد ثابت از کالاها را در نظر می‌گیرد که برای چندین سال تغییر نمی‌کند، شاخص قیمت هزینه مصرف شخصی به داده‌های هزینه‌کرد دوره جاری و دوره قبل که توسط دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده (US Bureau of Economic Analysis یا به اختصار BEA) منتشر می‌شود، متوسل می‌شود و یکی از شاخص‌های اصلی مورد توجه برای شکل‌دهی به سیاست‌های پولی فدرال رزرو است.

در 23 دسامبر (2 دی)، PCE برای ماه نوامبر اعلام شد که نشان می‌داد این شاخص نسبت به ماه قبل (اکتبر) 0.1٪ افزایش و نسبت به نوامبر سال قبل 4.7٪ افزایش داشته است. این در حالی است که PCE اکتبر نسبت به ماه قبل خود 0.8٪ افزایش داشت. این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از تثبیت قیمت‌ها باشد و انتظار می‌رفت بازارها به آن واکنش مثبت نشان دهند. با این حال انتشار داده‌های PCE هم نتوانست بازارها را جابجا کند و به نظر می‌رسد معامله‌گران پذیرفته باشند که در کریسمس امسال ممکن است از «رالی سانتا» خبری نباشد.

با این حال، مایکل فن ده پپه (Michaël van de Poppe) تحلیل‎‌گر شناخته شده بازار کریپتو در توییتر خود تاکید کرد که اگر قیمت بیت کوین سطح حمایت 16٬750 دلار را حفظ کند و ریزش وحشتناکی نداشته باشد می‌تواند تا 17٬400 دلار بالا برود (نمودار پایین).

قیمت بیت کوین
سطوح حمایت کلیدی برای قیمت بیت کوین؛ منبع: توییتر

همچنین تحلیل‌گر دیگری در توییتر با نام مستعار On-Chain College لیستی از سطوح کلیدی مهم قیمت بیت کوین در کوتاه مدت را منتشر کرد که شامل قیمت تحقق یافته (Realized Price) و قیمت تعادل (‌Balanced Price) است. قیمت تحقق یافته در حال حاضر سطح 19٬910 دلار را نشان می‌دهد که یک مقاومت بسیار مهم برای قیمت BTC در کوتاه مدت و میان‌مدت است؛ همچنین قیمت تعادل در حال حاضر سطح 15٬242 دلار را نشان می‌دهد که یک حمایت بسیار مهم برای قیمت بیت کوین به حساب می‌آید که در تمام تلاطمات ماه نوامبر نیز مورد آزمایش قرار نگرفت.

سطوح حمایت کلیدی در بازار خرسی فعلی
سطوح قیمت کلیدی در بازار خرسی فعلی؛ منبع: توییتر

معامله‌گر دیگری به نام Poseidon به کسانی که قصد خرید دارند توصیه کرد در سطوح فعلی بهتر است دست نگه دارند. او اظهار داشت:

کسانی که در سطح پایین‌تر از 19٬000 دلار اقدام به خرید کنند باید زمان زیادی را در انتظار بهبود شرایط بازار تلف کنند.

به عقیده او یا باید قیمت‌ تا سطح 12٬000 دلار ریزش کند یا بتواند خود را به بالای 19٬000 دلار برساند تا بتوان خرید مطمئن‌تری داشت. او این دو سطح قیمت (12٬000 دلار و 19٬000 دلار) را دو سطح کلیدی برای سرمایه‌گذاری می‌داند.

بازار خرسی ممکن است مثل بازار سال 2015 طولانی نباشد

ویلی وو (Willy Woo) تحلیل‌گر معروف آنچین حرف‌های امیدوارکننده‌‌‌تری برای هولدرهای بلند مدت داشت. او روند قیمت‌ها در سال 2022 را به سال 2013 تشبیه کرد و گفت امسال بیشتر تداعی‌کننده سال 2013 بود که در آن صرافی MtGox سقوط کرد و قیمت بیت کوین بیش از 90٪ از ارزش خود را از دست داد. با این حال ویلی وو معتقد است بازار خرسی فعلی از بازار خرسی طولانی سال 2015، کوتاه‌تر خواهد بود.

ویلی وو قیمت بیت کوین
مقایسه بازار خرسی فعلی با بازارهای خرسی قبلی؛ منبع: توییتر

نمودار بالا هزینه‌ تمام شده (Cost Basis) بیت کوین را برای هولدرهای بلند (Long Term Holder یا LTH، با رنگ آبی) و همین‌طور هولدرهای کوتاه‌مدت (Short Term Holder یا STH، با رنگ قرمز) نشان می‌دهد و زمان‌هایی که هزینه تمام شده (Cost Basis) برای LTHها بیشتر از STHها باشد (خط آبی بالای قرمز باشد)، که معمولا در عمق بازار خرسی رخ می‌دهد، ناحیه جمع‌آوری (Accumulation Zone) تلقی می‌شود (ناحیه قرمز در نمودار). همچنین تفاوت هزینه تمام شده برای LTHها و STHها (یا همان Premium) در نمودار بالا با رنگ بنفش نمایش داده شده است.

ویلی وو معتقد است بازار خرسی فعلی از بازار خرسی سال 2018 طولانی تر خواهد بود، اما علی رغم تمام شدت خود زودتر از بازار خرسی سال 2015 به سر خواهد رسید.