کاربردهای بلاک چین در صنعت سینما

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

سینما و فیلم از زمان پیدایش تا به امروز عضوی از خانواده انسان ها شده است و همسو با تکنولوژی روز به روز در حال رشد و پیشرفت است و درعین حال نیازمند به کارگیری فناوری های جدیدی است که بتواند در رشد و توسعه این صنعت به آن کمک نماید. از سوی دیگر فناوری بلاک چین نیز در حال نفوذ به تمامی جنبه های زندگی انسان و صنایع مختلف است. صنعت سینما به عنوان یکی از پردرآمدترین صنایع دنیا، این سالها شاهد حضور فناوری بلاک چین در تولید فیلم و سریال است. در این مطلب به دنبال بررسی کاربردهای بلاک چین در صنعت سینما هستیم چرا که بلاک چین طی سال های اخیر وارد صنعت سینما شده و در سالهای اخیر، تحت تأثیر فناوری بلاک چین قرار گرفته است.

تاریخچه ای مختصر از سینما

اواخر قرن نوزدهم (1896) دنیا شاهد تولد پدیده ای بود که توانست زندگی انسان ها را دگرگون سازد. سینماتوگراف. از آن پس هر سال این نوزاد تازه متولد شده پا گرفت و رشد کرد و روزبروز توانست به موفقیت های بیشتر دست پیدا کند. از تغییر سینمای صامت بدون صدا به فیلم های باصدا تا تولد فیلم های علمی و تخیلی که در سال۱۹۸۰ با ورود «گرافیک کامپیوتری» به این صنعت تولید شدند.

امروزه سینما به یک صنعت بزرگ و تاثیرگذار در دنیا تبدیل شده است، صنعتی که از ویژگی های دوران 3D و واقعیت مجازی (VR) استفاده می کند و از جمله صنایع پیشگام در استفاده از فناوری بلاک چین است. با بررسی ویژگی های بلاک چین، کاربردهای بلاک چین در صنعت سینما نیز خود به خود مشخص می شود. اما ویژگی های بلاک چین چیست؟

ویژگی های بلاک چین

همانطور که گفتیم بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده امن، رمزنگاری شده و دیجیتالی و شبکه ای همتا به همتاست که از نظر زمانی دارای داده های غیرقابل تغییر است. هر “بلوک” به یک ساختار داده خاص در شبکه اشاره دارد و “زنجیره” به ترتیب بلوک ها به ترتیب مشخص اشاره دارد. در هر بلاک چین سه جزء اصلی وجود دارد که عبارتند از: یک شبکه گره همتا به همتا، رمزنگاری و یک مدل اجماع.

در فناوری بلاک چین، محتوا غیرمتمرکز است و به جای مالکیت یک نهاد یا مرجع مرکزی واحد (مانند یک بانک یا دولت) با همه طرفین در یک شبکه معین به اشتراک گذاشته می شود. هرگونه معامله انجام شده ثبت می شود، به روش اجماع تأیید می شود و توسط همه شرکت کنندگان قابل مشاهده است. سه نوع بلاک چین وجود دارد: خصوصی، عمومی و ترکیبی یا کنسرسیوم.

آنچه که باعث می شود بلاک چین منحصر به فرد باشد و ناگزیر به استفاده از آن باشیم عبارتست از:

  • غیرمتمرکز بودن
  • بدون نیاز به واسطه و حاکمیت مرکزی
  • کارمزدهای کم در تراکنش ها
  • قابل ردیابی بودن
  • شفافیت همه جانبه

به طور کلی در رسانه ها و سرگرمی ها، بلاک چین به عنوان روشی جدید برای کاهش دزدی های محتوا، افزایش شفافیت، بهبود توزیع حق امتیاز، دموکراتیزه کردن نظارت بر دارایی های دیجیتال و پشتیبانی دیجیتالی از یک شبکه جهانی پویا و متصل به تولیدکنندگان محتوا، توزیع کنندگان و مخاطبان مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین ممکن است به طور فزاینده ای برای ایجاد و حفظ قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

ورود بلاک چین به سینما

بلاک چین و کریپتو در صنعت سینما سابقه طولانی ندارد اما صنعت سینما یکی از صنایع پیشگام در استفاده از فناوری بلاک چین است. در سال ۲۰۱۷ ارز دیجیتال و فناوری دفتر ثبت یا دفتر کل توزیع شده (DLT) توسط برخی از فیلم سازان استفاده شد.

سال 2018 استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت در برخی کشورها قانونی اعلام شد و کشوری مانند تایلند اعلام کرد در سینمای Major Cineplex که یک سینمای زنجیره ای است، پرداخت با رمزارز مانند بیت کوین را به عنوان هزینه بلیت سینما و هزینه ‌‌های جانبی می پذیرد.

کاربردهای بلاک چین در صنعت سینما

فرآیند تولید فیلم

تا قبل از استفاده از فناوری بلاک چین، تولید فیلم ها در اختیار شرکت های بزرگ تلویزیونی و سینمایی بود. با این حال، این روند با ظهور اینترنت و خدمات پخش اینترنتی، بسیار تغییر کرده است. مجموعه ها، مستندها و سایر محتواهای جذاب اکنون برای هر کسی که دارای فناوری هوشمند و یا تلفن همراه باشد، قابل دسترسی است. (البته معمولا با پرداخت هزینه)

یکی از کاربردهای بلاک چین در صنعت سینما در فرآیند تولید فیلم است. از طریق فناوری بلاک چین و باتوجه به ویژگی های بلاک چین که بیان شد، شرکت های تولید کننده مستقل می توانند محتوای با کیفیت بالا را بدون سرمایه گذاری بزرگ در زیرساخت های لازم تولید کنند. به طور مشابه، آنها می توانند محتوای خود را در بلاک چین ضبط و تأیید کنند تا از دزدی و سرقت هویت جلوگیری شود. اگر یک شرکت تولید کننده بزرگ حق فیلم مستقل را به دست آورد، جزئیات سود حاصله را می توان در بلاک چین به اشتراک گذاشت و در نتیجه شفافیت را افزایش داد. بعلاوه، هنگامی که جلوه های بصری در شبکه بلاک چین توزیع می شود، می توان هزینه های تولید را کاهش داد.

توزیع ساده

یکی دیگر از کاربردهای بلاک چین در صنعت سینما، توزیع محتوا برای کاربران به صورت غیرمتمرکز است. مصرف کنندگان رسانه اگر محتوای مورد نظر به دستشان نرسد، قاعدتا نمی توانند از بهترین محتوای سرگرمی لذت ببرند. استفاده از فناوری بلاک چین راهی برای افزایش روند توزیع است. بلاک چین همراه با تعداد فزاینده ای از مدل های توزیع دیجیتال، روشی غیرمتمرکز برای مدیریت بهتر شبکه های جهانی امروز ارائه می دهد. این امر به ویژه در مورد پلتفرم های توزیع آنلاین که با همکاری با شرکت های فناوری جهانی افزایش یافته اند، اتفاق می افتد.

حل مشکل کپی رایت در صنعت سینما

یکی از مهم ترین چالش های صنعت فیلم و سینما حق کپی رایت است. در این زمینه بلاک چین می تواند این مشکل را نیز برطرف نماید. بلاک چین بستری است که در آن می توان تراکنش ‌های هر دارایی مانند داستان، شخصیت، فیلمنامه را به صورت اطلاعات غیرقابل تغییر با شفافیت بالا ایجاد کرد. در این صورت و با قرارگرفتن این اطلاعات بر بستر بلاک چین می توان از زمان تعویض، فروش یا انتقال مالکیت دارایی آگاه شد.

ایجاد قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند که برای اولین بار توسط پلتفرم اتریوم معرفی شد، به طرف های درگیر در معامله اجازه می دهد تا عملیات معاملاتی را که معمولاً به صورت دستی انجام می شود، خودکار کرده و نیاز به دخالت واسطه شخص ثالث نداشته باشد. قراردادهای هوشمند، مجموعه ای از دستورالعمل ها هستند که در پایگاه داده بلاک چین برنامه ریزی شده و در دفتر توزیع شده ذخیره می شوند. سپس به عنوان یک قرارداد دیجیتالی و ابزار مذاکره برای خرید، افزایش قراردادها و مستندسازی عمل کنند.

بنابراین قراردادهای هوشمند که مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند یکی دیگر از کاربردهای بلاک چین در صنعت سینما محسوب می شوند.

قراردادهای هوشمند، نه تنها قابل پیگیری و برگشت ناپذیر هستند، بلکه دخالت شخص ثالث را نیز حذف می کنند. قراردادهای هوشمند می توانند به روش های مختلف مورد استفاده قرار گیرند، از جمله:

  • ثبت و اجرای توافقات توزیع و انتشار بین تولیدکنندگان و شرکای توزیع.
  • امکان توزیع خودکار درآمد هنگام دریافت و ثبت مجموعه ها.
  • اجازه دادن به طرفهای دیگر برای خودکارسازی معاملات برای مدیریت سریع، دقیق و مقرون به صرفه قرارداد
  • وقتی صاحبان محتوا، موتورهای جستجو و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی در حال مشاهده و پخش آپلودهای قانونی فیلم هستند، اگر محتوای غیر بلاک چین فعال شود، به صورت آنلاین کشف می شود.
  • افزایش شفافیت در روند توزیع محتوا.

حل مشکل تکثیر غیرقانونی

یکی دیگر از مهم ترین مشکلات در صنعت سینما تکثیر غیرقانونی است. نشر غیرمجاز فیلم ها و سریال ها در فضای اینترنت به مراتب بیش از گذشته شده است اما امروزه و به مدد فناوری بلاک چین، محتوای فیلم‌ ها در قالب تراکنش های کدگذاری شده روی بلاک چین قرار گرفته، قابل ردیابی خواهد بود و این مشکل برطرف شده و جلوی نشر غیرمجاز گرفته می شود.

جمع بندی

فناوری بلاک چین در ابتدای راه قرار دارد. در حال حاضر مهم است که همه افراد بدانند بلاک چین چیست، البته امروزه بسیاری از مردم به طور کلی می دانند که بلاک چین از نظر قابلیت اطمینان، توزیع، تامین مالی و کسب درآمد چه امکانات منحصر به فردی ارائه می دهد.

بلاک چین یک راه حل جامع برای تولید و توزیع فیلم به صورت غیرمتمرکز، بدون نیاز به نهاد متمرکز، باهزینه های پایین تر و به صورت شفاف خواهد بود. کاربردهای بلاک چین در صنعت سینما در زمینه فرآیند تولید فیلم، قراردادهای هوشمند، کپی رایتینگ و مبارزه با تکثیر غیرقانونی خواهد بود.