کوردشکنی انحراف بیت کوین از مدل انباشت به جریان؛ قیمت باید ۷۲هزار دلار باشد!

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • کوردشکنی انحراف بیت کوین از مدل انباشت به جریان؛ قیمت باید ۷۲هزار دلار باشد!

بیت کوین در حال حاضر بیشترین فاصله (منفی) با هدف قیمتی مدل انباشت به جریان (S2F) پلن‌بی (PlanB) را دارد؛ انحرافی که پیش از این هرگز دیده نشده بود.

به گزارش کوین تلگراف،‌ با سقوط قیمت بیت کوین تحت‌تاثیر ورشکستگی صرافی «FTX » روند نزولی در بازار بیش از پیش تقویت شده است. این ریزش برای شبکه بیت کوین از جنبه‌های بسیاری، خصوصاً فعالیت ماینرها حائز اهمیت است، اما تحت‌تاثیر این سقوط برخی از معیارهای شناخته‌شده نیز اعتبار خود را از دست داده‌اند.

یکی از این معیارها مدل پیش‌بینی قیمت انباشت به جریان است که اخیراً انتقادها از آن شدت گرفته است.

این مدل بر محور رویدادهای هاوینگ (نصف‌شدن پاداش بلاک‌ها) در شبکه بیت کوین کار می‌کند و دورنمایی صعودی از قیمت این ارز دیجیتال برای سال‌های پیش رو ارائه می‌دهد. محبوبیت مدل انباشت به جریان نیز به قبل از رسیدن بهای بیت کوین به اوج تاریخی خود در نوامبر سال 2021 (آبان 1400) باز می‌گردد.

در این مدل جایی برای انحراف قیمت نیز در نظر گرفته شده است و قرار نیست قیمت همواره در مدل انباشت به جریان در حال افزایش باشد؛ با این حال، حتی اگر این نکته را هم در نظر داشته باشیم، قیمت کنونی بیت کوین با هدف قیمتی این مدل فاصل غیرقابل‌توجیهی دارد.

طبق داده‌های صفحه «S2F Multiple» در توییتر، بیت کوین اکنون طبق مدل انباشت به جریان باید با قیمتی حدود 72٬000 دلار خریدوفروش شود.

پلتفرم تحلیلی اینتو‌ دِ بیت کوین (LookIntoBitcoin) نیز ابزاری برای سنجش انحراف قیمت بازار از قیمت هدف مدل انباشت به جریان در اختیار دارد که نتیجه‌گیری مشابهی از وضعیت کنونی این شاخص ارائه می‌دهد. فیلیپ سوئیفت (Philip Swift)، بنیان‌گذار این پلتفرم در توییتر خود نوشته است «بیت کوین بیشتر از هر زمان دیگری به پایین شاخص انباشت به جریان منحرف شده است». او گفته «انحراف فعلی برابر با منفی 1.26 است و اوج تاریخی قبلی این انحراف برابر با 1.21 بوده و به سال 2011 باز می‌گردد».

رکوردشکنی انحراف بیت کوین از مدل انباشت به جریان؛ قیمت باید 72هزار دلار باشد!
مدل انباشت به جریان بیت کوین به‌همراه شاخص میزان انحراف.

با وجود تمام انتقادات، پلن‌بی همچنان نسبت به ساخته خود پاسخگو است و ضمن دفاع از مدل انباشت به جریان، معتقد است این شاخص همچنان کارایی دارد.

او به‌تازگی در توییتی نوشته است:

این‌طور به نظر می‌رسد که دنیا به آخر رسیده است، اما FTX احتمالاً تنها نقطه‌ای کوچک در چشم‌انداز بلندمدت [بیت کوین] خواهد بود.

مدل انباشت به جریان در طول سال 2022 به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود و گفته می‌شد این شاخص بی‌پایه‌ و اساس است.

پلن‌بی در واکنش به گسترده‌شدن اختلاف قیمت آنی بازار با قیمت هدف مدل خود نیز گفته است تصور یک محدوده انحراف بزرگتر برای قیمت و معتبر نگه‌داشتن مدل در آن بازه، بهتر از نداشتن هیچ بینشی نسبت به آینده قیمت بیت کوین است.