جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

روزهای آخر هفته شتاب صعودی بازار برای سرمایه گذاران کریپتو ادامه نداشت و هر دو ارز اصلی بازار یعنی بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) روز 31 اکتبر (9 آبان) روندی کاهشی در پیش گرفتند. حال، گاوهای بیت کوین سعی خواهند کرد برای سومین هفته متوالی و اولین بار در مقیاس ماهانه قیمت این ارز را بالاتر از مقاومت روانی 60000 دلاری ببندند.

از سوی دیگر، تراز 63000 دلار هم دیگر سطح مورد علاقه معامله گران بوده است زیرا PlanB، سازنده معیار انباشت به جریان از این سطح به عنوان بدترین حالت یا بدترین سناریو برای ماه اکتبر (مهر و آبان) یاد کرده است. نباید فراموش کرد که پیش از این، پیش بینی PlanB در مورد بدترین حالت برای این ارز در ماه های آگوست و سپتامبر (مرداد تا مهر) صحت داشته است.

جدا از علاقه کوتاه مدتی که اکنون به سمت بیت کوین معطوف شده است، سرمایه گذاران باید به خاطر داشته باشند که بیت کوین در تاریخ 3 ژانویه 2009 (14 دی 1387) با قیمت 0.0008 دلار روانه بازار شد و از آنجا تا اکنون بالغ بر 8،374،999،900 درصد افزایش یافته و به 67000 دلار رسیده است.

این سفر برای هودل کننده های نخستین این ارز آسان نبوده است، زیرا در طی این مسیر، چندین اصلاح قیمت سخت رخ داد و هر بار تعداد انگشت شماری از تحلیلگران مدعی شدند بیت کوین به پایان راه رسیده است. با این حال، آینده ثابت کرد که همه این افت قیمت ها فرصت های خوبی برای خرید بودند.

گفتنی است که روز گذشته، سیزدهمین سالگرد انتشار وایت پیپر بیت کوین بود که در تاریخ 31 اکتبر 2008 (10 آبان 87) منتشر شد.

در ادامه متن، نمودارهای 5 ارز دیجیتال برتری را که احتمالاً در چند روز آینده توجه معامله گران را به خود جلب می کنند، مورد بررسی قرار می دهیم.

BTC/USDT

بیت کوین یک الگوی پرچم را تشکیل داده است اما گاوها موفق به شکست قیمت بالاتر از این الگو نشده اند. ناکامی آنها در شکست مقاومت بالاسری باعث افزایش فروش از سمت معامله گران کوتاه مدت شده است که قیمت را به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (59679 دلار) رسانده است.

بیت1 - 5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه بکشانند، جفت ارز BTC/USDT می‌تواند تا مرز خط حمایت این الگو سقوط کند که حمایت مهمی است که گاوها باید از آن دفاع کنند، زیرا شکست قیمت پایین تر از این سطح، این ستاپ معاملاتی را باطل و این جفت را تا حمایت بعدی در تراز 52920 دلار پایین می کشد.

اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی 20 روزه بازگردد، گاوها یک بار دیگر تلاش خواهند کرد تا این جفت ارز را به بالای پرچم هدایت کنند. اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، این جفت می تواند بالاترین قیمت تاریخی خود در تراز 67000 دلار را دوباره لمس کند و سپس به سمت هدف الگو در تراز 89476.12 دلار حرکت کند.

بیت2 - 5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

نمودار 4 ساعته جفت ارز BTC/USDT نشان می دهد که خرس ها با قدرت از این خط مقاومت دفاع می کنند. اکنون این جفت ارز به زیر میانگین های متحرک سقوط کرده است و شکست قیمت زیر تراز 60000 دلار می تواند منجر به کاهش تا خط حمایت شود.

انتظار می رود در این سطح، فشار خرید زیادی از سمت گاوها ایجاد شود. جهش قیمت از خط حمایت الگو می تواند جفت را در داخل کانال نزولی نگه دارد. برای پایان دادن به فاز اصلاحی موجود، گاوها باید قیمت را به سمت سطوح بالای خط مقاومت هدایت کرده و در همین سطح حفظ کنند.

ETH/USDT

روز 29 اکتبر (7 آبان)، اتر به بالاترین سطح تاریخ خود یعنی 4375 دلار رسید، اما گاوها نتوانستند به این حرکت صعودی خود ادامه دهند. روز بعد خرس‌ها قیمت را به زیر سطح شکست بازگرداندند، که نشان می‌دهد فروشندگان در سطوح بالاتر فعال هستند.

اتر1 - 5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

اکنون جفت ارز ETH/USDT می تواند تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه (4010 دلار) کاهش یابد که حمایت مهمی محسوب میشود که گاوها باید از آن دفاع کنند. اگر قیمت از این حمایت جهش کند، گاوها سعی خواهند کرد این جفت ارز را به بالای 4460.47 دلار برسانند.

در چنین شرایطی، این جفت می تواند سفر خود به سمت مارک روانی 5000 دلار را از سر بگیرد. در مقابل، شکست قیمت زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه می تواند منجر به کاهش آن تا مرز 3888 دلار شود. اگر قیمت از این سطح بازگردد، ممکن است این جفت برای چند روز در بازه ای محدود باقی بماند.

اتر2 - 5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

خرس ها برای برتری یافتن بر اوضاع باید قیمت را به زیر 3888 دلار کشانده و در همین منطقه حفظ کنند. این کار می تواند راه را برای کاهش تا میانگین متحرک ساده 50 (3564 دلار) باز کند.

این جفت در چند روز گذشته در یک کانال صعودی معامله شده است. اگر قیمت از 50-SMA برگشت، گاوها تلاش خواهند کرد آن را به بالای 4460.47 دلار برسانند. پس از آن، این جفت می تواند تا خط مقاومت کانال صعود کند. شکست و بسته شدن قیمت بالاتر از این کانال می تواند روند صعودی را تسریع کند.

از طرف دیگر، اگر قیمت به زیر 50-SMA سقوط کند، تداوم کاهش تا مرز خط حمایت کانال محتمل است. ولی جهش از این سطح می تواند روند صعودی را به قوت خود نگه دارد. در مقابل، شکست قیمت زیر این کانال اولین نشانه از تضعیف قدرت و کنترل گاوها در بازار است.

BNB/USDT

روز 29 اکتبر (7 آبان) قیمت بایننس کوین (BNB) بالاتر از مقاومت بالاسری در تراز 518.90 دلار شکست اما گاوها نتوانستند از این مزیت استفاده کنند. این وضعیت نشان دهنده کمبود تقاضا در سطوح بالاتر است.

بینبی1 - 5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

اکنون خرس ها قیمت را به زیر 518.90 دلار بازگردانده اند. اگر جفت ارز BNB/USDT پایین تر از این سطح باقی بماند، مانع بعدی می تواند در حمایت روانی 500 دلاری و سپس متحرک نمایی 20 روزه (480 دلار) به کمک آن بیاید که در واقع حمایت مهمی برای گاوها به شمار می آید.

اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی 20 روزه بازگردد، نشان می دهد که احساسات مثبت حاکم بر بازار همچنان باقی مانده و معامله گران هنگام کاهش قیمت، در حال خرید هستند. در این حالت، گاوها دوباره سعی خواهند کرد با بالا بردن قیمت تا بالای منطقه بالاسری بین 518.90 تا 540.50 دلار، روند صعودی را از سر بگیرند.

برعکس، اگر قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه سقوط کند، ممکن است این روند اصلاحی عمیق تر شده و این جفت ارز تا مرز SMA-50 (431 دلار) سقوط کند.

بینبی2 - 5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

قیمت به سمت 20-EMA بازگشته است که احتمالاً اکنون به عنوان یک حمایت قوی عمل می کند. اگر این جفت از این سطح جهش کند، گاوها تلاش خواهند کرد تا روند صعودی را از سر بگیرند و قیمت را به هدف الگوی 554 دلاری و سپس تراز 600 دلاری برسانند.

از سوی دیگر، اگر قیمت زیر 20-EMA شکسته شود، نشان می دهد که احتمالاً مومنتوم حرکت صعودی این ارز در کوتاه مدت ضعیف می شود. پس از آن، این جفت می تواند تا 50-SMA و سپس تا خط گردن الگوی سر و شانه معکوس کاهش یابد. شکست قیمت زیر این سطح نشان دهنده تغییر احتمالی روند است.

MATIC/USDT

اخیراً شاهد بودیم که قیمت پالیگان (MATIC) سر به فلک کشید و روز 28 اکتبر (6 آبان) بالاتر از منطقه مقاومت بالاسری در 1.71 دلار تا 1.79 دلار بسته شد که نشان دهنده شروع یک روند صعودی جدید بود.

ماتیک1 - 5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

معمولاً پس از اینکه قیمت از یک مقاومت خیلی مهم عبور می کند، با یک پولبک، پایین آمده و آن سطح شکست را دوباره لمس می کند. گاوها اکنون سعی خواهند کرد منطقه 1.79 تا 1.71 دلاری را به یک حمایت خوب تبدیل کنند و از آن به عنوان سکوی پرتابی برای از سرگیری روند صعودی استفاده نمایند.

شکست و بسته شدن قیمت بالاتر از 2.22 دلار می تواند مسیر رالی این ارز تا سطح 2.43 دلار و در نهایت لمس مجدد بالاترین قیمت تاریخی آن در 2.70 دلار را هموار کند. شیب صعودی متحرک نمایی 20 روزه (1.65 دلار) و قرارگیری RSI در منطقه مثبت نشان می دهد که گاوها کنترل اوضاع را در دست دارند.

اگر خرس‌ها قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه بکشند و در آن ناحیه نگه دارند، این دیدگاه مثبت باطل خواهد شد. چنین حرکتی نشان می دهد که شکست اخیر قیمت بالای تراز 1.79 دلار یک تله گاوی بوده است.

ماتیک2 - 5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

نمودار 4 ساعته جفت ارز MATIC/USDT نشان می دهد که قیمت تا میانگین متحرک ساده 50 روزه کاهش یافته است که احتمالا به عنوان یک حمایت قوی عمل می کند. اگر گاوها قیمت را به سمت سطوح بالای خط روند نزولی هدایت کنند، نشانی از کاهش فشار فروش خواهد بود.

از طرف دیگر، اگر قیمت به زیر 50-SMA برسد، این جفت ارز می تواند تا سطح 1.71 دلار ریزش کند. این احتمال وجود دارد که این سطح نیز دوباره به عنوان یک حمایت قوی عمل می کند، اما در صورت شکست آن، ممکن است فشار فروش تشدید شود. در چنین شرایطی، این جفت می تواند تا مرز 1.50 دلار کاهش یابد.

FTM/USDT

روز 28 اکتبر (6 آبان)، قیمت فانتوم (FTM) به بالاترین حد خود رسید، اما گاوها نتوانستند این سطح شکست را حفظ کنند. فیتیله بلند روی کندل استیک این روز نشان می دهد که معامله گران سودهای خود را در سطوح بالاتر رزرو کرده اند.

فانتوم1 - 5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

در یک روند صعودی، گاوها به طور کلی هنگام سقوط قیمت تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه (2.52 دلار) مشغول خرید می شوند اگر قیمت از سطح فعلی بازگردد، نشان می دهد که احساسات صعودی بر بازار این ارز باقی مانده و معامله گران در حال خرید هنگام افت قیمت هستند. سپس گاوها تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای مقاومت بالاسری در 3.48 دلار برسانند.

در صورت موفقیت گاوها، جفت ارز FTM/USDT می تواند روند صعودی خود را با هدف بعدی 4.10 دلاری از سر گرفته و پس از آن سطح روانی 5 دلار را هدف قرار دهند.

برخلاف این فرض، شکست قیمت زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه نشان می دهد که معامله گران همچنان به دامپ کردن پوزیشن های خود ادامه می دهند. در این حالت، این جفت می تواند تا مرز SMA-50 (1.86 دلار) کاهش یابد. واگرایی منفی در اندیکاتور RSI نشان می دهد که احتمالاً مومنتوم صعودی این ارز در حال تضعیف شدن است.

فانتوم2 - 5 ارز دیگری که این هفته باید زیر نظر بگیرید

در نمودار 4 ساعته میانگین های متحرک یک صلیب نزولی تشکیل داده اند و RSI در منطقه منفی فرو رفته است که نشان می دهد خرس ها فعلاً برتری دارند. اولین حمایت در این روند نزولی، سطح شکست قبلی در تراز 2.45 دلار است.

یک برگشت قوی از این سطح نشان می دهد که گاوها تلاش می کنند این سطح را به حمایتی قابل قبول تبدیل کنند. اگر این اتفاق بیفتد، جفت ارز FTM/USDT می تواند بار دیگر تا سطوح 3 دلار و 3.48 دلار افزایش یابد. اگر خرس‌ها قیمت را به زیر سطح 2.45 دلار بکشند، این دیدگاه مثبت اعتبار خود را از دست خواهد داد.

 

منبع: cointelegraph