آموزش شرکت در لانچ پد Factor Dao (ارز FCTR)

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

در چند هفته گذشته کاربران تعامل بالایی در شبکه آربیتروم داشته‌اند و حجم معاملات در این شبکه با عبور از شبکه‌های BSC و پالیگان به رتبه دوم (پس از اتریوم) رسیده است. افزایش تعامل کاربران در آربیتروم باعث رشد ارزهای سوار بر این بستر شده و در یکی دو هفته گذشته فرصت‌های خوبی در این شبکه ایجاد شده است. یکی از فرصت‌های جدید و ایجاد شده در شبکه آربیتروم لانچ پد FCTR در صرافی غیر متمرکز Camelot است. در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا ابتدا پروژه Factor Dao را بررسی کنیم و سپس به صورت گام به گام به نحوه شرکت در این لانچ پد بپردازیم.

 

پروژه Factor Dao چیست؟

شرکت در لانچ پد یک رمزارز به منظور سرمایه گذاری در آن است پس قبل از سرمایه گذاری باید پروژه مورد نظر را به خوبی بررسی کنیم. پروژه فاکتور دائو پروژه زیر ساختی و مدیریت نقدینگی در حوزه دیفای است؛ این پروژه به توسعه دهندگان و کاربران دیفای امکان بهره وری هر چه بیشتر از نقدینگی را می‌دهد. فاکتور ابزارهایی را در اختیار پروتکل‌ها و کاربران قرار می‌دهد تا بهترین استفاده را از نقدینگی ایجاد شده ببرند؛ این پروژه به دنبال ایجاد تحولی در حوزه مدیریت نقدینگی است. این پروژه در حال توسعه بر بستر آربیتروم می‌باشد اما در رودمپ آن خدمات Multichain و راه‌اندازی بر روی بلاکچین‌های دیگر نیز ذکر شده است.

ارز دیجیتال FCTR ارز بومی این پروژه است و با توجه به توضیحات پروژه فاکتور دائو، این رمزارز به منظور درآمدزایی کاربران ایجاد شده است. به این صورت که کاربران با استیک FCTR و دریافت توکن veFCTR می‌توانند در 50 درصد از درآمدزایی پروتکل‌ها سهیم باشند. این توکن نقش حاکمیتی نیز در پلتفرم Factor Dao دارد.

قراردادهای هوشمند این پروژه توسط سازمان Solidity finance مورد بررسی و تایید قرار گرفته است و این موضوع می‌تواند یک نکته مثبت برای فاکتور دائو باشد. دیگر نکته جالب در رابطه با Factor این است که صرافی بایننس طی یک مقاله این پروژه را در لیست 10 پروژه برتری که در آینده راه‌اندازی خواهند شد قرار داده است.

نحوه کار با شبکه آربیتروم

با توجه به سوالات مکرر کاربران در رابطه با نحوه کار با  شبکه آربیتروم، لازم دانستیم قبل از پرداختن به آموزش شرکت در لانچ پد FCTR، نحوه کار با آربیتروم را آموزش دهیم.

شبکه آربیتروم یک شبکه لایه دو مبتنی بر اتریوم است که با استفاده از فناوری رول آپ‌های خوشبینانه (Optimistic Rollups) سعی در بهبود عملکرد بلاکچین اتریوم دارد. از آنجایی که این شبکه مبتنی بر اتریوم است، برای پوشش کارمزدهای این شبکه باید از اتریوم استفاده کنید (البته اتریوم بر بستر آربیتروم). شبکه آربیتروم توسط اکثر صرافی‌های مترمکز پشتیبانی می‌شود؛ برای انتقال اتریوم بر این بستر ابتدا مقداری اتریوم از صرافی متمرکز خود خریداری کنید و سپس در هنگام برداشت (Withdraw)، شبکه مورد نظر را بر روی Arbitrum one قرار دهید (صرافی‌های کوکوین، MEXC و بایننس از آربیتروم پشتیبانی می‌کنند). البته این کار از طریق پلتفرم‌ها و پل‌های غیر متمرکز نیز امکان پذیر است اما ما برای راحتی کار صرافی‌های متمرکز را پیشنهاد می‌دهیم.

کیف پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند از شبکه آربیتروم نیز پشتیبانی می‌کنند. برای انتقال اتریوم به تراست ولت رمزارز ARETH را انتخاب کنید، این رمزارز همان اتریوم اما بر بستر آربیتروم است. برای انتقال به کیف پول متامسک نیز ابتدا شبکه آربیتروم را به کیف پول اضافه کنید (آموزش در تصویر زیر) سپس با کپی کردن آدرس دارایی‌ها را به آن انتقال دهید. مقداری اتریوم بر بستر آربیتروم به کیف پول انتقال دهید تا در ادامه به شرکت در لانچ پد بپردازیم.

نحوه شرکت در لانچ پد فاکتور دائو

لانچ پد فاکتور دائو به صورت غیر متمرکز و در پلتفرم Camelot (یک صرافی غیر متمرکز و پیشرو در شبکه آربیتروم) انجام می‌شود؛ این لانچ پد در تاریخ 1 اسفند، ساعت 21:30 شروع و در تاریخ 5 اسفند به پایان خواهد رسید. برای شرکت در این لانچ پد به توکن USDC (بر بستر آربیتروم) نیاز خواهید داشت؛ برای بدست آوردن این توکن می‌توانید بخشی از اتریومی که به شبکه آریتروم انتقال دادید را به USDC تبدیل کنید. برای انجام این کار می‌توانید از صرافی غیر متمرکز UniSwap و یا Camelot استفاده کنید؛ دقت داشته باشید در زمان کار با یونی سواپ شبکه را بر روی آربیتروم تنظیم کنید (آموزش تبدیل در تصویر زیر). تمام موجودی اتریوم را تبدیل نکنید و چند دلار اتریوم برای پوشش کارمزد بقیه تراکنش‌ها باقی بگذارید!

 

پس از آن که اتریوم و USDC مورد نظر بر بستر آربیتروم را تهیه کردید وارد صرافی Camelot شوید تا در لانچ پد FCTR شرکت کنید (با آیپی ایران وارد نشوید). برای انجام این کار ابتدا با کلیک بر روی گزینه “Connect” کیف پول خود را به پلتفرم متصل کنید. سپس در قسمت “Buy” مقدار مورد نظر را انتخاب کرده و بر روی گزینه “Approve” کلیک کنید. با پرداخت کمی کارمزد امکان خرید این رمزارز برای شما فراهم خواهد شد، با کلیک بر روی گزینه “Buy” و پرداخت کمی کارمزد دارایی شما به پلتفرم انقال پیدا خواهد کرد.

دقت داشته باشید رمزارز FCTR پس از 24 ساعت بعد از اتمام لانچ پد (در تاریخ 6 اسفند) به کیف پول شما واریز خواهد شد. در این مدت دارایی شما در پلتفرم باقی خواهد ماند و پس از واریز دارایی امکان برداشت وجود نخواهد داشت، پس در انتخاب میزان واریزی دقت لازم را داشته باشید. اما قیمت این رمزارز چقدر است و چگونه محاسبه خواهد شد؟ در ادامه به پاسخ این سوال خواهیم پرداخت.

 

مکانیزم محاسبه قیمت در لانچ پدهای Camelot

میزان کل عرضه (total supply) رمزارز FCTR برابر با 100 میلیون واحد است که 10 درصد (10 میلیون واحد) از آن در لانچ پد عرضه خواهد شد. در طی 4 روزی که لانچ پد فاکتور دائو در حال اجرا است کل دارایی‌هایی که کاربران برای خرید این رمزارز قرار می‌دهند در یک قرارداد هوشمند ذخیره خواهد شد و پس از پایان کل سرمایه قرار گرفته بر 10 میلیون واحد تقسیم خواهد شد. از این طریق قیمت توکن FCTR مشخص خواهد شد؛ کاربران نیز مطابق با سرمایه‌ قرار داده شده از این رمزارز دریافت خواهند کرد.

برای مثال اگر در مجموع 5 میلیون دلار در این لانچ پد دارایی ایجاد شود، قیمت هر واحد FCTR برابر با 0.5 دلار خواهد بود و اگر کاربری 500 دلار قرار داده باشد 1000 واحد از این رمزارز دریافت خواهد کرد. البته کف قیمتی برای این رمزارز 0.1 دلار در نظر گرفته شده است؛ به این منظور که اگر کمتر از یک میلیون دلار داریی در این لانچ پد ایجاد شود، هر توکن معادل 0.1 دلار محاسبه شده و به کاربران پرداخت خواهد شد و مابقی توکن‌ها به صندوق توسعه واریز خواهد شد. برای مثال اگر 800 هزار دلار ایجاد شود، 8 میلیون دوکن با قیمت 0.1 دلار به کاربران داده شده و 2 میلیون توکن باقی مانده به صندوق واریز خواهد شد.

در نتیجه هرچقدر کاربران سرمایه بیشتری قرار دهند قیمت عرضه این توکن بالاتر خواهد رفت. این نکته را هم در نظر داشته باشید فرقی ندارد شما چه زمانی سرمایه را قرار داده‌اید، قیمت خرید برای تمام کاربران به صورت یکسان برآورد خواهد شد. کاربران بدون محدودیت، هر تعداد دفعه و هر میزان سرمایه‌ای را می‌توانند در این عرضه اولیه قرار دهند.

 

آیا شرکت در لانچ پد فاکتور دائو سرمایه گذاری درستی است؟

بالاتر با پروژه فاکتور آشنا شدیم، این پروژه اهداف خوبی دارد و در صورتی که آن‌ها را عملی کند، می‌تواند کمک زیادی به حوزه دیفای، مخصوصاً پروتکل‌های فعال بر بستر آربیتروم کرده باشد و این موضوع تاثیر مثبت بر روی قیمت رمزارز FCTR خواهد داشت. از نگاهی دیگر در حال حاضر توجهات بالایی بر روی شبکه آربیتروم وجود دارد و همین موضوع می‌تواند باعث رشد قیمتی این رمزارز شود.

لانچ پد نوعی عرضه اولیه است و ریسک بالایی دارد. در Launch pad ها کاربران همزمان با شروع یک پروژه در آن سرمایه گذاری می‌کنند و اگر پروژه نتواند به اهداف خود دسترسی داشته باشد پروژه شکست خورده و سرمایه گذاران متضرر خواهند شد. البته در مقابل اگر پروژه بتواند عملکرد موفقی داشته باشد سرمایه گذاران اولیه که در لانچ پد شرکت کرده‌اند سود قابل توجه‌ای خواهند برد.

 

نگاهی به لانچ پدهای قبلی در پلتفرم Camelot

زمان زیادی از راه‌اندازی پلتفرم Camelot نمی‌گذرد و تا به حال تنها سه Launch pad در این پلتفرم اجرا شده است؛ اما در همین مدت کوتاه نیز برایند خوبی داشته است. در اولین لانچ پد ارز بومی خود پلتفرم Camelot یعنی ارز Grail عرضه شد؛ ارز Grail در لانچ پد با قیمت 254 دلار عرضه شد در حالی که در زمان نگار این مقاله با 935 درصد رشد با قیمت 2629 دلار در حال معامله است. ارز NEU دومین لانچ پد این پلتفرم بود و با قیمت 0.65 دلار عرضه شد؛ در زمان نگارش این مطلب ارز NEU با 280 درصد رشد در حال معامله با قیمت 2.49 دلار است. سومین لانچ پد نیز برای ارز TROVE و با قیمت 0.07 دلار انجام شد اما این رمزارز هنوز عرضه نشده و قابل معامله نیست.

 

نحوه برداشت ارز FCTR از لانچ پد

لانچ پد فاکتور در تاریخ 5 اسفند به اتمام رسید و 24 ساعت بعد از آن، یعنی در تاریخ 6 اسفند این توکن قابل برداشت شده است. برای برداشت توکن‌های خود ابتدا وارد “صرافی Camelot” شوید و پس از اتصال کیف پول به پلتفرم، در قسمت “Claim” بر روی گزینه “Claim” کلیک کنید. با انجام یک تراکنش و پرداخت مقدار کمی کارمزد ارز FCTR به کیف پول شما اضافه خواهد شد.

برای نمایش این رمزارز در کیف پول، ابتدا در کیف پول خود بر روی گزینه “Import token” کلیک کنید و سپس کانترک توکن را وارد کنید.

کانترکت : 0x6dd963c510c2d2f09d5eddb48ede45fed063eb36

بعد از اضافه کردن کانترکت اگه کیف پول در پردازش داده‌های توکن به مشکل خورد، داده‌ها را با توجه به تصویر پایین به صورت دستی وارد کنید.