ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

ارز دیجیتال بیت کوین از جمله  ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیر متمرکز بوده که نه تنها به عنوان یک متغیر پیشرو در ارزهای دیجیتال محسوب می شود، بلکه طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال را ایجاد کرده است که بر اساس یک شبکه غیرمتمرکزهمتا به همتا ساخته شده است و به عنوان یک استاندارد ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

از زمان راه اندازی بیت کوین تاکنون بیش از یک دهه پیش، حوزه ارزهای دیجیتال به طور چشمگیری افزایش داشته است و این احتمال وجود دارد که ارزهای دیجیتال دیگری وارد بازار شوند اما بیت کوین  همچنان از نظر ارزش بازار و تعداد کاربران در صدر ارزهای دیجیتال قرار دارد.

دیگر ارزهای دیجیتال همچون اتریوم برای ایجاد سیستم های مالی غیرمتمرکز افرادی که به محصولات سنتی دسترسی ندارند، مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان نیز آلت کوین ها دارای ویژگی های جدیدتری نسبت به بیت کوین هستند، از جمله انجام تراکنش های بیشتر با استفاده از الگوریتم های اجماع مختلف ماننداثبات سهام.

اصطلاح کریپتوکارنسی به چه معناست؟

قبل از اینکه به معرفی ارزهای دیجیتال دیگری به غیر از بیت کوین در زمینه برنامه های غیرمتمرکز بپردازیم، به تعریف اصطلاح کریپتوکارنسی می پردازیم که همان پول مجازی یا دیجیتالی است که به شکل توکن و یا سکه در بازار وجود دارد و معاملات آنها در سیستم های غیرمتمرکز فراهم می شود. طراحی کریپتوکارنسی ها به گونه ای است که نیازی به نظارت دولت داشته باشد.

رمز ارزهایی که بعد از بیت کوین به وجود آمده اند، در اصطلاح به آنها آلت کوین و در برخی از موارد به آنها شت کوین گفته می شود. این ارزهای دیجیتال به عنوان نسخه های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین هستند که در برخی از موارد دارای ویژگی های قابل توجهی هستند که بیت کوین از آن برخوردار نیست، اما هیچ یک از این ارزهای دیجیتال سطح امنیتی بیت کوین را ندارند.

در ادامه به بررسی مهمترین ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین می پردازیم که در برنامه غیرمتمرکز فعالیت دارند. اما غیرممکن است که فهرستی از این قبیل کاملاً جامع باشد. دلیل آن هم این واقعیت است که بیش از 4000 ارز دیجیتال وجود دارد و این در حالی است که تعداد زیادی از این ارزهای دیجیتال، حجم خرید و فروش زیادی ندارند، اما برخی از آنها از محبوبیت زیادی در بین حامیان و سرمایه گذاران برخوردار هستند.

فراتر از آن، حوزه ارزهای دیجیتال همواره در حال گسترش است و ممکن است فردا ارز دیجیتالی عالی بعدی منتشر شود. در حالی که بیت کوین به طور گسترده به عنوان پیشگام در دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می شود، تحلیلگران رویکردهای زیادی را برای ارزیابی توکن های غیر از بیت کوین در نظر می گیرند.

معرفی ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز

1. اتریوم (ETH)

اولین ارز دیجیتال بعد از بیت کوین، که جزو ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز بوده، اتریوم است. اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز است که به شما امکان می دهد قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dapps) را بدون هیچ گونه کنترل یا دخالت شخص ثالث ایجاد و اجرا کنید. هدف از اتریوم ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در جهان به دارایی های ارز دیجیتال خود دسترسی داشته باشد. این مزیت، برای برخی از کشورها جذاب تر است زیرا افرادی که زیرساخت دولتی ندارند و نمی توانند به حساب های بانکی، وام، بیمه یا انواع دیگر محصولات مالی دسترسی داشته باشند.

پلتفرم اتریوم توسط توکن اتر قابل اجرا است که در سال 2015 راه اندازی شد. در حال حاضر دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، بعد از بیت کوین، اتریوم است. در سال 2014، اتریوم پیش فروش اتر را راه اندازی کرد که با استقبال بسیاری مواجه شد. این موضوع به عرضه اولیه سکه (ICO) کمک کرد.

از جمله اهداف اتریوم این است که برای “تمرکززدایی، ایمن سازی و تجارت” می شود از آن استفاده کرد.

پس از حمله به سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO) در سال 2016، اتریوم به اتریوم (ETH) و Ethereum Classic (ETC) تقسیم شد.

در سال 2021، اتریوم قصد دارد الگوریتم اجماع خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر دهد. این حرکت به شبکه اتریوم اجازه می دهد تا با انرژی بسیار کمتر و سرعت تراکنش بهبود یافته کار کند. اثبات سهام به کاربران در شبکه اجازه می دهد تا اتر خود را در شبکه “سهیم” کنند. این فرایند به ایمن سازی شبکه و پردازش تراکنش های رخ داده کمک می کند. کسانی که این کار را انجام می دهند، مشابه سود حساب بانکی، به عنوان پاداش اتر می گیرند. این جایگزینی برای مکانیزم اثبات کار بیت کوین است، جایی که ماینرها برای پردازش تراکنش ها بیشتر بیت کوین دریافت می کنند.

2. لایت کوین (LTC)

لایت کوین، که در سال 2011 راه اندازی شد، یکی از اولین ارزهای دیجیتالی بود که مسیر بیت کوین را دنبال کرد. لایت کوین از جمله ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز است که توسط چارلی لی، فارغ التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ایجاد شد.

Litecoin بر اساس یک شبکه پرداخت منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود و از “scrypt” به عنوان  اثبات کار استفاده می کند، که می تواند با کمک CPU رمزگشایی شود. اگرچه لایت کوین از بسیاری جهات شبیه بیت کوین است، اما نرخ بلوک سریع تری داشته و از این رو زمان تایید تراکنش سریع تری را ارائه می دهد. به غیر از توسعه دهندگان لایت کوین، تعداد بی شماری از معامله گران هستند که Litecoin را می پذیرند.

3. کاردانو (ADA)

کاردانو یک ارز رمزنگاری شده “اثبات سهام” است که توسط چارلز هاسکینسون، یکی از پنج بنیانگذار اولیه اتریوم، بنیان گذاری شد. پس از اختلاف نظر با هدف اتریوم، از تیم توسعه دهنده اتریوم جدا شد و کاردانو را راه اندازی کرد.

کاردانو از جمله ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز به عنوان “قاتل اتریوم” لقب گرفته است زیرا گفته می شود که بلاک چین آن توانایی بیشتری دارد. گفته می شود کاردانو هنوز در مراحل اولیه خود است. در حالی که اتریوم را به مدل اجماع اثبات سهام رسانده است، هنوز از نظر کاربردهای مالی غیرمتمرکز راه زیادی در پیش دارد.

هدف کاردانو این است که با ایجاد محصولات مالی غیرمتمرکز مشابه اتریوم و همچنین ارائه راه حل هایی برای قابلیت همکاری زنجیره ای، به عنوان بهترین سیستم مالی در جهان باشد.

4. پولکادات (DOT)

Polkadot یک ارز دیجیتال اثبات شده منحصر به فرد است و از جمله ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز بوده که هدف آن ارائه قابلیت همکاری بین سایر بلاک چین ها است. پروتکل آن برای اتصال بلاک چین های مجاز و بدون مجوز و همچنین اوراکل ها طراحی شده است تا به سیستم ها اجازه دهد با هم در یک شبکه کار کنند.

از دیگر قابلیت های پولکادات این است که امکان همکاری بین شبکه های مختلف را فراهم می کند و همچنین اجازه می دهد تا پاراچین یا بلاک چین های موازی برای موارد خاص استفاده شود.

تفاوت Polkadot با Ethereum این است که به جای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز در Polkadot، توسعه دهندگان می توانندبلاک چین خود را ایجاد کرده و در عین حال از امنیتی که زنجیره Polkadot در حال حاضر دارد استفاده کنند. با اتریوم، توسعه دهندگان می توانند بلاک چین جدیدی ایجاد کنند اما باید اقدامات امنیتی خود را ایجاد کنند، که می تواند پروژه های جدید و کوچکتر را برای حمله باز نگه دارد، زیرا هرچه یک بلاک چین بزرگتر باشد، امنیت بیشتری نیز دارد. در حالی که این مفهوم در Polkadot به عنوان امنیت مشترک شناخته می شود.

Polkadot توسط Gavin Wood ایجاد شد، یکی دیگر از بنیانگذاران اصلی پروژه Ethereum که نظرات متفاوتی در مورد آینده پروژه داشت.

5. بیت کوین کش(BCH)

(BCH) جایگاه مهمی در تاریخ آلت کوین ها دارد و یکی از ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز است زیرا یکی از قدیمی ترین و موفق ترین فورد و هارد فورک های بیت کوین اصلی است. به صورت کلی در بازار ارز دیجیتال، یک چنگال در نتیجه بحث ها و مشاجرات بین توسعه دهندگان و ماینرها اتفاق می افتد.

با توجه به ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، تغییرات عمده در ارزهای دیجیتال باید به دلیل اجماع عمومی ایجاد شود، البته مکانیسم این فرایند با توجه به ارز دیجیتال متفاوت است.

اما زمانی که توافق بین بلوک های مختلف ایجاد نمی شود، گاهی اوقات ارز دیجیتال تقسیم شده و زنجیره اصلی به کد اصلی خود وفادار می ماند و زنجیره جدید به عنوان نسخه جدیدی از ارز دیجیتال قبلی شروع به کار می کند و با تغییر در کد آن آغاز می شود.

BCH در آگوست 2017 در نتیجه یکی از این تقسیم شدن ها، فعالیت خود را آغاز کرد. بحثی که منجر به ایجاد BCH شد، مربوط به موضوع مقیاس پذیری بود. شبکه بیت کوین محدودیتی در اندازه بلوک ها دارد: یک مگابایت (MB). BCH اندازه بلوک را از یک مگابایت به هشت مگابایت افزایش می دهد، با این ایده که بلوک های بزرگتر می توانند تراکنش های بیشتری را در خود نگه دارند و در نهایت سرعت تراکنش ها افزایش می یابد. به علاوه تغییرات دیگری را نیز انجام می دهد، از جمله حذف پروتکل Segregated Witness که بر فضای مسدود تأثیر می گذارد.

6. استلار (XLM)

Steller یک شبکه بلاک چین باز است که برای ارائه راه حل های سازمانی با اتصال موسسات مالی به منظور انجام معاملات بزرگ طراحی شده است. معاملات عظیمی بین بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری که معمولاً چندین روز طول می کشد. این معاملات شامل تعدادی از واسطه ها می شود و هزینه قابل توجهی را نیز در بر می گیرد، اما با وجود استلار، اکنون این معاملات می تواند تقریباً فوری و بدون واسطه انجام شود و برای کسانی که معامله می کنند، هزینه کمی داشته یا هیچ گونه هزینه ای ندارد.

در حالی که Stellar خود را به عنوان یک بلاک چین برای معاملات نهادی معرفی کرده است، هنوز یک بلاک چین باز است که می تواند برای هر کسی استفاده شود. این سیستم امکان انجام معاملات برون مرزی بین هر ارز را می دهد. واحد پول اصلی استلار Lumens (XLM) است. این شبکه از کاربران می خواهد که Lumens را در اختیار داشته باشند تا بتوانند در شبکه معامله کنند.

نتیجه گیری:

بازار ارزهای دیجیتال از جمله بازارهای جدید است که ممکن است در سال های آینده حجم ارزهای دیجیتال افزایش یابد. در این مقاله با معرفی تعدادی از ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه غیرمتمرکز سعی کردیم انتخاب آگاهانه تری برای معاملات خود داشته باشید. در ضمن این نکته را در نظر داشته باشید که ارزهای دیجیتالی که در این مقاله معرفی کردیم، ممکن است در آینده تغییراتی داشته باشد که در سیستم کاری آنها نیز تاثیرگذار است.