جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ارز دیجیتال مینا (MINA) چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

ارز دیجیتال مینا کم حجم ترین، سبک ‌ترین و با ثبات ترین بلاکچین دنیا را دارد به طوری که اگر بخواهیم حجم شبکه این ارز دیجیتال را با سایر ارزهای دیجیتال مقایسه کنیم، باید بگوییم که حجم بلاکچین ارز دیجیتال مینا، با گذشت زمان تغییر نمی‌کند و حدود 20 کیلو بایت می ماند در حالی که ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم حجم بلاکچین ثابتی ندارند و از آنجایی که صدها گیگابایت داده را ذخیره می کنند، با گذشت زمان حجم بلاکچین آنها نیز بزرگ‌تر می‌شود.

چرا حجم بلاکچین مینا کم است؟

مینا به گره ها این قابلیت را می دهد تا به جای استفاده از یک زنجیره بلوک، از زد کی اسنارک‌ها (zk-snark، عکس فوری از هر بلوک) استفاده کنند. البته تا زمانی که رشد این زنجیره به طور کامل انجام نشود و به اندازه ای ثابت نرسد، مشکل به طور کامل حل نخواهد شد. توکن مینا قادر است زنجیره‌های 100ها گیگابایت را تنها در 20 کیلو بایت جا دهد به این صورت که با تبدیل یک بلوک به یک تصویر فوری و تبدیل هر عکس فوری به یک عکس متا فراکتال از کل زنجیره، حجم بلاکچین را کاهش دهد.

ویژگی‌های ارز دیجیتال MINA

1- قابل نصب روی گوشی‌های هوشمند و مرورگرها بدون نیاز به اعتمادسازی هستند.

2- سبک بودن این ارز دیجیتال مزیت دیگری را نیز به همراه دارد که حذف واسطه‌ها می باشد. در واقع هر کس می تواند شبکه‌ی همتا به همتا را به آن متصل کند و شروع به همگام سازی کند.

3- حجم کم ارز دیجیتال مینا باعث می شود برنامه‌ها با سرعتی بیشتر از سرعت سایر رمز ارزها اجرا شوند.

4- استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز مجهز به زد کی اسنارک(zk-snark) که برای حفظ حریم خصوصی بهینه شده اند، به افراد کمک می کنند تا بتوانند روی اطلاعات شخصی خود کنترل داشته باشند.

5- ارز دیجیتال مینا با فراهم کردن شبکه‌ی همتا به همتا هرگونه نیاز کاربران به واسطه، صرافی و کیف پول متمرکز را از بین برده است و پرداخت ها از طریق دارایی بومی مینا، توکن‌های قابل برنامه ریزی تولید شده و استیبل کوین‌ها انجام می شود.

6- ارز دیجیتال مینا هم راستا با استیبل کوین ها هستند و بدون نیاز به میان افزارهای گران قیمت و پیچیده قابلیت ادغام آسان در وب و برنامه‌های موبایل سنتی را دارند.

7- امکان استیک توکن مینا برای افراد وجود دارد.

8- امکان حضور افراد در شبکه بلاکچین مینا، به عنوان تاییدگر یا تولیدکننده‌ی بلوک و اسنارکر و دریافت پاداش وجود دارد.

9- توکن مینا امکان دسترسی آسان به دلار دیجیتالی را به توسعه دهندگان می دهد.

سه اصل اساسی در بلاکچین مینا

1- تاییدگرها(Verifiers):

تاییدگرها مسئول تایید بلاکچین هستند و بررسی درستی و صحت عملیات را برعهده دارند.

2- تولیدکنندگان بلوک(Block producer):

با داشتن برنامه‌ی مک یا لینوکس روی سیستم خود و داشتن یک پردازنده‌ی 8 هسته‌ای و حداقل رم 16 گیگابایتی می توانید مسئولیت تولید بلوک جدید در شبکه را داشته باشید و در ازای این کار پاداش دریافت کنید.

3- اسناکرها(Snarkers):

با استفاده از تکنولوژی ZK SNARK اطلاعات را فشرده می کنند، به صورتی که اطلاعات اضافه حذف شود و فقط عنصر اعتبار element of truth که حجم کمی دارد باقی بماند و در نهایت به تایید اعتبار می پردازد.

توکن مینا و قیمت رمز ارز مینا

رمز ارز مینا، مالکیت قابل توجهی از پروتکل اثبات سهام خود را جهت غیرمتمرکز سازی به جامعه‌ی دارای سهم انتقال داده است. 6.6 درصد از توکن اصلی راه اندازی شبکه، متعلق به موسسین برنامه Genesis می باشد.

مینا چگونه می تواند چالش‌های بیت کوین، اتریوم و استیبل کوین ها را رفع کند؟

بیت کوین ثابت کرد که مردم به دنبال پولی مقاوم در برابر سانسور هستند اما یکی از مشکلاتی که بیت کوین داشت، مقیاس پذیری شبکه بود که سبب می شد نتواند در مسیر هدف خود موثر عمل کند.

اتریوم ثابت کرد افراد به دنبال برنامه‌های مالی غیر مجاز هستند اما مشکلی که داشت این بود که بدون نقض حریم خصوصی افراد نمی توانست به ادغام داده‌های برنامه دنیای واقعی بپردازد.

استیبل کوین ها ثابت کردند مردم دلارهای دیجیتالی را می پسندند اما نمی توانست در برنامه‌های سنتی فاقد توسعه بدون پیچیدگی ادغام شوند.

بلاکچین مینا به دلیل حجم کوچک مقاومت بسیار بالایی در برابر سانسور دارند، همچنین zk snark ها می توانند برنامه‌های بدون مجوز مینا را برای محرمانه بودن و مقیاس پذیری داده‌های خارج از زنجیره محاسبه و بررسی کنند. بنابراین می توان گفت مینا یک پول دیجیتالی مقاوم در برابر سانسور می باشد و به این صورت قادر به رفع چالش‌ها هست.

Snapps در مینا چیست؟

اسنپ‌ها برنامه های غیر متمرکز هستند که مشکلات موجود در بلاکچین اتریوم از جمله: هزینه‌های ناگهانی و بالای معاملات، ازدحام شبکه، هزینه رو به رشد محاسبه کل زنجیره و اطلاعات در معرض دید کاربران را رفع می کنند. اسنپ‌ها برنامه‌های مجهز به snark هستند و به دلیل دارا بودن دو ویژگی از برنامه های غیرمتمرکز متمایز می شوند:

1- مقیاس پذیری:

اسنپ ها صحت اجرای محاسبات را بررسی می کنند و حرکت آزادانه و خارج از زنجیره را برای پهنای باند و محاسبات پردازنده مهیا می سازند.

2- حریم خصوصی:

اسنپ ها می توانند بدون فاش کردن اطلاعات، یکپارچگی داده‌ها را تایید کنند.

بررسی آینده و قیمت رمز ارز مینا

معمولا برای ارزهای دیجیتالی نوظهور بهتر است سرمایه گذاری ها با احتیاط و مبالغ خیلی کم شروع شود تا جایی که این رمز ارزها به مرحله‌ی ثبات و شناخته شدن برسند و کم ریسک تر شوند.

برای پیش بینی قیمت‌های رمز ارزها، تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال گزینه‌های مناسبی هستند. برای تحلیل ارز دیجیتال مینا در بازه‌های بلند مدت فاندامنتال روش بهتر و مناسب‌تری می باشد. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که رمز ارز MINA پتانسیل دستیابی به مدارج بالا را دارد چرا که قابلیت هایی بالا در کنار حجم پایین شبکه سبب شده است ارز دیجیتال مینا طرفداران بسیاری پیدا کند.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال مینا در عین حال که بسیار کم حجم است یکی از پیشرفته ترین پروژهای دنیا می باشد بنابراین درک صحیح و کامل این رمز ارز کار چندان راحتی نیست. با وجود مزایای فراوانی که این رمز ارز دارد هنوز در برخی موارد از جمله مقیاس پذیر بودن، امنیت بالا و متمرکز بودن آن یک سری شبهات وجود دارد.