استیک ارز دیجیتال سولانا(Solana)

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

ارز دیجیتال سولانا، دارای پلتفرمی مبتنی بر بلاکچین است که در سال 2017 توسط سه نفر متخصص در این زمینه به نامهای Intel Qualcomn ,Dropbox hd ایجاد شد. در شبکه سولانا، افراد و نهادهای مختلف برنامه‌ای را بر روی رایانه‌های تخصصی که به عنوان اعتبارسنج ها شناخته می‌شوند، اجرا می‌کنند. اعتبارسنج ها، نقش کلیدی در حفظ و ایمن سازی بلاک چین سولانا دارند. به همین خاطر می توان از استیک ارز دیجیتال سولانا به عنوان یک منبع درآمدزایی استفاده کرد. منتها برای استیک سولانا از اعتبارسنج ها، که مسئول پردازش تراکنش های ورودی جدید در شبکه و همچنین رای دادن و اتصال بلوک های جدید به بلاک چین هستند. از آنجایی که اعتبارسنج های مختلف در سراسر جهان ممکن است اطلاعات مختلفی را در زمان‌های مختلف دریافت کنند، ضروری است که شبکه بتواند در مورد انتخاب اینکه کدام تراکنش‌ها و داده‌ها به طور مداوم به زنجیره بلوک اضافه شوند به توافق برسد. برای آشنایی بیشتر با مراحل استیک ارز دیجیتال سولانا این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

پلتفرم سولانا و استیک آن

پلتفرم سولانا و استیک آن

همان طور که گفته شد، پلتفرم سولانا از اعتبارسنج ها برای استیک ارز دیجیتال سولانا استفاده می کند. در این استراتژی که اعتبار دهندگان و کل شبکه در آن، به این توافق می رسند به عنوان مکانیسم اجماع شناخته می شود. چالش اصلی برای ایجاد یک شبکه زنجیره بلوکی غیرمتمرکز موفق است. بسیاری از پروژه های مختلف راه حل های مختلفی را در مورد چگونگی رسیدن به اجماع به شیوه ای سریع و مقرون به صرفه امتحان کرده اند.

شبکه سولانا از مکانیزم اجماع اثبات سهام(POS) استفاده می کند. هر اعتبارسنجی در شبکه این فرصت را دارد که با رای دادن به بلوک‌هایی که معتقدند باید به بلاک چین اضافه شود، در اجماع شرکت کند و هرگونه تراکنش معتبر موجود در آن بلوک‌های خاص را تأیید کند. با این حال، همه آرای اعتبارسنجی به طور یکسان وزن ندارند.

آرای اجماع اعتباردهنده براساس سهام است، به این معنی که هر چقدر یک اعتبارسنج فردی دارای سهم بیشتری باشد، تاثیر بیشتری در تعیین نتیجه رای گیری اجماع دارد. به طور مشابه، اعتبار دهندگان با سهام کمتر، نقش کمتری در تعیین نتیجه رای دارند. اعتبارسنجی هایی که هیچ سهمی ندارند نمی توانند بر نتیجه رای اجماع تأثیر بگذارند.

استیک ارز دیجیتال سولانا چیست؟

استیکینگ فرآیندی است که در آن یک دارنده توکن سولانا مانند شخصی که توکن های SOL را در یک صرافی خریداری کرده است، برخی یا همه توکن های خود را به اعتبارسنج خاصی اختصاص می دهد، که به افزایش تاثیر رأی اعتبار دهندگان کمک می کند. تخصیص توکن های خود برای افزودن به اثرگذاری سهام اعتباردهنده به عنوان “تخصیص” توکن های شما شناخته می شود. تفویض اختیار توکن‌های خود به اعتبارسنجی، مالکیت یا کنترل بر روی توکن‌های شما را به اعتباردهنده نمی‌دهد. در همه حال، شما همچنان تمام توکن های استیک شده‌ای را که ممکن است برای تفویض اختیار انتخاب کرده باشید، کنترل کنید.

دارنده توکن با قرار دادن توکن‌ها با اعتباردهنده، درجه‌ای از اعتماد به اعتبارسنجی‌ای را که انتخاب کرده است به آن تفویض کند، نشان می‌دهد. از آنجایی که اعتبارسنجی‌ها تعداد بیشتری از نمایندگی‌های سهام را از دارندگان توکن‌های مختلف جمع‌آوری می‌کنند، این به عنوان «اثباتی» برای شبکه عمل می‌کند که آرای اجماع اعتبارسنجی قابل اعتماد هستند. بنابراین، آرای آن‌ها متناسب با مقدار سهامی که اعتبارسنجی جذب کرده است، معتبر می‌شود. با سنجیدن آرای جمعی از همه اعتباردهندگان با نسبت سهامی که به آنها تخصیص شده است، شبکه به اجماع می رسد.

چرا استیک ارز دیجیتال سولانا انجام می شود؟

چرا استیک ارز دیجیتال سولانا انجام می شود؟

در شبکه‌ای باز و غیرمتمرکز مانند سولانا، هر کسی در صورت تمایل می‌تواند اعتبارسنجی را اجرا کند. یک اعتبارسنجی مخرب می تواند تلاش کند به شبکه حمله کند یا تراکنش های نادرست یا تقلبی را برای منافع خود ارسال کند. به دلیل مکانیسم اجماع اثبات سهام که در بالا توضیح داده شد، یک نهاد واحد که به تنهایی به این روش متقلبانه عمل می کند، باید مقداری از سهام را قبل از ارزیابی هر یک از فعالیت های پیشنهادی آنها در رای اجماع، جذب کند.

از آنجایی که دارندگان، توکن بیشتری انتخاب می‌کنند که توکن‌های SOL خود را در اعتباردهنده‌های مختلف در سراسر شبکه به اشتراک بگذارند؛ مقدار کل دارایی استیک شده در شبکه افزایش می‌یابد، حتی برای یک مهاجم هماهنگ و دارای بودجه خوب، این روند نیز به‌طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود که به اندازه کافی دارایی استیک شده را جمع آوری کند تا به تنهایی تغییر کند. به طور خلاصه، هر چه دارایی استیک شده بیشتر به اعتبارسنجی های مختلف در سراسر شبکه واگذار شود، شبکه برای همه کاربرانش ایمن می شود.

علاوه بر این، دارندگان توکنی که توکن‌های خود را به اشتراک می‌گذارند و در انجام این کار به امنیت شبکه کمک می‌کنند، پس از واگذاری توکن‌های خود به یک یا چند تأییدکننده، واجد شرایط دریافت جوایز استیکینگ هستند.

ریسک های ناشی از استیک ارز دیجیتال سولانا چیست؟

در بسیاری از شبکه‌های اثبات سهام، مکانیزمی وجود دارد که با عنوان «slashing» شناخته می‌شود. Slashing هر فرآیندی است که طی آن بخشی از سهام واگذار شده به اعتباردهنده است که به عنوان یک عملکرد تنبیهی است، برای اقدامات مخرب انجام شده توسط اعتبارسنجی که از بین می رود. این مکانیسم اعتبارسنجی‌ها را تشویق می‌کند تا چنین اقداماتی را انجام ندهند، زیرا سهم کمتری به اعتبارسنجی واگذار می‌شود. در واقع، به این معنی است که اعتبار‌دهنده پاداش‌های کمتری دریافت می‌کند. کاهش نیز می تواند به عنوان یک خطر اعتبار برای حفظ دارایی استیک شده فعلی یا جذب دارایی استیک شده احتمالی آینده دیده شود.

“Slashing” همچنین خطراتی را برای دارندگان توکن به همراه دارد که ممکن است برخی از توکن‌های خود را در صورت واگذاری به اعتبارسنجی که کاهش می‌یابد، از دست بدهند. وجود “slashing” می‌تواند دارندگان توکن را تشویق کند که توکن‌های خود را فقط به اعتبارسنج هایی که احساس می‌کنند معتبر هستند، واگذار کنند و تمام توکن‌های خود را به یک یا تعداد کمی از اعتبارسنجی‌ها واگذار نکنند. در سولانا، اسلاشینگ خودکار نیست. اگر یک مهاجم باعث توقف شبکه شود، می‌توان با راه‌اندازی مجدد شبکه، آنها را کاهش داد.

فرآیند استیک ارز دیجیتال سولانا چگونه است؟

فرآیند استیک ارز دیجیتال سولانا چگونه است؟

برای استیک سولانا، باید از کیف پولی استفاده کنید که از استیکینگ پشتیبانی می کند. در حال حاضر، همه کیف پول ها از استیکینگ پشتیبانی نمی کنند. “SolFlare.com” یک کیف پول کاربرپسند است که از استیکینگ پشتیبانی می کند. توکن های SOL در کیف پول شما ابتدا باید به یک حساب دارایی منتقل شوند. شما می توانید به تعداد دلخواه حساب های دارایی ایجاد کنید و به میزان دلخواه SOL به هر حساب دارایی واریز کنید. هر حساب دارایی جدید دارای یک آدرس منحصر به فرد است و یک کیف پول واحد می تواند حساب های دارایی مختلف را مدیریت کند.

برای به دست آوردن جوایز استیکینگ، توکن های موجود در حساب دارایی باید به اعتبارسنجی واگذار شوند. یک حساب دارایی تنها می‌تواند در هر زمانی به یک اعتبارسنجی واحد واگذار شود، بنابراین اگر می‌خواهید به اعتبارسنج های مختلف واگذار کنید، باید توکن‌های خود را بین چندین حساب دارایی تقسیم کنید.

تخمین سود ناشی از استیک ارز دیجیتال سولانا

پاداش های استیکینگ در هر دوره یک بار محاسبه و صادر می شود. یک دوره تقریباً 2 روز است. جوایزی که در یک دوره معین به دست می‌آیند، برای همه تأییدکنندگان و نمایندگان در اولین بلوک دوره بعدی صادر می‌شود. بازده استیکینگ به عنوان یک رقم سالانه ارائه می شود، اگرچه این عدد در هر دوره با تغییر مداوم نرخ تورم و کل استیکینگ فعال، متفاوت است.

تخمین بازده استیکینگ، با توجه به مدل‌های مختلف کسری از کل SOL استیک، در اینجا قابل بررسی است.

تخمین سود ناشی از استیک ارز دیجیتال سولانا

برای تخمین مقدار SOL یک نماینده می‌تواند انتظار داشته باشد که در یک دوره در یک حساب دارایی واحد مشاهده کند.

اعتبارسنجی بهینه چیست؟

Validator Uptime با رفتار رای موافق تایید کننده تعریف می شود. برای هر باری که اعتباردهنده به بلوکی که در نهایت به بلاک چین اضافه می‌شود رأی می‌دهد، آن اعتبارسنجی یک اعتبار رأی کسب می‌کند. وقتی جوایز در پایان دوره محاسبه می‌شوند، تمام اعتبارات رای مبتنی بر استیک که توسط همه اعتبارسنجی‌ها به دست می‌آید برای تعیین مقدار کل SOL که برای هر اعتبارسنجی خاص و نمایندگان آنها صادر می‌شود، استفاده می‌شود.

کارمزد اعتبارسنج چیست؟

اعتبارسنجی‌ها در ازای خدماتشان در ایمن‌سازی بلاک چین و پردازش تراکنش‌ها، برای پاداش‌های تورمی که توسط حساب‌های دارایی که به آنها تفویض شده است، کارمزد دریافت می‌کنند. این هزینه به عنوان نرخ کمیسیون شناخته می شود. هر بار که جوایز صادر می‌شود، کمیسیون به حساب اعتبارسنجی واریز می‌شود و پاداش‌های باقی‌مانده در تمام حساب‌های دارایی که به آن اعتباردهنده تفویض شده است، متناسب با میزان دارایی فعال در هر حساب، واریز می‌شود. کمیسیون اعتبارسنجی و جوایز استیک همیشه به طور همزمان صادر می شود.

بازده استیکینگ مورد انتظار چیست؟

بازده استیکینگ مورد انتظار چیست؟

بازده استیکینگ از جمله پارامترهایی است که در بین حساب‌های دارایی واگذار شده و حساب‌های رای اعتبارسنجی بر اساس نرخ کمیسیون اعتبارسنجی توزیع می‌شود. با توجه به این طراحی، بازده استیک سولانا، در درجه اول تابعی از کسری از SOL است که در شبکه قرار می گیرد. مقدار کل SOL که قرار می گیرد ناشناخته است، بنابراین ما فقط می توانیم بازده دارایی دقیق را تخمین بزنیم. در زیر، بازده دارایی در طول زمان را بر اساس مقادیر مختلف درصد SOL استیک که ممکن است در شبکه مشاهده شود (بین 60-90٪) تقسیم بندی می کنیم. پارامترهای ارز دیجیتال سولانا همانطور که در بالا توضیح داده شد تنظیم می شوند.در این قسمت می توانید نموداری را مشاهده کنید که در آن می‌توان درصد متفاوتی از SOL استیک را انتخاب کرد تا تأثیر آن را بر بازده استیک ارز دیجیتال سولانا احتمالی مشاهده کرد.

بازده استیکینگ مورد انتظار چیست؟

لطفاً توجه داشته باشید که این یک بازده استیک ایده‌آل است، زیرا تأثیر زمان اعتبار تأییدکننده بر پاداش‌ها، کمیسیون اعتبارسنجی، کاهش بازده احتمالی و حوادث کاهش احتمالی را نادیده می‌گیرد. همچنین درصد استیک شده SOL از نظر طراحی پویا است، یعنی انتظار می‌رود درصد SOL کاربران در طول زمان تغییر کند و در نتیجه بر بازده استیک در طول زمان تأثیر بگذارد. این تنها به عنوان یک تخمین تقریبی برای بازده استیک مورد انتظار استفاده می شود.

از آنجایی که تعداد گره‌ها در Mainnet Beta همچنان در حال افزایش است، بنیاد Solana متعهد است که به واگذاری 100M SOL ادامه دهد تا به طور مساوی بین اعتبارسنجی‌های واجد شرایط تقسیم شود. به منظور افزایش رشد تا 500 گره جداگانه، که به افزایش امنیت شبکه کمک می کند، اعتبارسنجی های واجد شرایط هیئت های بنیادی تا سقف 200000 SOL را دریافت خواهند کرد.

 

منبع : alirezamehrabi.com