جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

استیک ارز دیجیتال پولکادات

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

ارز دیجیتال پولکادات، یک شبکه بلاکچین نسل سوم است که هدف آن حل مشکلات اساسی اکوسیستم بلاک چین سنتی با ارائه روشی جدید برای حل مسائل مربوط به مقیاس پذیری، امنیت، ایجاد بلاکچین و انتقال بین بلاک چین است. پولکادات این کار را از طریق استفاده از پاراچین(منظور از پاراچین، شبکه ای از بلاک چین ها که هر کدام قوانین و عملکرد منحصر به فرد خود را دارند) انجام می دهد. این یک حرکت، متمایز از بلاک چین هایی همچون اتریوم وکاردانو است که هر یک بر روی قراردادهای هوشمند کار می کنند تا به نتایج مشابه متمرکز برسند. بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار برای اعتبارسنجی تراکنش ها و استخراج توکن های جدید استفاده می کند. در صورتی که ارز دیجیتال پولکادات از یک سیستم اثبات سهام کاندید(NPos) استفاده می کند. در این الگوریتم کاربران توکن های DOT را به آدرس های DOT به منظور اعتبارسنجی زنجیره و کسب جوایز واریز می کند. این فرآیندی است که در اصطلاح به عنوان استیکینگ شناخته می شود. برای آشنایی بیشتر با روند استیک ارز دیجیتال پولکادات این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

استکینگ پولکادات چیست؟

استکینگ پولکادات چیست؟

استیکینگ روشی است که در آن مقداری از دارایی دیجیتال قفل می شود. منظور از قفل کردن این دارایی ها، کمک به اعتبارسنجی تراکنش ها در شبکه پولکادات است. اما کاربران سهم خود را از این نوع توکن ها در قالب پاداش DOT دریافت می کنند. به دو صورت می توان پولکادات را دریافت کرد: اعتباردهنده یا نامزدها.

اعتباردهنده ها افرادی هستند که بلوک ها را ایجاد می کنند و نامزدها به آن دسته از افرادی گفته می شود که می توانند اعتباردهنده بوده و رای دهند. در صورتی که اعتباردهنده ای با یکی از 16 رای خود، یک بلوک را برنده شود، بخشی از جایزه او را دریافت خواهند کرد. در استخراج ارز دیجیتال پولکادات، همانند ارز دیجیتال بیت کوین، نیاز به اعتباردهنده سطح بالایی از دانش فنی دارید تا بتوانید کسب سود کنید.

اما این نکته را در نظر داشته باشید که بدون نیاز هیچ تخصص فنی یا سرمایه گذاری خاصی می توان اقدام به استیک ارز دیجیتال پولکادات کرد. برای انجام این کار تنها کاری که باید انجام دهید این است که با واریز وجوه در صرافی ارزهای دیجیتال در کیف پول این کار را انجام دهید.

به علاوه استیک ارز دیجیتال پولکادات از نظر فنی، هیچ ریسکی ندارد. روش دیگری که می توان با نگه داشتن پولکادات استفاده کرد، این است که آن را به یکی از پلتفرم های وام دهی مانند Celsius یا Crypto.com منتقل کنید. این دو فضا جایی است که برای وام دادن به سرمایه گذاران دیگر استفاده می کنند و مبلغ متغیری را نیز در زمان سپرده گذاری بدست می آورند.

چگونه می توان ارز دیجیتال پولکادات را استیک کرد؟

نحوه استیک ارز دیجیتال پولکادات

استیکینگ در صرافی

ساده ترین روشی است که با استفاده از آن، می توان اقدام به استیک ارز دیجیتال پولکادات کرد. از جمله صرافی هایی که می توان در آن اقدام به استیک کرد، صرافی های بایننس یا کراکن است. استفاده از صرافی برای استیک مشابه راحتی خرید توکن های دات بوده و یا واریز توکن های خود به کیف پول پولکادات است. بنابراین زمانی که توکن در کیف پول خود دارید، اقدام برای استیک بسیار راحت است.

به عنوان مثال مراحل استیک ارز دیجیتال پولکادات را در صرافی بایننس بررسی می کنیم:

 • وارد حساب Binance خود شوید.
 • منوی کشویی Finance را در نوار منوی بالا پیدا کنید و روی Binance Earn کلیک کنید.
 • DOT را در کادر جستجوی توکن جستجو کنید.
 • دو گزینه در اختیار شما قرار می گیرد: Staking یا Flexible Savings روی دکمه زرد “Stake” کلیک کنید.
 • انتخاب کنید تا چه مدت می خواهید استیک داشته باشید و در صفحه بعد در مورد APY اطلاعات کسب کنید.
 • مقدار مورد نظر خود را اضافه کنید و روی “تأیید خرید” کلیک کنید.

مزایای استیک ارز دیجیتال پولکادات در صرافی

 1. حداقل مقدار دارایی استیک شده ای که می توانید با آن استیک کنید، می تواند به اندازه یک DOT باشد.
 2. محاسبه APY(بازده درصدی سالانه) آسان است.
 3. می توانید فورا بدون هیچ هزینه ای برای راه اندازی یا سخت افزار اقدام به استیکینگ کنید.
 4. نیاز به هیچ دانش فنی ندارد.

معایب استیک ارز دیجیتال پولکادات در صرافی

 1. برخی از صرافی ها نیاز به زمان بیشتری دارند تا از طریق آنها بتوان توکن را برداشت کرد.
 2. زمانی که منتظر انتشار توکن های خود هستید، نمی توانید به نوسانات ناگهانی قیمت واکنش نشان دهید.
 3. به دلیل وجود کارمزد، آنچه را که می توانید با استیکینگ در صرافی بدست بیاورید، کم کنید.
 4. شما نمی توانید اعتباردهنده های خود را انتخاب کنید.
 5. حق رای دادن را به صرافی تحویل می دهید که ممکن است در مورد تغییرات پروتکلی که با آن موافق نیستید، رای دهد. همچنین خطر تمرکز قدرت زیادی در دست صرافی های ارز دیجیتال را به همراه دارد.

استیکینگ با یک کیف پول

استیک ارز پولکادات با یک کیف پول

از دیگر روش های استیک ارز دیجیتال پولکادات، استفاده از کیف پول یا گره است. شما از کیف پول های سخت افزاری فیزیکی مانند لجر تا کیف پول های مبتنی بر مرورگر مانند Polkadot JS و کیف پول هایی موبایل مانند im Token استفاده کنید. استیکینگ با استفاده از کیف پول موبایلی مانند im Token ساده است، مطابق با مراحل زیر عمل کنید:

 • برنامه imToken را از اپ استور یا گوگل پلی دانلود کنید.
  یک هویت ایجاد کنید و رمز عبور خود را ذخیره کنید.
  توکن های خود را از صفحه بعدی اضافه کنید، DOT” را انتخاب کنید و روی “تأیید” کلیک کنید.
  کلمات کلیدی عبارت بازیابی خود را یادداشت کنید.
  آدرس کیف پول خود را پیدا کنید و در نهایت توکن های دات را واریز کنید.
  پس از واریز، روی”Staking” از داخل کیف پول DOT خود کلیک کنید و اعتبارسنجی خود را انتخاب کنید.
  روی “تأیید اعتبارسنجی” کلیک کنید و مبلغ اوراق قرضه خود را وارد کنید.

مزایای استیکینگ با کیف پول

 • می توانید روش استفاده از دارایی خود و اعتبارسنجی را که می خواهید را انتخاب کنید.
 • می توانید امنیت بازار را در دست بگیرید.
 • بعد از انتقال توکن های DOT، تنها کاری که باید انجام دهید این است که سودهای خود را بازخرید کنید.

معایب استیکینگ با کیف پول

 • برای شرکت در استیکینگ کیف پول، به بیش از 200 توکن دات نیاز دارید تا مطمئن شوید که واجد شرایط دریافت پاداش هستید و می توانید هزینه هر تراکنش را پوشش دهید.
 • در حالی که انتخاب اعتباردهنده های خود آزادی بیشتری به شما می دهد، اما خطرات خاص خود را نیز به همراه دارد. پس نیاز است که تاریخچه اعتبارسنجی ها را قبل از معرفی آنها مرور کنید تا پاداش ها را از دست ندهید.
 • راه اندازی و سپرده گذاری توکن ها در کیف پول شخصی به مهارت بالاتری نیاز دارد.

استیکینگ با مستر نود

استیک ارز دیجیتال پولکادات با مستر نود

یکی از روش های استیک ارز دیجیتال پولکادات که طرفداران بسیاری دارد، استفاده از مستر نود است. برای انجام چنین روشی نیاز به مدیریت بسیار قابل توجهی دارد. از آنجایی که مستر نودها همیشه با بلاکچین همگام سازی می شود، بنابراین برای مدیریت آن همیشه نیاز به سرعت و ظرفیت قابل توجهی نیاز است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که برای استیک با مستر نود، نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی در سخت افزار یا ماشین های مجازی(VPS) وجود دارد. پس برای اینکه یک اعتبارسنجی فعال باشید، باید حدود 2 میلیون توکن DOT برای شرکت در استیکینگ داشته باشید.

چگونه می توان پولکادات را در پاراچین و وام جمعی استیک کرد؟

پروتکل منحصر به فرد مبتنی بر پاراچین پولکادات(Polkadot)، راه جدیدی را برای دارندگان DOT ارائه می دهد تا توکن های خود را در ازای پاداش استیک کنند. این را می توان با شرکت در حراج اسلات پاراچین انجام داد.

شرکت در حراج پاراچین به کاربرانی که در شبکه ارز دیجیتال پولکادات سرمایه گذاری می کنند، این اجازه را می دهد تا به صورت مستقیم در آینده بلاک چین اثرگذار باشند. آن ها می توانند در جامعه مشارکت داشته باشند و از پروژه هایی حمایت کنند که در بهبود اکوسیستم پولکادات اثرگذار است.

کجا می توان ارز دیجیتال پولکادات را استیک کرد؟

برای اینکه بتوانید اقدام به استیک ارز دیجیتال پولکادات کنید، می توانید از پلتفرم هایی مانند صرافی ها و خدمات وام دهید و از پروتکل های خاص همچون دیفای برای سپرده گذاری توکن های دات استفاده کنید. تمامی این مراحل به معنای واقعی نشان دهنده استیک نیست، اما پاداش های مشابهی را ارائه می دهد.

چقدر می توان از استیکینگ پولکادات درآمد کسب کرد؟

نکته بسیار خوبی که در مورد استیک ارز پولکادات می توان بیان کرد، درآمد منفعل است. (درآمد منفعل به درآمدی گفته می شود که هیچ واسطه ای در آن دخالت ندارد.) زمانی که توکن خود را قفل می کنید، شروع به کسب درآمد می کنید. در حالی که میزان درآمدی که می‌توانید به دست آورید بسته به میزان پورسانتی که اعتبار‌دهنده‌های انتخابی شما تمایل دارند پرداخت کنند، تعداد اعتبارسنجی‌ها و تعداد توکن‌هایی که در ابتدا استیک کرده‌اید متفاوت است، بازده همیشه بیشتر از زمانی خواهد بود که شما به سادگی توکن‌های خود را رها کرده باشید.

آیا استیکینگ پولکادات بی خطر است؟

آیا استیک ارز پولکادات بی خطر است؟

استیکینگ پولکادات، یک روش راحت برای کسب درآمد غیرفعال به صورت نسبتا ایمن و کم خطر است. با این حال یک مشکل اساسی وجود دارد و آن هم ریسک جریمه شدن است. جریمه شدن در صورتی که یکی از تایید کنندگان اعتبارسنجی را شما انتخاب کرده اید. می تواند رفتار نادرست و یا بی پروا با پروتکل را به همراه داشته باشد. اسلاشینگ برای تقویت امنیت شبکه استفاده می شود که نیاز به نامزد کردن اعتبارسنجی هایی با سابقه عملکرد قوی را تقویت می کند.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال پولکادات، یک پروژه بلاکچین است که این امکان را به شما می دهد تا با قرار دادن توکن های DOT در صرافی های ارز دیجیتال یا در کیف پول، کسب درآمد کنید. توکن های دات برای مدتی قفل می شوند و توسط اعتبارسنجی ها برای تسهیل تراکنش های شبکه استفاده می شود. بنابراین استیک ارز دیجیتال پولکادات برای آن دسته از افرادی که علاقه مند به نگهداری طولانی مدت ارز دیجیتال هستند، این یک راه غیرفعال برای کسب توکن های DOT اضافی بدون سرمایه گذاری یا تلاش قابل توجه است.

منبع : وب سایت علیرضا محرابی