الگوریتم اثبات سوزاندن یا Proof of Burn چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

الگوریتم proof of burn روش اجماعی است که برای حل مشکلات مصرف انرژی سیستم های تأیید کار (POW) استفاده می شود. از جمله الگوریتم های جامعی که برای حفظ امنیت بلاک چین مورد استفاده قرار می گیرد، اثبات کار (Pow) و اثبات سهام (Pos) است. اما در حال حاضر الگوریتم های دیگری از جمله الگوریتم اجماع اثبات سوزاندن یا همان Proof of Burn جایگزین روش های قبلی است که کاربر برای دریافت امتیاز، سکه ها را می سوزاند.

هر دو الگوریتم اثبات سهام و اثبات کار برای حفظ امنیت شبکه و تایید و اعتبار سنجی معاملات مورد استفاده قرار می گیرد.

در یک بلاک چین اثبات کار، استخراج کنندگان برای پیدا کردن راه حل معتبر یک مساله رمز نگاری پیچیده با یکدیگر رقابت می کند. در صورتی که یک ماینر موفق به پیدا کردن یک بلاک مشخص شود، می تواند اثبات کار خود را به دیگر اعضای شبکه نشان داده و منتشر کند. در نهایت شبکه توزیع شده گره ها مشغول به تایید یا عدم تایید اعتبار اثبات آن ماینر می پردازد. در صورتی که اعتبار ماینر اثبات شود، ماینر می تواند بلاک اضافی را به بلاک چین اضافه کرده و بیت کوین های تولید شده را به عنوان پاداش دریافت می کند.

در صورتی در بلاک چین  اثبات سهام، روش کار الگوریتم ها متفاوت است. الگوریتم اثبات سهام به جای استفاده از تابع های هش ریت، از امضاهای دیجیتال استفاده می کند که موجب اثبات مالکیت کوین ها می شود. بلاک های جدیدی که در شبکه بلاک چین تولید می شود، توسط سازندگان بلاک تایید خواهد شد. هر چقدر سازنده بلاک، کوین های بیشتری به صورت سهم داشته باشد، می تواند به عنوان یکی از گزینه های پیشنهادی برای تایید کننده بلاک انتخاب شوند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که تنها داشتن سهم ملاک انتخاب نیست. در این الگوریتم برخلاف الگوریتم اثبات کار، پاداش بلاک وجود نداشته و تولید کننده بلاک فقط کارمزد دریافت می کند.

الگوریتم اثبات سوزاندن Proof of Burn شباهت هایی با دو الگوریتم اثبات سهام واثبات کار دارد، اما روش مخصوص به خود را در اجماع و تایید بلاک ها دارد.

الگوریتم Proof of Burn چیست؟

در حال حاضر چندین نسخه از الگوریتم اثبات سوزاندن یا همان Proof of Burn وجود دارد اما نسخه معتبر اثبات سوزاندن در حال حاضر lain stewart است. الگوریتم اثبات سوزاندن به عنوان یک جایگزین برای الگوریتم اثبات کار در دنیای ارز دیجیتال محسوب می شود.

الگوریتم Proof of Burn شباهت بسیاری به اثبات کار (POW) دارد، اما مزیتی که نسبت به الگوریتم اثبات کار دارد، کاهش مصرف انرژی است چرا که تایید بلاک ها در الگوریتم اثبات سوزاندن، نیازی به استفاده از ماینرهای ای سیک نیست. در این الگوریتم از ارزهای دیجیتال به عنوان راه حلی جهت سرمایه گذاری منابع در بلاک چین ها مورد استفاده قرار می گیرد و سوزانده می شود تا ماینرهای جدید نیازی به سرمایه گذاری منابع فیزیکی نداشته باشند. در الگوریتم اثبات سوزاندن، ماینرها در ریگ های استخراج مجازی سرمایه گذاری می کنند. در واقع با سوزاندن کوین می توان فرآیند استخراج را انجام داد. هر چقدر کاربر کوین های بیشتری را به نفع شبکه بسوزاند، قدرت بیشتری داشته و در ازای آن نیز شانس بیشتری برای تایید بلاک های بعدی خواهد داشت.

روش کار الگوریتم اثبات سوزاندن چگونه است؟

منظور از الگوریتم اثبات سوزاندن، این است که تعدادی کوین ها به یک آدرس عمومی که قابل تایید است ارسال شده که غیر قابل دسترسی و بلااستفاده خواهد بود. آدرس هایی که انتخاب می شوند کاملا به صورت تصادفی بوده و بدون داشتن یک کلید خصوصی مرتبط با آن ها تولید می شود. البته این نکته را در نظر داشته باشید که سوزاندن کوین  ها موجب کاهش عرضه در بازار شده و ارزش بازار را افزایش می دهد. اما با سوزاندن کوین ها امنیت شبکه را افزایش خواهد داد.

یکی از دلایلی که امنیت در الگوریتم اثبات کار بالا است، سرمایه گذاری های زیادی از ماینرها در منابع فیزیکی است. در واقع این بدان معنی است که یک ماینر اثبات کار دارای انگیزه کافی برای کمک به شبکه برای جلوگیری از هدررفت سرمایه است.

الگوریتم اثبات سوزاندن یا همان Proof of Burn نیز بدین صورت کار می کند، اما با این تفاوت که به جای سرمایه گذاری در توان رایانشی و یا کار زیاد، با سوزاندن کوین امنیت شبکه خود را حفظ می کند.

در الگوریتم اثبات سوزاندن نیز به ماینرها پاداش داده می شود و در مدت زمان مشخص تمامی سرمایه گذاری های انجام شده برای سوزاندن سکه ها برمی گردد. روش های مختلفی برای اجرایی کردن الگوریتم اثبات سوزاندن وجود دارد. از جمله این روش ها می توان به سوزاندن بیت کوین  اشاره کرد.

مقایسه الگوریتم اثبات سوزاندن(Proof of Burn) با اثبات سهام

هر دو الگوریتم اثبات سوزاندن و اثبات سهام، برای مشارکت در مکانیزم اجماع باید بر روی کوین های خود سرمایه گذاری کنند. در الگوریتم اثبات سهام، تولید کننده بلاک بایستی سهم گذاری بلاک های خود را انجام دهد. در صورتی که شبکه را ترک کند، می تواند کوین های خود را پس گرفته و در بازار به فروش برساند. پس هیچ گونه کمیابی در کوین ها وجود ندارد چرا که کوین ها برای مدت زمان کمی از گردش مالی خارج شده اند اما از طرف دیگر تایید کنندگان بلاک چین اثبات سوزاندن، بایستی کوین های خود را به صورت دائمی از بین ببرند.

چگونه الگوریتم PoB از حمله 51% جلوگیری می کند؟

جهت مدیریت حمله 51 درصدی در بلاک چین، باید توانایی مدیریت 51 درصد از ماینرهای مجازی را داشت. اما این روش یک ایراد بسیار بزرگی دارد و آن هم هزینه بر بودن روش است چرا که قدرت ریگ استخراج به مرور کاهش می یابد و یک مهاجم مجبور است برای جلوگیری از حمله 51 درصدی تعداد زیادی کوین بسوزاند، که این کار اصلا مقرون به صرفه نیست.

مزایای الگوریتم Proof of Burn چیست؟
این الگوریتم نسبت به دیگر الگوریتم ها، پایدارتر بوده و هزینه برق کمتری به همراه دارد.

عدم نیاز به سخت افزار استخراج و ریگ های مجازی استخراج
سوزاندن کوین موجب کاهش عرضه در گردش می شود
عدم نیاز به تمرکز شدید برای استخراج کوین
مشوق تعهد بلند مدت برای استخراج کنندگان
معایب الگوریتم Proof of Burn چیست؟
سوزاندن کوین ها با شرایط زیست محیطی سازگار نیست، چرا که برای سوزاندن کوین ها با استفاده از استخراج اثبات کار، نیاز به برق و منبع بسیار زیادی است.
مشخص نبودن شرایط کاری این الگوریتم در مقیاس های بزرگ، هنوز برای کارایی و امنیت آن نیاز به آزمایشات بیشتری است.
مبهم بودن شرایط سوزاندن کوین برای کاربران عادی
کاربرد های الگوریتم Proof of Burn
در حال حاضر الگوریتم Proof of Burn در ارزهای مختلفی کاربرد دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

اسلیم کوین (slimcoin)
اسلیم کوین یک ارز دیجیتال است که از الگوریتم POB در ترکیب با POW و POS استفاده می کند. از نظر الگوریتمی این ایده مشابه الگوریتم اثبات سهام زنجیره شده در Peercoin است.

کانترپارتی (counterparty)
اصلی ترین ارز دیجیتالی است که از الگوریتم اثبات سوزاندن استفاده می کند. در زمان ارسال بیت کوین به آدرس های نامعتبر، توکن های کانترپارتی در بلاک چین ایجاد شوند.

علاوه بر این شبکه ها برای پرداخت هزینه های معاملات، اقدام به سوزاندن سکه های خود می کنند. در حال حاضر شبکه های مختلفی وجود دارند که از این الگوریتم استفاده می کنند که از جمله این شبکه ها می توان به بایننس، ریپل اشاره کرد که کاربران را تشویق می کند که توکن های BNB را برای کاهش هزینه های معامله در صرافی خود نگه دارند.

نتیجه گیری:
با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد، متوجه شدید که الگوریتم اثبات سوزاندن، به عنوان جایگزین معتبری برای الگوریتم اثبات کار است چرا که میزان مصرف انرژی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد. به همین خاطر این الگوریتم به منظور جلوگیری از هرگونه هزینه مازاد ارز دیجیتال در حال اجرایی شدن است.