برنامه‌های تراشه‌های جدید اینتل می‌تواند به رقیب AMD تبدیل شود

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • برنامه‌های تراشه‌های جدید اینتل می‌تواند به رقیب AMD تبدیل شود
01 amd - برنامه‌های تراشه‌های جدید اینتل می‌تواند به رقیب AMD تبدیل شود

بنابر گزارش رویترز، آخرین تمرکز شرکت اینتل (NASDAQ:INTC) بر روی ساخت تراشه ها برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده، به بزرگترین رقیب خود در بازار سرور و رایانه های شخصی، Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD)، به گفته تحلیلگران فرصتی برای ایجاد جای پای محکمتری می دهد.

اینتل که قصد دارد در چهار سال آینده سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در فناوری‌ تراشه‌ها داشته باشد، روز پنجشنبه اعلام کرد که انتظار دارد درآمد حاصل از بخش خانگی رایانه‌های شخصی خود به صورت پایین تا متوسط ​​رشد کند و تجارت مرکز داده و هوش مصنوعی آن در سنین بالا از سال 2023(1401) تا 2026(1404) رشد کند.

سهام این شرکت حدود 6 درصد سقوط کرد در حالی که سهام AMD در روز جمعه فقط 1 درصد کاهش یافت.

ارزش بازار AMD در اوایل این هفته زمانی که قرارداد 50 میلیارد دلاری Xilinx (NASDAQ:XLNX) را بسته بود، برای مدت کوتاهی از ارزش بازار اینتل گذشت. AMD اکنون حدود 1 میلیارد دلار کمتر از ارزش بازار اینتل در حدود 182 میلیارد دلار است که هر دو با Nvidia (NASDAQ:NVDA) حدود 585 میلیارد دلار فاصله دارند.

در سرورها، AMD در سال 2018(1396) کمتر از 5 درصد از سهم بازار را در اختیار داشت، اما اکنون 15 درصد را در اختیار دارد. روبن روی(Ruben Roy)، تحلیلگر WestPark Capital گفت که این میزان می تواند تا 25% هم برسد. در رایانه های شخصی، او انتظار دارد که سهم بازار AMD از 18 تا 20 درصد فعلی به بالای 20 درصد برسد.

“ما فکر می کنیم که افزایش سهم ادامه خواهد داشت زیرا اینتل تلاش می کند تا فناوری فرآیند تولید را پشت سر بگذارد.”

اما وال استریت نسبت به آخرین برنامه‌های تراشه‌های اینتل که به گفته تحلیلگران در میان رقابت سخت، فاقد «اعتبار» بوده و شامل رشد حاشیه ناخالص ضعیف و هزینه‌های تهاجمی می‌شود، اشتیاق کمتری دارد.