اختیار و مسئولیت نهایی با شماست

محتوای این مطلب به هیچ‌ عنوان نباید توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود. طبق قاعده سرمایه‌گذاری، قبل از به‌خطرانداختن پول، خودتان وظیفه دارید به‌طور کامل تحقیق کنید و شرایط را بسنجید. فقط تلاشم دادن سرنخ به شما عزیزان است.

 

بازار نزولی سال ۲۰۲۲

نگاهی به داده‌های کوین مارکت کپ نشان می‌دهد که بیش از ۸۰‌درصد ارزهای دیجیتال بازار طی یک سال گذشته بیش از ۵۰‌درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند و بقیه ارزهای دیجیتال مثبت هم حجم معاملات مناسبی نداشته‌اند که بشود به حسابشان آورد. این یعنی با احتمال قوی، در بازار نزولی ۲۰۲۲ هر چه می‌خریدید، اکنون در ضرر بودید.

با این حال، چنین بازاری برایم عجیب نیست. در سال‌های گذشته مانند ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و البته ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ هم چنین بازاری را دیده‌ام و چه بسا بازار آن سال‌ها ترسناک‌تر هم بود.

اگر تحلیل‌گر یا تریدر هستید، بحثش جداست؛ اما اگر فقط سرمایه‌گذاری می‌کنید و نمی‌خواهید خیلی درگیر شوید، یادتان نرود در سرمایه‌گذاریِ میان‌مدت و بلندمدت مهم این است دارایی‌هایی بخرید که پس از زمستان بیدار شوند؛ بقیه‌اش فقط صبر است و صبر.

چه ارزهایی را معرفی می‌کنم؟

مانند سال‌های پیش سعی کرده‌ام همه طیف‌ها و دسته‌بندی‌های مختلف را در نظر بگیرم و ارزهای دیجیتال را نسبت به حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند و همچنین از بزرگ به کوچک معرفی کنم تا علاوه بر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال بزرگ و مهم، بشود از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کوچک‌تر هم بهره برد.

هدفم در درجه اول این است که کمترین ریسک را در نظر بگیرم و بعد به فکر پتانسیل رشد یک پروژه باشم.

 

فرض این است که روی ارزهای معرفی‌شده با دید میان‌مدت یا بلندمدت (به‌طور مثال یک‌سال) سرمایه‌گذاری می‌شود. وضعیت سبدتان را در بازه‌های زمانی منظم بررسی کنید و اخبار پروژه‌های موجود در سبد را دنبال کنید. اگر بازار در تمام سال نزولی بود، با بررسی داده‌ها و اخبار ارزها، اگر منطقی بود، همچنان نگه دارید.

 

درباره مقدار سرمایه‌گذاری در هر ارز دیجیتال، همان طور که همیشه گفته می‌شود، اولین توصیه این است که با پولی سرمایه‌گذاری کنید که اگر از دست هم رفت خللی در زندگی‌تان ایجاد نشود.

نکته دیگر این که هر چقدر از یک ارز دیجیتال بزرگ به‌سمت یک ارز دیجیتال کوچک ( از نظر ارزش بازار یا مارکت کپ) پیش می‌رویم، طبق قاعده، پتانسیل رشد بیشتر می‌شود و ریسک افزایش می‌یابد.

با درنظرگرفتن این حقیقت، تقریباً همه بزرگانِ سرمایه‌گذاری توصیه می‌کنند بیشتر سرمایه‌ خود را روی ارزش بازار بیشتر اختصاص دهید و کمی هم به ارزش بازار ناچیز توجه کنید.

خودم شخصاً در بحث سرمایه‌گذاری بلندمدت (و نه ترید) بیش از ۷۰درصد از سرمایه‌ام را فقط روی بیت کوین و اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنم و ۳۰‌درصد را به بقیه اختصاص می‌دهم.

به‌سراغ اصل مطلب می‌رویم؛ ۱۰ ارز دیجیتال برتر برای خرید در سال ۲۰۲۳ عبارت‌اند از:

۱. بیت کوین

 

دوباره بیت کوین؟ بله دوباره بیت کوین. یادمان نرود فرض من سرمایه‌گذاری میان‌مدت یا بلندمدت با کمترین درگیری در بازار است و نه ترید، قمار یا نوسان‌گیری.

همچنین، یادمان نرود بیت کوین اولین و شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال است که بیشترین ارزش بازار را دارد و از همه مهم‌تر، ۱۴ سال است که امن‌ترین شبکه غیرمتمرکز جهان است و بیش از هر ارز دیجیتال دیگری از نظر زیرساختی ثبات داشته است؛ شاید همین امنیت است که بیت کوین را پادشاه می‌کند.

۲. اتریوم

اگر قبول کنیم که وب آینده غیرمتمرکزتر خواهد بود، اتریوم بهترین پلتفرم برای شرط‌بندی روی این آینده است.

همچنان قدرت‌مندترین جامعه توسعه‌دهندگان متعلق به اتریوم است، همچنان بزرگترین پروژه‌های دیفای با بیشترین سرمایه قفل‌شده روی اتریوم کار می‌کنند، همچنان از نظر امنیت و ثبات در بین پلتفرم‌های قرارداد هوشمند، اتریوم حرف اول را می‌زند و بنابراین، همچنان در فهرست من قرار دارد.

منطقی نیست اگر بخواهیم بلندمدت سرمایه‌گذاری کنیم و اتریوم را در سبدمان نداشته باشیم.

۳. دوج کوین

پارسال هم دوج کوین در فهرستم بود و با اینکه تمام بازار نزولی بود، کمتر از خیلی از ارزهای پرمدعا ضرر داد.

جامعه بزرگ دوج کوین و محبوبیت این پروژه در کنار تصاحب توییتر از طرف ایلان ماسک باعث شده است تا امسال هم این ارز دیجیتال مدنظرم باشد. به‌نظرم احتمالش بالاست که توییتر امسال پرداخت با ارزهای دیجیتال را فعال کند و یکی از گزینه‌های جذاب برای ایلان ماسک هم دوج کوین است.

در فصل پایه‌سازی برای بازار نزولی، دوج کوین می‌تواند برگ‌ برنده باشد.

۴. اولنچ

با توجه به اخبار و داده‌های شبکه،  اولنچ (Avalanche)می‌تواند در میان ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار قرار بگیرد.

در مقالات سال‌های گذشته علاقه‌ای نداشتم که رقبای نزدیک اتریوم را وارد فهرستم کنم؛ اما با تحقیق روی شبکه اولنچ، این بار استثنا شد.

اولنچ که از نظر ثبات، انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری و حاکمیت در دو سال اخیر بسیار خوب و کم‌نقص ظاهر شده است، نقشه راهی جالب برای ۲۰۲۳ دارد و در همین اوایل سال با یکی از بخش‌های تابع آمازون وارد همکاری شد و احتمالاً در کنفرانس‌های اختصاصی که امسال دارد و می‌توانید دنبال‌شان کنید، از همکاری‌ها و بهبودهای بیشتری رونمایی می‌شود.

از نظرم قیمت رقیب سرسخت اتریوم، پایین‌تر از ارزش واقعی‌اش است.

۵. تون کوین

سال گذشته نوشتم اگر می‌خواهید کمی ریسک کنید تون کوین (Toncoin) بخرید؛ آن زمان تلگرام از تون کوین حمایتی نکرده بود و گمانه‌زنی بسیار بود. اما خیلی زود مشخص شد که این همان پروژه‌ای است که تلگرام به‌طور رسمی آن را کنار گذاشته است و حالا با تغییر نام برگشته است.

هرکس یک ساعت درباره این پروژه تحقیق کند خیلی زود متوجه می‌شود که تلگرام تمام‌قد پشت آن ایستاده است و به‌طور غیررسمی هنوز مالک این پروژه، خودِ تلگرام است.

عواملی مثل توسعه سریع تلگرام، پایگاه‌ کاربری بزرگ و برنامه‌های متنوع که در نهایت به پذیرش تون کوین منجر می‌شود، تون کوین را به زیر ذره‌بین من برده است و سرمایه‌گذاری را منطقی نشان می‌دهد.

۶. ایپ کوین

اکوسیستم بورد ایپ یات کلاب یا همان شرکت یوگالبز (Yugalabs) با سرعت نور در حال رشد است و داده‌های مختلف نشان می‌دهد که این شرکت قصد دارد بخش بزرگی از حوزه ان‌اف‌تی و متاورس را تصاحب کند.

آنها همین یک ماه پیش مدیرعامل اکتیویژن بلیزارد، یکی از بزرگترین شرکت‌های بازی‌سازی دنیا را به‌عنوان مدیرعامل استخدام کردند تا در مسیر تبدیل‌شدن به یکی از غول‌های وب‌ ۳.۰ سریع‌تر پیش بروند.

نمی‌شود به آینده متاورس و ان‌اف‌تی امیدوار بود و ایپ کوین (Apecoin) را به‌عنوان گزینه سرمایه‌گذاری ندید.

۷. هلیوم

سال گذشته برای  هلیوم (Helium)فاجعه‌بار بود و این ارز دیجیتال بیش از ۹۰‌درصد ارزش خود را از دست داد؛ اما امسال شاید موضوع فرق کند.

هلیوم به‌تازگی بلاکچین قبلی خود را رها کرده است و به بلاکچین سولانا منتقل شده است تا بتواند ضعف‌های زیرساختی خود را جبران کند؛ ضعف‌هایی که در سقوط شدید این ارز دیجیتال نقش اساسی داشتند.

در کنار رفع اشکالات فنی، کاربرد منحصربه‌فرد و همچنین توسعه زیرساخت‌های اینترنت در سال ۲۰۲۳ (مانند فایوجی) باعث شد تا امیدوار باشم که هلیوم اکنون در نزدیک کف قیمت خود قرار دارد.

۸. آپتیمیزم

سال پیش نوشتم سال، سالِ پروتکل‌های لایه دوم اتریوم است و امسال هم می‌توانم این را بگویم.

پس از ایردراپ جنجالی توکن‌های آپتیمیزم (Optimism)، قیمت این ارز دیجیتال بیش از ۶۵‌درصد سقوط کرد و پس از آن شرایط بازار اجازه نداد که این پلتفرم خودش را اثبات کند.

ازآنجاکه به‌احتمال فراوان در سال ۲۰۲۳ توکن‌های لایه دوم بیشتری ازجمله آربیتروم و زی‌کی‌ سینک عرضه می‌شوند، رقابت نزدیک این پلتفرم‌ها خودش می‌تواند عاملی باشد برای توجه بیشتر به آپتیمیزم؛ آپتیمیزمی که پیشتاز بوده است.

۹. اوشن پروتکل

نگاهی به فضای فناوری (و نه فقط فضای کریپتو) نشان می‌دهد که هوش مصنوعی (AI) یکی از ترندهای امسال است؛ در میان تمام پروژه‌های فضای ابرداده و هوش مصنوعی، نام اوشن پروتکل (Ocean Protocol) می‌درخشد.

نمی‌خواهم بگویم که امسال هر پروژه‌ای که اسم هوش مصنوعی و دیتا به خود بچسباند چندصد درصد رشد می‌کند (شاید هم این طور شود)؛ اما نظرم این است که در این یک سال اخیر به اوشن پروتکل و ظرفیت‌هایش کم‌لطفی شده است و با کشیده‌شدن ترند هوش مصنوعی به‌سمت حوزه کریپتو، این پلتفرم شاید فرصتی برای عرض‌ اندام داشته باشد.

بنابراین، یکی از گزینه‌های آخرم برای سرمایه‌گذاری که البته نسبت به کل سبد درصد کمی سرمایه را به خود اختصاص می‌دهد، اوشن پروتکل است.

 

۱۰. لوکس‌ریر

در پایان، پرریسک‌ترین پروژه فهرست ۱۰‌تایی ما لوکس‌‌رِیر (LooksRare) است.

اگرچه در بازارهای ان‌اف‌تی، اوپن‌سی همچنان بی‌رقیب است؛ اما لوکس‌‌ریر با اینکه نوپا است، بازار خوبی را تصاحب کرده است و بسیار روبه‌رشد دیده می‌شود. همچنین، اگر سال ۲۰۲۳ سال عرضه توکن اوپن‌سی باشد که بعید هم نیست، لوکس‌ ریر بیش از پیش دیده می‌شود.

با توجه به داده‌ها و تحقیقاتم، قیمت لوکس ریر پایین‌تر از ارزش واقعی‌اش دیده می‌شود. یادتان نرود آخرین ارز این سبد است و بهتر است عدد منطقی از آن بخرید و زیاد ریسک نکنید.