بیت کوین قله ۴۴ هزار دلاری را هم فتح کرد! قیمت BTC تا کجا بالا می‌رود؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • بیت کوین قله ۴۴ هزار دلاری را هم فتح کرد! قیمت BTC تا کجا بالا می‌رود؟

در ۲۴ ساعت گذشته، بیت کوین رکورد سالانه جدیدی را به ثبت رساند و قیمت آن تا ۴۴،۶۰۰ دلار صعود کرد.

btc-futures-cme-open-interest-nears-high-

به دنبال این رشد قابل‌توجه، اکنون این سوال برای معامله‌گران پیش آمده که آیا روند صعودی بیت کوین همچنان ادامه دارد یا خیر. در پاسخ به این سوال و با توجه قراردادهای آتی بیت کوین، گروهی از تحلیلگران معتقدند که بیت کوین همچنان می‌تواند از قیمت فعلی خود بالاتر برود.

در همین راستا، تونی سیکامور (Tony Sycamore)، تحلیلگر بازار، می‌گوید که بهره باز معاملات آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME)، غول مشتقات جهان، به ۵٫۲ میلیارد دلار رسیده است، یعنی ۲۰۰ میلیون دلار کمتر از بالاترین رکورد آن در اواخر اکتبر ۲۰۲۱.

بر اساس داده‌های پلتفرم Coinglass، بهره آزاد معاملات آتی بیت‌ کوین در CME، در ۳۰ روز گذشته از ۳٫۶۳ میلیارد دلار به ۵٫۲ میلیارد دلار افزایش یافته است. افزایش بهره باز با افزایش ۲۶ درصدی قیمت بیت کوین در این بازه همزمان بوده است. در زمان نگارش این خبر، بیت کوین در نزدیکی سطح ۴۴ هزار دلار معامله می‌شود.

btc-futures-cme-open-i

بر اساس داده‌های تاریخی، در تاریخ یکم تا ۲۱ اکتبر سال ۲۰۲۱ نیز، بهره باز معاملات آتی بیت کوین در CME از ۱٫۴۶ میلیارد دلار به ۵٫۴۵ میلیارد دلار افزایش یافته بود. در آن زمان، این افزایش سریع بهره باز با جهش شدید قیمت بیت کوین همزمان شد که از ۴۵ هزار دلار به ۶۶ هزار دلار رسید.

به گفته سیکامور، افزایش بهره باز نشان‌دهنده علاقه مجدد به بیت کوین است، اما توضیح نمی‌دهد که معامله‌گران CME چه موقعیتی را اتخاذ می‌کنند. او در ادامه به گزارش اخیر CME در ۲۸ نوامبر اشاره کرد که نشان می‌داد سرمایه‌گذاران بزرگ در این پلتفرم، در آن زمان دارای ۲۰،۷۲۴ موقعیت شورت در مقایسه با ۱۸،۹۷۹ موقعیت لانگ بودند.

به گفته این تحلیلگر، تا زمانی که جدیدترین گزارش CME در روز ۱۲ دسامبر ارائه شود، سرمایه‌گذاران نمی‌توانند نحوه موقعیت معامله‌گران این بورس را ببینند:

چیزی که در حال حاضر نمی‌توانیم ببینیم، این است که آیا سرمایه‌گذاران بزرگ از شورت به لانگ رسیده‌اند یا خیر. اگر دیدیم که موقعیت‌های لانگ در بازار به شدت افزایش یافته، احتمال یک بازگشت وجود دارد.

سیکامور در ادامه افزود که افزایش شدید قیمت بیت کوین بیشتر از اینکه به حدس و گمان در مورد تایید احتمالی صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین در ایالات متحده مربوط باشد، به رابطه بازار کریپتو با محیط اقتصاد کلان مرتبط است و سیگنال فدرال رزرو برای شروع کاهش نرخ بهره، یک محرک مهم‌تر محسوب می‌شود.

در نهایت، اگرچه بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که تایید ETF اسپات بیت کوین می‌تواند منجر به افزایش سریع قیمت بیت کوین شود، اما همه آنها متقاعد نشده‌اند که رالی فعلی می‌تواند ادامه‌دار باشد و برخی پیش‌بینی می‌کنند که یک رویداد به سبک «شایعه را بخر، خبر را بفروش» ممکن است در روزها و هفته‌های پس از تایید این محصول رخ دهد.