جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین (BTC)؛ ۱۸ تیر ۱۴۰۳

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

بیت کوین شاهد یک جدال وحشتناک بین گاوها و خرس‌هاست. خریداران سعی می‌کنند قیمت را در محدوده ۵۶٬۵۵۲ تا ۷۳٬۷۷۷ دلار نگه دارند، در حالی که خرس‌ها تلاش دارند قیمت را پایین بیاورند.

 فروشندگان در ۵ جولای (۱۵ تیر) قیمت را به ۵۳٬۵۰۰ دلار رساندند، اما سطوح پایین‌تر برای گاوها جذاب بود. هر چند که اکنون نیز دوباره حمایت ۵۶٬۵۵۲ دلاری رو به پایین شکسته شده است.

فرصتی برای خرید در کف

طبق داده‌های فارساید اینوستورز (Farside)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت‌کوین در ایالات متحده شاهد جریان ورودی خالص ۱۴۳.۱ میلیون دلاری در ۵ جولای (۱۵ تیر) بودند که بیشترین رقم در یک ماه گذشته بود. هانتر هورسلی (Hunter Horsley)، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی بیت‌وایز (Bitwise) در صفحه X خود گفت سرمایه‌گذارانی که با بیت‌کوین تعامل نداشته‌اند، «فرصتی برای خرید در کف» دارند، زیرا چشم‌انداز آن اکنون قوی‌تر از همیشه است.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در ۵ جولای (۱۵ تیر) به زیر حمایت ۵۶٬۵۵۲ دلار رسید، اما گاوها از کف خرید کردند و توانستند از این سطح دفاع کنند و اجازه بسته شدن کندل در زیر این سطح را ندادند.

با این وجود، خرس‌ها نیز هنوز تسلیم نشده‌اند و بار دیگر برای شکستن این حمایت تلاش کردند که موفقیت‌آمیز نیز بود. اکنون که این سطح شکسته شده است، احتمال کاهش قیمت تا ۵۳٬۴۸۵ دلار وجود دارد. در صورتی که این حمایت نیز شکسته شود، قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۵۰٬۰۰۰ دلار کاهش پیدا کند.

شیب کاهشی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۶۱٬۲۳۱ دلار، موج آبی رنگ) نشان‌دهنده برتری خرس‌هاست، اما واگرایی مثبت شاخص قدرت نسبی (RSI) کاهش مومنتوم خرسی را نشان می‌دهد.

خریداران باید دوباره سطح ۵۶٬۵۵۲ دلار را بازپس بگیرند و قیمت را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بالا ببرند تا سناریوی نزولی مذکور برای کوتاه مدت باطل شود. در چنین حالتی، بیت کوین برای مدتی بین ۵۶٬۵۵۲ دلار و ۷۳٬۷۷۷ دلار، معامله خواهد شد.

نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
در نمودار ۴ ساعته، شیب میانگین متحرک نمایی در حال کاهش است و شاخص قدرت نسبی در خط میانه قرار گرفته است که نشان‌دهنده کاهش فشار فروش است. اکنون که حمایت ۵۶٬۵۵۲ دلار شکسته شده است، نشان می‌دهد خرس‌ها در رالی‌های بازگشتی دست به فروش می‌زنند. این امر باعث می‌شود سطح ۵۳٬۴۸۵ دلار در معرض خطر قرار بگیرد.

اما برای سطوح بالا باید خط روند نزولی را زیر نظر داشت. یک شکست به بالای آن می‌تواند نشان‌دهنده پایان احتمالی اصلاح قیمتی باشد. در چنین حالتی، قیمت بیت کوین می‌تواند دوباره به ۶۴٬۶۰۲ دلار بازگردد.