دیجن چیست؟ معرفی اکوسیستم Degen Chain و ارز دیجیتال آن

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

سال ۲۰۱۳، سال شکوفایی پروژه‌های سوشال‌فای (SocialFi) و شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز در دنیای ارز دیجیتال بود. در این سال شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز زیادی راه‌اندازی شده‌اند که با قابلیت‌های منحصربه‌فرد خود، توانستند علاقه جامعه کاربری ارز دیجیتال را به خود جلب کنند. در اوایل ۲۰۲۴، یک پلتفرم توسعه شبکه اجتماعی به نام فارکستر معرفی شد که در مدت کوتاه به‌طور چشمگیری رشد کرد و از رقیبان خود پیشی گرفت. در حال حاضر، هزاران کانال مختلف در شبکه‌های اجتماعی پروتکل فارکستر فعالیت می‌کنند. در این مقاله از میهن بلاکچین، محبوب‌ترین کانال فارکستر یعنی کامیونیتی دیجن (Degen) و ارز دیجیتال این اکوسیستم را بررسی می‌کنیم.

دیجن (Degen) چیست؟

دیجن چین چیست؟ - Degen chain

دیجن یک کانال محبوب در شبکه اجتماعی وارپ کست (Warpcast) است و این قابلیت را فراهم کرده است که کاربران برای محتوا و پست‌های همدیگر تیپ (انعام) ارسال کنند. تیپ‌های دریافت‌شده در دیجن بر اساس سطح تعاملات پست تبدیل به امتیاز می‌شوند و بر اساس این امتیازات، تولیدکننده محتوا ایردراپ ارز دیجیتال DEGEN دریافت می‌کند. در حال حاضر، دیجن یکی از محبوب‌ترین کانال‌های پروتکل فارکستر است و میزان تعاملات بسیار بالایی دارد.

وارپ کست یک برنامه شبکه اجتماعی است که بر بستر پروتکل فارکستر (Farcaster) ساخت شده است. دقت کنید که فارکستر یک شبکه اجتماعی نیست؛ بلکه پلتفرمی در شبکه اتریوم است که شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز مثل وارپ کست بر بستر آن ساخته می‌شوند. کامیونیتی دیجن، یکی از کانال‌های بسیار محبوب در شبکه اجتماعی وارپ کست است.

کانال دیجن کلا ۳ ایردراپ خواهد داشت که یکی از آن‌ها را پشت سر گذاشته است. در حال حاضر ایردراپ دوم DEGEN در حال انجام است. افرادی شامل این ایردراپ هستند که در کیف پول وصل شده به پروتکل فارکستر، حداقل ۱۰,۰۰۰ توکن DEGEN را به مدت ۴۸ ساعت هولد کرده باشند و حداقل ۳ پست در پلتفرم فارکستر منتشر کرده باشند.

دیجن در اوایل صرفا یک کانال و یک کامیونیتی بود؛ اما حالا بلاکچین و توکن خود را راه‌اندازی کرده و به یک اکوسیستم بلاکچینی تبدیل شده است.

دیجن چین (Degen Chain) چیست؟

پروژه دیجن، در اواخر ماه مارس ۲۰۲۴ بلاکچین خود را که دیجن چین (Degen Chain) نام دارد، راه‌اندازی کرد. دیجن چین یک بلاکچین لایه سوم برای کامیونیتی دیجن است که بر بستر شبکه بیس (Base) ساخته شده و از فناوری شبکه آربیتروم (Arbitrum) استفاده می‌کند. استفاده از فناوری شبکه آربیتروم، دیجن چین را به یک بلاکچین بسیار مقیاس‌پذیر و کم‌هزینه تبدیل کرده است.

تیم سیندیکیت (Syndicate)، تیم توسعه‌دهنده دیجن چین است که با همکاری شرکت‌هایی مثل Conduit، Decent و Airstack، این بلاکچین را ساخته است. دیجن چین یک راهکار لایه سوم و سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که در آینده به یک بلاکچین بسیار کاربردی برای پاداش‌دهی به کامیونیتی و پرداخت‌های داخل شبکه‌های اجتماعی تبدیل خواهد شد. توکن بومی دیجن چین، ارز دیجیتال DEGEN است که هم به‌عنوان توکن گس و هم‌ برای تیپ دادن در شبکه اجتماعی وارپ کست استفاده می‌شود.

تنها در طی ۴ روز پس از راه‌اندازی، حجم معاملات روزانه این بلاکچین به ۱۰۰ میلیون دلار رسید و بیش از ۲,۰۰۰ توکن مختلف بر بستر آن راه‌اندازی شد. البته اکثر کاربران معتقدند که بسیاری از توکن‌های راه‌اندازی شده بر روی بلاکچین دیجن، توکن کلاهبرداری (اسکم) هستند و سرمایه‌گذاران باید در مورد این توکن‌ها احتیاط کنند.

نگاهی به اکوسیستم دیجن چین

دیجن چین به‌سرعت توانست به یکی از محبوب‌ترین بلاکچین‌های لایه سوم در اکوسیستم فارکستر تبدیل شود. تنها در مدت یک هفته پس از راه‌اندازی دیجن، برنامه‌ها و پلتفرم‌های زیادی بر بستر این بلاکچین راه‌اندازی شد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • دیجن‌ سواپ (DegenSwap): دیجن سواپ یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) محبوب در بلاکچین دیجن است. دیجن سواپ این امکان را به کاربران می‌دهد تا توکن‌های مختلف را به‌راحتی معامله کنند و نقش مهمی در جذب کاربران و تامین نقدینگی اکوسیستم دیجن دارد.
  • میم‌کوین‌ها (Memecoins): تاکنون میم‌کوین‌های محبوب زیادی بر بستر بلاکچین دیجن راه‌اندازی شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به توکن‌های CET، DINU و PURP اشاره کرد. این میم‌کوین‌ها نقش مهمی در جذب توجه کاربران دارند و مشارکت کاربران در اکوسیستم دیجن را افزایش می‌دهند.

ارز دیجیتال دیجن چیست؟

معرفی ارز دیجیتال DEGEN

ارز دیجیتال DEGEN، توکن بومی اکوسیستم دیجن چین است که با هدف تقویت شبکه دیجن و تشویق کاربران به تولید محتوا ساخته شده است. توکن DEGEN در ژانویه ۲۰۲۴ (دی ۱۴۰۲) توسط کانال دیجن راه‌اندازی شد. توکن DEGEN یک توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 است. در ادامه، توکنومیکس ارز دیجیتال DEGEN را به‌طور خلاصه بررسی می‌کنیم:

  • عرضه کل: عرضه کل توکن‌‌ DEGEN تقریبا ۳۷ میلیارد توکن است.
  • نحوه توزیع: ۷۰٪ از عرضه توکن DEGEN برای کامیونیتی و تشویق کاربران، ۱۵٪ برای استخرهای نقدینگی، معاملات و حفظ ارزش بازار و ۱۵٪ برای تیم توسعه‌دهنده، سرمایه‌گذاران اولیه و توسعه‌های بعدی اکوسیستم اختصاص یافته است.
  • نرخ تورم: نرخ تورم توکن دیجن ۱٪ است که از سال ۲۰۲۸ آغاز می‌شود؛ یعنی تا سال ۲۰۱۸، عرضه کل توکن‌های DEGEN ثابت خواهد ماند. این نرخ تورم با هدف افزایش تدریجی عرضه و تشویق کاربران به مشارکت بیشتر طراحی شده است.
  • ایردراپ‌ها و استخراج نقدینگی: ۱۵٪ از توکن‌های DEGEN قبلا در زمان آغاز گردش توکن‌ها، به کاربران ایردراپ شد. در فصل اول، ۳.۹۵٪ از عرضه توکن DEGEN به‌عنوان ایردراپ و ۲.۷۴٪ دیگر برای استخراج نقدینگی بین کاربران توزیع شد. ۰.۰۱٪ از توکن‌های دیجن نیز به ارائه‌دهندگان نقدینگی اختصاص یافته است.
  • کاربرد: توکن DEGEN برای انجام تراکنش در دیجن چین و صرافی دیجن سواپ استفاده می‌شود. در ضمن، میم‌کوین‌ها و پروژه‌های زیادی از توکن دیجن استفاده می‌کنند و این باعث رشد بیشتر اکوسیستم دیجن شده است.
نحوه توزیع توکن DEGEN

جمع‌بندی

دیجن (Degen) محبوب‌ترین کانال شبکه اجتماعی وارپ کست است که بلاکچین و توکن بومی خود را راه‌اندازی کرده است. بلاکچین این پروژه دیجن چین (Degen Chain) و توکن بومی آن DEGEN نام دارد. بخش زیادی از عرضه کل توکن‌های DEGEN به‌صورت ایردراپ بین کاربران توزیع می‌شود. از دیجن چین برای پرداخت‌های داخل شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز و توسعه میم‌کوین‌ها استفاده می‌شود. در برنامه وارپ کست، می‌توان با استفاده از توکن DEGEN به پست‌های کاربران تیپ یا انعام داد. این سازوکار باعث تشویق کاربران به مشارکت بیشتر در پلتفرم فارکستر و شبکه‌های اجتماعی آن می‌شود. در این مطلب، اکوسیستم دیجن، بلاکچین دیجن چین و ارز دیجیتال DEGEN را بررسی کردیم. نظر شما درباره پروژه دیجن و توکن آن چیست؟ لطفا نظرات و پرسش‌های خود را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.