جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رپد توکن چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

رپد توکن به نوعی از توکن گفته می شود که ارزش آن وابسته به ارز دیجیتال دیگری بوده و مشابه با ارزهای دیجیتال رپد بیت کوین(WBTC) و رپد اتریوم (WETH) امکان برقراری ارتباط مابین بلاک چین هایی همچون بیت کوین واتریوم را در فضای دیفای فراهم می کند.

در واقع ایده اصلی رپد توکن زمانی ایجاد شد که معامله گران نمی توانستند از بیت کوین در شبکه اتریوم استفاده کنند و در سیستم دیفای سرمایه گذاری داشته باشند. دلیل اصلی این موضوع نیز بدین خاطر است که نمی توان ارزهای دیجیتال یک شبکه را به راحتی به شبکه ارز دیجیتال دیگری انتقال داد. بدین خاطر راهکاری به عنوان تبدیل ارز دیجیتال به رپد توکن ایجاد شد که از طریق این راهکار می توان به راحتی معامله خود را انجام داد.

علت اصلی نام گذاری این ارز دیجیتال بدین نام، این است که دارایی اصلی معامله گر تحت عنوان یک پوشش یا یک صندوق دیجیتال نگهداری می شود. هیچ فردی اجازه دسترسی به این صندوق را نداشته و نمی تواند میزان دارایی های دیجیتال خود را در این صندوق ببیند. تنها افرادی می توانند داده های موجود در این صندوق را مشاهده کنند که می توانند در هر مرحله بر روی دارایی های موجود در این خزانه نظارت کامل داشته باشند.

رپد توکن چیست؟

از آنجایی که ارزهای دیجیتالی همچون اتریوم، بیت کوین و … از شبکه های بلاک چین  ای تشکیل شده اند که دارای ارزهای دیجیتال مخصوص به خود هستند، قابلیت نقل و انتقال مابین شبکه های بلاک چین مختلف وجود ندارد. بنابراین توکن  ها با شبکه های غیر بومی ناسازگار هستند. اما راه حلی که برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود، رپد توکن است.

رپد توکن این قابلیت را برای شبکه های بلاک چین فراهم می کند تا از طریق آن همکاری مابین بلاک چین های مختلف افزایش یابد. عملکردی که رپد توکن ارائه می دهد مشابه با Croos Chain است. در واقع رپد توکن با ایجاد یک پل ارتباطی بین بلاک چین های مختلف این قابلیت را ایجاد می کند تا تعامل مابین بلاک چین ها بدون واسطه امکانپذیر باشد.

برای اینکه با روند کار رپد توکن ها بهتر آشنا شوید می توانید با شناخت استیبل کوین ها شروع کنید. در واقع رپد توکن نوعی از استیبل کوین است که ارزش آن متعلق به ارز دیجیتال دیگری است که بر روی شبکه بلاکچین قرار دارد. استیبل کوین توسط ارزهای فیات همچون دلار، یورو و … حمایت می شود. اما از آنجایی که ارزش رپد توکن از دارایی گرفته می شود که بر روی شبکه بلاک چین دیگری قرار دارد. بنابراین ارزش ارزهای دیجیتال که بر روی شبکه مقصد ایجاد می شود معادل ارزشی است که کوین در شبکه مبدا داشت.

به عنوان مثال برای وارد کردن بیت کوین به شبکه اتریوم باید رپد توکن ایجاد کنید یا در اصطلاح معامله گران، آن را توکنیزه کنید. در واقع در طی فرآیند توکنیزه کردن، بیت کوین تبدیل به توکنی می شود که در واقع بیت کوین نبوده و به عنوان نماینده ای از بیت کوین شناخته می شود.

ارزش این توکن با توجه به قیمت بیت کوین معادل سازی می شود. البته این امکان وجود دارد که هر زمان مایل باشید می توانید توکن ها را به همان ارز دیجیتال اولیه تبدیل کنید. به فرآیند تبدیل رپد توکن به ارز دیجیتال اولیه در اصطلاح Unwrapped گفته می شود.

بررسی عملکرد رپد توکن در بلاکچین های مختلف

کاربر برای ایجاد یک رپد توکن باید یک ارز دیجیتال را در قرارداد هوشمند قفل کند و از این طریق یک توکن با ارزش معادل ارز دیجیتال اصلی ساخته می شود. در صورتی که کاربر درخواست پس گرفتن ارز دیجیتال قفل شده را کند، کافیست یک درخواست برای سوزاندن رپد توکن ارسال کند. اگر بخواهیم یک رپد توکن از نوع توکنیزه شده را مثال بزنیم، WBTC است. WBTC ورژن توکنیزه شده بیت کوین بر روی شبکه اتریوم است. این نوع توکن مبتنی بر استاندارد ERC20بوده که ارزشی معادل بیت کوین دارد و این امکان را به کاربر می دهد تا از بیت کوین بر روی شبکه اتریوم استفاده کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که رپد توکن ها نیاز به داشتن یک متصدی هستند، این متصدی می تواند کیف پول چند امضایی، سازمان خودمختار غیرمتمرکز و یاقراردادهای هوشمند باشد.

اما اینکه یک رپد توکن در بلاک چین های مختلف چگونه کار می کند؟ به عنوان مثال اگر شما نیاز به رپد ریپل داشته باشید، باید در ابتدا مقداری ریپل برای متصدی ارسال کرده تا قفل شود. بعد از این مرحله بر اساس میزان رپد ریپلی که ارسال کردید، رپد ریپل را بر روی شبکه بایننس اسمارت چین ایجاد می شود. در صورتی که کاربر بنا به هر دلیلی از درخواست تولید رپد ریپل منصرف شود، کافیست درخواست توکن سوزی را برای متصدی ارسال کند.

رپد توکن Token Wrapped و بایننس اسمارت چین

رپد توکن های مختلفی همچون اتریوم، بیت کوین و یا ریپل را می توان در بستر بایننس اسمارت چین تولید کرد. در واقع Binance Bridge این قابلیت را ایجاد می کند که تمامی دارایی های ارز دیجیتال خود را در اسمارت چین بایننس به شکل رپد توکن مبتنی بر استاندارد BEP20 ایجاد کنید. با انتقال دارایی های خود به اسمارت چین بایننس می توانید آن ها را معامله کرده و یا اینکه در برنامه های مختلف موجود بر بستر این شبکه استفاده کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید انجام هر گونه عملیات بر روی این بستر نیاز به پرداخت کارمزد دارد. اما کارمزدی که در این شبکه پرداخت می کنید از بلاک چین های دیگر کمتر است.

رپد توکن و عرضه اولیه کوین ICO

عرضه اولیه کوین راهکاری نوین برای جمع آوری سرمایه است که در آن هیچ فردی در آینده شرکت سهیم نیست. این روش مزایایی نسبت به روش های قدیمی خود دارد که در آن برای کسب سرمایه از عرضه اولیه سهام استفاده می کردند. اما در حال حاضر یکی از مولفه های جدید که می توان ارائه کرد توکن ICO است. البته در این میان بیشتر کاربران آلت کوین  یا کوین های جایگزین و یا توکن های کریپتو را به جای یکدیگر به کار می برند، در صورتی که هر یک از آنها با یکدیگر متفاوت هستند. به گونه ای که راس مجموعه کریپتوکارنسی بوده و هر یک از آلت کوین ها و یا توکن ها در دسته بندی زیرمجموعه کریپتوکارنسی قرار دارند. در حال حاضر معروف ترین زیر مجموعه کریپتوکارنسی، بیت کوین است. هر ارز دیجیتالی که بعد از بیت کوین وارد بازار ارز دیجیتال شده است، جزو گروه کوین های جایگزین قرار می گیرد.

هدف از ارائه آلت کوین های بیشتر در بازار ارز دیجیتال، برطرف کردن مشکلات ناشی از ارز دیجیتال بیت کوین است. البته ناگفته نماند که تعدادی از این آلت کوین های مشهور، کپی مستقیم ارز دیجیتال بیت کوین هستند. از جمله این ارزهای دیجیتال می توان به لایت کوین و دوج کوین اشاره کرد.

مزایای رپد توکن چیست؟

بر خلاف اینکه بسیاری از بلاک چین ها استاندارد ارزهای دیجیتال خود را دارا هستند، نمی توان به صورت مستقیم از این استانداردها در زنجیره های مختلف استفاده کرد اما رپد توکن این قابلیت را به توکن های غیر بومی می دهد تا بر روی یک شبکه دیگر فعالیت داشته باشند.

از دیگر مزایای رپد توکن می توان به افزایش نقدینگی و بهره وری سرمایه برای صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز اشاره کرد. از طریق این قابلیت می توان دارایی های بلااستفاده را بر روی زنجیره های دیگر استفاده کرد و موجب افزایش یکپارچگی بازار شد.

به غیر از قابلیت همکاری بین بلاک چین های مختلف، رپد توکن یک سیستم مالی ارائه می دهد که سرمایه در آن بازدهی بیشتری دارد. به علاوه این امکان را فراهم می کند که پلتفرم های مختلف، امکان شراکت در نقدینگی را داشته باشند. در واقع رپد توکن این قابلیت را ایجاد می کند که هودلر دارایی های ناسازگار با برنامه های غیرمتمرکز، بتواند در این پروژه ها سرمایه گذاری کند.

از دیگر مزیت های رپد توکن، کاهش زمان و کارمزد تراکنش است. ارز دیجیتال بیت کوین به خاطر کاربردی که دارد بسیار فوق العاده بوده، اما طولانی بودن فرآیند تراکنش و هزینه کارمزد آن می تواند مشکل ساز باشد، اما رپد توکن این مشکل را حل کرده است.

از دیگر مزیت های رپد توکن این است که می توان از طریق آن به دیگر محصولات دیفای نیز دسترسی داشت، بدون آنکه کارمزدی پرداخت کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد رپد توکن نسبت به ارز دیجیتال بیت کوین بیشتر است و دلیل آن هم بدین خاطر است که در بلاکچین های اتریوم فرصت های سودآوری بیشتری خواهید داشت.

معایب رپد توکن چیست؟

از آنجایی که رپد توکن به صورت مستقیم در تراکنش های کراس چین قابل استفاده نبوده، در ابتدا بایستی یک رمز اصلی را به یک متصدی ارسال کنید. مشکلی که اینجا مطرح است، این است که متصدی قابل اطمینان است. اما با تمام این تفاسیر توسعه دهندگان به دنبال راهکاری برای غیرمتمرکزسازی هر چه بیشتر هستند و این احتمال وجود دارد که در آینده تولید رپد توکن بدون نیاز به اعتماد سازی ایجاد شود.

از دیگر معایب رپد توکن می توان به میزان گس بالای نسبتا پرهزینه آن اشاره کرد که ممکن است منجر به Slippage شود. بدین معنا که گاهی اوقات منتظر اجرای سفارشات خود هستید، اما ممکن است به خاطر نوسانات بازار تراکنش های بازار با نرخی متفاوت انجام شود.

علت سرمایه گذاری بر روی رپد توکن ها چیست؟

از آنجایی که نیاز به استفاده از ارز های دیجیتال بر روی شبکه های بلاک چین دیگر، بسیار مهم و ضروی است، پس استفاده از رپد توکن هایی از جمله رپد توکن بیت کوین در بلند مدت می تواند سودآور باشد.

از دیگر دلایلی که می توان برای چرایی سرمایه گذاری رپد توکن بیان کرد این است رپد توکن ها مشابه با ارزهای دیجیتال اصلی هستند و برای خرید این ارزهای دیجیتال باید قیمت ارز دیجیتال اصلی را پرداخت کرد. پس اگر قیمت رپد توکن ها افزایش یابد، ارزش توکن اصلی نیز افزایش می یابد.

از آنجایی که رپد توکن با شبکه اتریوم سازگار هستند، به کاربر این امکان را می دهد تا دسترسی بیشتری به اپلیکیشن های غیرمتمرکز و دیگر بازی ها را داشته باشید.

با سرمایه گذاری بر روی رپد توکن ها، مقیاس پذیری افزایش می یابد و این حالت در ارز دیجیتال بیت کوین بیشتر اتفاق می افتد و بدین دلیل است که انعطاف پذیری و مقیاس پذیری رپد توکن بر روی اتریوم بیشتر بوده و تراکنش های راحت تری انجام می شود.

نتیجه گیری:

با توجه به مطالبی که در این مقاله عنوان شد متوجه شدید که رپد توکن، قابلیت همکاری بین ارزهای دیجیتال و اکوسیستم دیفای را افزایش می دهد. به علاوه رپد توکن ها راهی مناسب برای سرمایه گذاری و افزایش بهره وری سرمایه به شیوه ای موثر امکان پذیر می کند. قابلیت بسیار مهم رپد توکن، افزایش تعامل بین بلاک چین ها بدون نیاز به واسطه است.