شاخص ترس و طمع از محدوده «طمع» برگشت! علت تغییر احساسات در بازار چیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • شاخص ترس و طمع از محدوده «طمع» برگشت! علت تغییر احساسات در بازار چیست؟

علی‌رغم این‌که چند روز پیش صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین (BTC) در ایالات متحده راه‌اندازی شد، شاخص ترس و طمع کریپتو برای اولین بار از اکتبر ۲۰۲۳ به حالت “خنثی” بازگشته است.

بر اساس این شاخص، امتیاز احساسات بازار بیت کوین در حال حاضر ۵۲ از ۱۰۰ است که پایین‌ترین امتیاز از ۱۹ اکتبر ۲۰۲۳ است، یعنی زمانی که BTC با میانگین قیمت ۳۱ هزار دلار معامله می‌شد.

این تغییر پس از آن صورت می‌گیرد که شاخص ترس و طمع کریپتو برای مدت کوتاهی به امتیاز ۷۶ یا “طمع شدید” رسید و این مسئله با زمانی مصادف شد که فعالان بازار در انتظار تأیید ETFهای اسپات بیت‌ کوین بودند.

این شاخص، داده‌ها را از شش عملکرد کلیدی بازار جمع‌آوری و اندازه‌گیری می‌کند تا هر روز به احساسات بازار رمزارز امتیاز دهد. این عملکردها عبارتند از:

نوسانات ۲۵ درصد، مومنتوم و حجم بازار ۲۵ درصد، رسانه‌های اجتماعی و نظرسنجی‌ها هر کدام ۱۵ درصد و تسلط یا دامیننس BTC و روندها نیز هر کدام ۱۰ درصد.

در حالی که قیمت بیت کوین ۲۴ ساعت پس از تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در راستای تأیید ETF اسپات بیت کوین به ۴۹ هزار دلار رسید، این ارز دیجیتال به دلیل سیو سود معامله‌گران تا ۱۲ ژانویه به ۴۱۵۰۰ دلار کاهش یافت.

در زمان نگارش این خبر، بیت کوین در محدوده قیمت ۴۲۶۲۵ دلار معامله می‌شود.

در همین حال، از زمان راه‌اندازی ETFهای مذکور، با ارائه داده‌های متناقض در مورد عملکرد آن‌ها و نیز فقدان اطلاعات درباره جزئیات دقیق‌تر در مورد ابزارهای سرمایه‌گذاری جدید، عدم اطمینانی در بازار ارز دیجیتال پدید آمده است.

علاوه بر این، داده‌های گوگل ترندز نشان می‌دهند که جستجو برای عبارت «چرا بیت کوین سقوط می‌کند؟»، رشد ۱۱۰۰ درصدی داشته است. این موضوع نشان می‌دهد که فعالان بازار به دنبال علت پرایس اکشن اخیر بیت کوین هستند.