صرافی بیترکس هم ورشکسته شد! تمام وعده‌ها پوچ بود؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

میزان بدهی‌های صرافی بیترکس در حال پیشی گرفتن از دارایی‌هایش است. احتمالاً سقوط این پلتفرم رمزارزی تراژدی دیگری برای بازار رمزارزها خواهد بود.
پلتفرم معاملاتی بیترکس (Bittrex) در دادگاهی در منطقه دلور آمریکا، اعلام ورشگستگی کرده است. این صرافی تخمین زده که بیش از ۱۰۰ هزار طلبکار دارد. علاوه بر این، صرافی رمزارزی Bittrex بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار بدهی دارد. این در حالی است که ارزش دارایی‌های این مجموعه نیز تقریباً همین مقدار است.
چندی پیش کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا (SEC) کمپانی Inc، شرکت مادر صرافی بیترکس، به همراه ویلیام شیهارا (William Shihara) را به دلیل نقض قوانین مربوط به اوراق بهادار متهم کرد. شیهارا یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل سابق این صرافی است. این کمیسیون معتقد است که مجموعه‌های Bittrex ,Inc و Bittrex Global یک بازار و بورس اوراق بهادار غیررسمی را اداره می‌کنند.

در گذشته صرافی بیترکس اتهامات مربوط به نقض قوانین مربوط به رازداری بانکی (OFAC) و شبکه اجرای جرایم مالی (FinCEN) را پذیرفته بود. بیترکس به خاطر این تخلفات ۲۹ میلیون دلار جریمه شد.
مهم‌ترین شاکی پرونده ورشکستگی صرافی بیترکس، نهاد OFAC است. این نهاد خسارتی ۲۴.۲ میلیون دلاری را طلب کرده است. سپس یک کیف پول رمزارزی درخواست غرامت ۱۴.۵ میلیون دلاری از صرافی بیترکس را مطرح کرده است. گروه FinCEN نیز به نمایندگی از ۵۰ طلبکار اصلی، غرامتی ۳.۵ دلاری را درخواست داده‌اند.
تمام این اتفاقات در حالی رخ داده که صرافی Bittrex در ماه مارس اعلام کرد فعالیت‌هایش در ایالات متحده را تا ۳۰ آوریل به حالت تعلیق در خواهد آورد. این شرکت در سال ۲۰۲۳ مجبور شد ۸۳ کارمند خود را اخراج کند و حالا در خطر ورشکستگی کامل قرار دارد. در ماه‌های اخیر پلتفرم‌های رمزارزی مختلفی مثل FTX ،BlockFi ،Celsius و Voyager Digital ورشکست شده‌اند و به نظر می‌رسد این سقوط سریالی همچنان ادامه دارد.