طبق تحقیقات جدید، ساتوشی ناکاموتو خالق مونرو نیز می باشد!

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

در بازار رمز ارز، هیچ کس از هویت سازنده ی بیت کوین (BTC) اطلاعی ندارد و ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) تنها چیزی است که از این شخص افسانه ای می دانیم. اما بررسی های جدید نشان می دهد که احتمال اینکه وی خالق رمز ارز مونرو (XMR) نیز باشد، وجود دارد.

تحقیقات و بررسی های انجام شده توسط Monero Outreach حاکی از آن است که احتمال دارد خالق و توسعه دهنده ی بیت کوین و مونرو یکسان باشد. این رمز ارز در سال 2014 با هدف حل مشکلات مقیاس پذیری و حفظ حریم خصوصی بیت کوین پا به عرصه گذاشت. در شبکه ی مونرو، هیچ تراکنشی به هیچ عنوان قابل ردیابی نیست و یکی از دلایلی که مونرو بیش ترین استفاده را در جرایم اینترنتی دارد، همین موضوع می باشد.

وایت پیپر (Whitepaper) مونرو در تاریخ 12 دسامبر سال 2012 و سه سال بعد از بیت کوین منتشر شد. نویسنده ی این وایت پیپر شخصی به نام نیکولاس ون سابرهاگن (Nicolas van Saberhagen) بود و از این شخص نیز مانند ساتوشی، فقط یک نام می دانیم. نامی که مستعار است و شخصی با این مشخصات وجود ندارد. تحقیقات Monero outreach نشان می دهد که به احتمال زیاد ساتوشی و نیکولاس در واقع دو هویت مستعار برای یک نفر است.

طبق بررسی و استدلال محققان، ناکاموتو انگیزه ی لازم را برای این کار داشت و در Bitcointalk قبل از انتشار وایت پیپر مونرو، در رابطه با آدرس های ناشناس و الگوریتم امضا حلقوی مطلب منتشر کرده بود و در مونرو از هر دوی این ویژگی ها استفاده شده است.

علاوه بر این موارد، بعد از انتشار مونرو، تغییر در سایز بلاک ییت کوین و بحث هاوینگ پیش آمد. یکی از اهداف مونرو نیز امکان استخراج برای کاربران عادی و استفاده از کارت های گرافیک بود.

استفاده از الگوریتم تطبیق!
در این بررسی، وایت پیپر بیت کوین و مونرو از حیث نحوه ی نگارش توسط ماشین و الگوریتم مخصوص مورد بررسی قرار گرفت. طی این تحقیق علاوه بر مونرو و بیت کوین از وایت پیپر 15 رمز ارز دیگر استفاده شد و همانطور که انتظار می رفت تشابه بین وایت پیپر بیت کوین و مونرو باورنکردنی بود. تشابه ای که در برخی موارد بدون نیاز به بررسی ماشین و یک فرد عادی به راحتی متوجه آن خواهد شد.

تاندرسا (Thunderosa)، یکی از محققین این تحقیق در این رابطه بیان کرد:
“وقتی با دقت به وایت پیپر این دو رمز ارز نگاه می کنید، متوجه تشابه بیش از حد آن خواهید شد. شاید وقت آن رسیده که خالق مونرو را ساتوشی ون سابرهاگن بنامیم.”

اگرچه محققین انتظار ندارند که جامعه ی رمز ارز به راحتی این موضوع را بپذیرد، هائلن (Haelan) یکی دیگر از پژوهش گرهای این بررسی در این باره اشاره کرد:
“قبول این موضوع برای خود من نیز بسیار دشوار است. اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، باید گفت که مونرو بهترین اثر ساتوشی است.”