قرارداد هوشمند ترکیبی یا هیبریدی چیست و کاربرد آن در بلاکچین

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

وقتی کلمه “قرارداد هوشمند ترکیبی” را می خوانید، چه ایده ای به شما می دهد؟ ممکن است فرض کنید که بخش “ترکیبی” به ترکیبی از دو چیز اشاره دارد و بخش “قرارداد هوشمند” شباهت آن را با قراردادهای هوشمند بلاکچین نشان می دهد. هر دو فرض درست است. قرارداد هوشمند ترکیبی یا هیبریدی از نظر فنی فقط قراردادهای بلاکچین هستند اما بر خلاف قراردادهای هوشمند سنتی، از دو شبکه غیرمتمرکز پشتیبانی می کنند: یکی بلاکچین و دیگری شبکه غیرمتمرکز اوراکل (DON). به همین دلیل از آن به عنوان قرارداد هوشمند هیبریدی یا ترکیبی یاد می شود.

مرور کلی

ما از قبل می دانیم که یک قرارداد هوشمند از اوراکل به عنوان دروازه ای برای ارتباط با منابع داده دنیای خارج استفاده می کند. به این ترتیب، می تواند از محاسبات برون شبکه ای استفاده کند که امکان انجام درون شبکه ای آنها وجود ندارد. یک قرارداد هوشمند ترکیبی همچنین کد بلاکچین (درون شبکه) را با داده ها و محاسبات برون شبکه ای متصل می کند اما یک سطح بالاتر از اوراکل است. این نوع قرارداد، از یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز (DON) استفاده می کند که به آن امکان می دهد با استفاده از داده های برون شبکه، یک توافقنامه ایجاد کند اما ویژگی های تغییرناپذیر یک بلاکچین را نیز حفظ می کند.

این نوشته اطلاعات بیشتری را در مورد DON نمایان می کند، زیرا تجزیه و تحلیل دقیق و جامع از قراردادهای هوشمند ترکیبی را مستند می کند و شامل بخشهای زیر است:

• چرا به قراردادهای هوشمند ترکیبی نیاز است؟

• ساختار قراردادهای هوشمند ترکیبی چگونه است؟

• نقش های متمایز محاسبات درون زنجیره ای و برون زنجیره ای در قرارداد هوشمند ترکیبی

• ظرفیت های افزایش یافته قراردادهای هوشمند ترکیبی چیست؟

چرا به قراردادهای هوشمند ترکیبی نیاز است؟

مدتی است که جهان قراردادهای هوشمند بلاکچین را می شناسد و از آن برای غلبه بر نقص سیستم های قراردادی متمرکز رایج در اکوسیستم تجاری و قانونی استفاده می کند. سیستم های قراردادی متمرکز نامتقارن هستند زیرا یکی از طرف های درگیر همیشه از نفوذ ناعادلانه بر روند داوری برخوردار است. یک طرف همیشه پول بیشتر و درک روشنی از زیرساخت های اجرای قرارداد دارد. در چارچوب چنین سیستم قراردادی متمرکز، طرفین قابلیت اطمینان طرف مقابل را، بر اساس ارزش نام تجاری آن تعیین می کنند. بنابراین، همکاری بر روی سیستم های قراردادی متمرکز از طریق اعتماد مبتنی بر نام تجاری، که فاقد شفافیت و تغییر ناپذیری است، اتفاق می افتد.

قراردادهای هوشمند بلاکچین اعتماد مبتنی بر نام تجاری را جایگزین اعتماد مبتنی بر ریاضی کرده است. اعم از مکانیزم های میزبانی، انقضا، اجرا یا مراقبت، همه چیز در مورد قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین است. بنابراین، صرفا بر روی یک شبکه غیرمتمرکز اجرا می شود که یک شرکت کننده خاص یا آژانس نمی تواند آن را تضعیف کند. با این حال، نقص هایی در قراردادهای هوشمند وجود دارد.

نقص موجود در قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند به عنوان قوی ترین، تغییر ناپذیرترین و قابل تاییدترین قراردادها شناخته می شوند که به طور خودکار با اجرای چارچوب “اگر/پس”، در صورت برآورده شدن شرایط، شفافیت، انصاف و کارآیی تعهدات قرارداد را حفظ می کنند. با این حال، یک اشکال بسیار عجیب وجود دارد که عملکرد قراردادهای هوشمند را محدود می کند.

داده هایی که شرایط یک قرارداد هوشمند را به طور سنتی مشخص می کند، فقط از بلاکچین است. این بدان معناست که یک قرارداد هوشمند فقط می تواند داده های موجود در یک زبان برنامه نویسی درون شبکه را بخواند. ناتوانی در خواندن زبان برنامه نویسی برون شبکه، اتصال قرارداد هوشمند را به منابع داده در دنیای واقعی محدود می کند. ورود اوراکل ها به اکوسیستم رمزنگاری مشکل را حل کرد.

اوراکل به عنوان یک میان افزار (نرم افزار) می تواند داده های برون شبکه را به درون شبکه تبدیل کند. بنابراین سیستم ها و منابع داده های دنیای واقعی را برای قراردادهای هوشمند بلاکچین کاربردی می کند اما، اوراکل یک نهاد متمرکز است. بنابراین می توان اطلاعات آن را به خطر انداخت. این یک سوال نگران کننده را مطرح می کند: اگر یک قرارداد هوشمند در بلاکچین غیرمتمرکز از منابع اولیه از یک اوراکل متمرکز که ممکن است معیوب باشد، استفاده کند، چه فایده ای دارد؟

آیا این امر تغییر ناپذیری و قابلیت اطمینان یک قرارداد هوشمند را مشکوک نمی کند؟ این نقطه ای است که نیاز به قراردادهای ترکیبی هوشمند برآورده می شود. Chainlink بستری برای ایجاد قراردادهای هوشمند ترکیبی است.

قرارداد هوشمند ترکیبی Chainlink چه راه حلی ارائه می دهد؟

قرارداد ترکیبی هوشمند یک راه حل ایده آل برای رسیدگی به مسائل مربوط به قابلیت اطمینان است که ممکن است تنها با استفاده از یک اوراکل متمرکز واحد رخ دهد. قرارداد هوشمند ترکیبی اصل عدم تمرکز را حفظ می کند و شبکه بلاکچین قرارداد هوشمند را نه به یک اوراکل متمرکز بلکه به یک شبکه غیرمتمرکز اوراکل (DON) متصل می کند.

Blockchain و DON دو محیط محاسباتی کاملا متفاوت هستند و هر دو در ویژگی هایی تخصص دارند که دیگری از آن استفاده نمی کند. یک قرارداد ترکیبی هوشمند آنها را برای ایجاد یک برنامه پیچیده که قادر به چیزی است که بلاکچین و اوراکل به تنهایی قادر به دستیابی به آن نیستند، هماهنگ می کند.

ساختار قرارداد هوشمند ترکیبی چگونه است؟

یک قرارداد هوشمند ترکیبی یک برنامه کاربردی است که از دو جزء اصلی تشکیل شده است:

1) قرارداد هوشمند: کدی که منحصرا در بلاکچین اجرا می شود.

2) شبکه اوراکل غیرمتمرکز: یک شبکه توزیع شده از گره های اوراکل که اطلاعات را از منابع داده خارج از بلاکچین به قراردادهای هوشمند درون بلاکچین ارائه می دهند.

در اینجا نحوه عملکرد یک قرارداد هوشمند ترکیبی Chainlink آمده است:

در یک برنامه قرارداد هوشمند ترکیبی، هر زمان که بلاکچین به داده های برون شبکه نیاز دارد، درخواست داده/اطلاعات را به پروتکل “چین لینک” ارسال می کند. پروتکل چین لینک یک قرارداد هوشمند مربوطه به نام قرارداد سطح خدمات Chainlink یا SLA را در خود بلاکچین ایجاد می کند. قرارداد SLA سه قرارداد فرعی ایجاد می کند:

قرارداد شهرت Chainlink: 

مسئولیت بررسی سوابق یک گره اوراکل با تأیید صحت و سابقه عملکرد آن را بر عهده دارد و بر اساس ارزیابی خود، گره های اوراکل غیرقابل اعتماد یا نامعتبر را کنار می گذارد.

قرارداد تطبیق سفارش Chainlink:

درخواست داده بلاکچین را به گره های اوراکل تأیید شده منتقل می کند و پیشنهادات آنها را در صورت درخواست پس می گیرد. سپس، تعداد و نوع گره های مناسب برای برآوردن درخواست داده را تأیید می کند.

قرارداد تجمیع Chainlink: قرارداد تجمیع درخواست داده را به گره های اوراکل DON ارائه می دهد، اما این درخواست در یک زبان برنامه نویسی درون شبکه وجود دارد. بنابراین، گره های چین لینک از نرم افزاری به نام “Chainlink Core” برای ترجمه آن زبان درون شبکه به یک زبان برنامه نویسی برون شبکه استفاده می کنند و این امر برای منابع داده در دنیای واقعی قابل خواندن است. این نسخه ترجمه شده درخواست، به یک API خارجی هدایت می شود که داده ها را از منبع جهان واقعی جمع آوری می کند. پس از دریافت داده ها از API، نرم افزار Chainlink Core دوباره داده ها را به زبان درون شبکه ترجمه می کند و به قرارداد تجمیع ارسال می کند.

 

در این قسمت، همه چیز جالب می شود! قرارداد تجمیعی درخواست داده را به چندین گره در DON منتقل می کند. بنابراین داده ها را از چندین گره دریافت می کند. این منبع از داده ها از چندین گره غیرمتمرکز اعتبار داده ها را بهبود می بخشد. به عنوان مثال، وقتی قرارداد تجمیع داده ها را از 5 گره مختلف دریافت می کند و سه مورد از آنها یک پاسخ را ارائه می دهند و دو مورد از آنها پاسخ متفاوتی را ارائه می دهند، به راحتی می توان تشخیص داد که دو گره معیوب هستند.

به این ترتیب، قرارداد تجمیع چین لینک اعتبار داده های دریافتی را می سنجد، سپس اطلاعات را برای ایجاد نتیجه دقیق وفق می دهد. همه رویکردهای امنیتی که توسط DON اجرا می شود، در یک محیط برون شبکه اتفاق می افتد. اما از سازوکارها و سخت افزارهای اضافی امن دیگر برای مطابقت با سطح بالای قابلیت اطمینان و ضمانت های مقاوم در برابر دستکاری که توسط قراردادهای هوشمند بلاکچین ارائه شده است، استفاده می کند.

نقش های متمایز محاسبات درون شبکه و برون شبکه در قرارداد هوشمند ترکیبی

برای درک بیشتر معماری یک قرارداد هوشمند ترکیبی، باید نقش های متمایز هر یک از اجزای آن را درک کنیم. یعنی محاسبات درون شبکه ای بلاکچین و محاسبات برون شبکه ای که توسط DON انجام می شود.

درون شبکه: بلاکچین

 • یک دفتر ثابت است که حضانت قدرتمندی از دارایی های کاربران انجام می دهد. همچنین با کلیدهای خصوصی تعامل دارد.
 • تراکنش های برگشت ناپذیر که ارزش را بین کاربران منتقل می کند پردازش می کند و تسویه حساب نهایی را اجرا می کند.
 • عملکرد مناسب خدمات خارج از زنجیره DON را ایمن می کند.

برون شبکه: شبکه غیرمتمرکز اوراکل

 • داده ها را از API های خارجی دریافت می کند، سپس اعتبار می بخشد، ایمن می کند و به قراردادهای هوشمند اجرا شده بر روی بلاکچین تحویل می دهد.
 • انواع مختلفی از محاسبات را برای قراردادهای هوشمند بلاکچین در حال اجرا انجام می دهد.

4. ظرفیت های افزایش یافته قراردادهای هوشمند ترکیبی چیست؟

با تعریف قراردادهای هوشمند ترکیبی، میتوانیم ظرفیت های گسترده آنها را بررسی کنیم. یک قرارداد هوشمند ترکیبی دارای تمام ویژگی های یک بلاکچین است و علاوه بر آن، از خدمات غیرمتمرکز ارائه شده توسط DON پشتیبانی می کند. برخی از ظرفیت های فعلی و آینده قراردادهای هوشمند ترکیبی که از طریق محاسبات برون شبکه ای امکان پذیر شده است، عبارتند از:

 • شبکه های نگهدارنده: این ربات های اتوماسیون هستند که وظایف نگهداری منظم را برای قرارداد هوشمند انجام می دهند.
 • گزارش برون شبکه (OCR): به مجموعه های مقیاس پذیر پاسخ های ارائه شده توسط گره های اوراکل در DON اشاره دارد. این پاسخ ها از طریق یک تراکنش واحد که هزینه های درون شبکه ای را کاهش می دهد، به صورت درون شبکه ای ارائه می شود.
 • مقیاس پذیری محاسبه دارای کارایی بالایی است و هزینه اجرای قراردادها را کاهش می دهد. این قراردادها بصورت دوره ای با استفاده از فناوری لایه 2 درون شبکه همگام سازی می شوند.
 • تابع تصادفی قابل تأیید (VRF) اعداد تصادفی رمزنگاری شده، امن و قابل تأیید تولید می کند که یکپارچگی فرآیند را اثبات می کند.
 • DON از محاسبات اوراکل برای حفظ حریم خصوصی استفاده می کند که از “اثبات دانش صفر” (DECO)، سخت افزارهای مورد اعتماد (Town Crier) و “کمیته های DON منتخب” استفاده می کند تا داده های حساس به صورت محرمانه در دسترس قراردادهای هوشمند قرار گیرد.
 • خدمات ترتیبی عادلانه (FSS) سفارش معاملات غیرمتمرکز را بر اساس یک مفهوم از پیش تعیین شده عادلانه تسهیل می کند. این امر از ارزش پیش استخراج و ارزش قابل استخراج ماینر (MEV) جلوگیری می کند.

نتیجه گیری

به دو دلیل باید ممنون قراردادهای هوشمند ترکیبی بود. اول از همه، ارتباط قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاکچین را با منابع داده برون شبکه بهبود می بخشد و آنها را قادر می سازد تا موارد جدیدی را استفاده کنند که ذاتا بلاکچین از آنها پشتیبانی نمی کند. ثانیا، حتی با افزایش امنیت رمزنگاری بر روی آنها، مفید بودن سیستم های داده های دنیای واقعی را نیز افزایش می دهد.

همانطور که قبلا ذکر شد، مشارکت مقامات متمرکز یک ضعف در سیستم های قراردادی امروز است. چنین قراردادهایی بر اساس اعتماد برند است. اما یک قرارداد هوشمند ترکیبی یک اعتماد مبتنی بر منطق است زیرا همکاری بر روی شبکه های غیرمتمرکز امن، مقیاس پذیر، محرمانه، متصل جهانی و قابل اعتماد را تسهیل می کند. اغلب گفته می شود که اکوسیستم بلاکچین فقط قسمت کوچکی از فناوری آینده را به مردم نشان داده است و تکامل آن عمدتا به دلیل کاربرد گسترده قراردادهای هوشمند ترکیبی خواهد بود.

 

منبع :

https://alirezamehrabi.com/