معرفی بلاکچین Sui و کاربردهای آن در دنیای رمزارزها

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

پروژه Sui یکی از پروژه‌های نوین در حوزه بلاکچین می‌باشد که با اهداف راه‌اندازی یک بلاکچین لایه یک با مقیاس پذیری بسیار بالا توسعه پیدا کرده است. بلاکچین Sui این امکان را برای توسعه دهندگان و کاربران حوزه رمزارزها فراهم می‌کند تا به صورت بی حد و مرز به راه‌اندازی پروژه‌ها و دارایی‌های بلاکچینی پرداخته و برنامه‌های غیرمتمرکز را از حوزه‌های امور مالی گرفته تا حوزه گیمینگ توسعه دهند. در ماه‌های گذشته شبکه Sui جذب سرمایه بسیار بالایی داشته و با سرمایه‌گذاران و سازمان‌های متعددی همکاری کرده است و از این نظر جزو بهترین‌ها بوده است.

در ادامه این مقاله با بیتفا همراه باشید تا به صورت کامل با این پروژه بلاکچینی آشنا شده و در آخر نیز نگاهی به ایردراپ Sui داشته باشیم.

تیم پروژه Sui

یکی از معیارهای مهم برای شناسایی پتانسیل‌های یک پروژه بررسی تیم توسعه دهندگان آن است. پروژه Sui توسط یک تیم قوی که مدیریت آن بر عهده سازمان Mysten Labs است توسعه پیدا می‌کند؛ این تیم متشکل از افرادی است که قبلاً در سازمان متا (فیسبوک) بر روی توسعه پروژه Diem فعالیت داشته‌اند. بعد از متوقف شدن توسعه این پروژه، بخشی از تیم به توسعه بلاکچین Sui و بخش دیگر به توسعه بلاکچین آپتوس پرداختند، درنتیجه این دو بلاکچین تشابه زیادی را می‌توانند با یک دیگر داشته باشند.

از هم بنیانگذاران این پروژه می‌توان به آقای اوان چنگ (Evan Cheng)، آقای آدنی آبیودان (Adeniyi Abiodun)، آقای سم بلکشیر (Sam Blackshear)، آقای جورج دنزیس (George Danezis) و آقای کاستاس چالکیاس (Kostas Chalkias) اشاره کرد.

شبکه Sui چیست؟

تیم پروژه بلاکچینی سویی پروژه خود را با این هدف توسعه می‌دهد تا بیش از یک میلیارد کاربر بتوانند از این بستر استفاده کرده و در نسل سوم اینترنت (Web.3) تعامل داشته باشند. این ادعا برای عملی شدن به یک بستر با مقیاس پذیری بسیار بالا نیاز دارد و Sui در راستای دسترسی به آن از یک سیستم پردازشی موازی استفاده می‌کند، به این منظور که بر خلاف سیستم‌های بلاکچینی سنتی که تراکنش‌ها را یکی پس از دیگری و به صورت متوالی پردازش می‌کنند، شبکه Sui تراکنش‌ها را در اشیاهای (Objects) مستقل سازماندهی می‌کند و می‌تواند تعداد زیادی تراکنش را به صورت همزمان و موازی (Parallel) پردازش کند که این موضوع به صورت چشمگیری باعث افزایش مقیاس پذیری می‌شود.

از آن‌جایی که این شبکه توافق موازی را برای تراک نش‌های ساده امکان پذیر می‌کند، درنتیجه می‌تواند توان عملیاتی را نیز به صورت Horizontal مقیاس بندی کند تا از اجماع سراسری تراکنش‌ها چشم پوشی کرده و با کمک تحمل خطای بیزانسی (BFT) در کمترین زمان ممکن (تقریباً آنی) به نهایی کردن تراکنش‌ها بپردازد؛ این موضوع در حالی است که هیچ آسیبی به امنیت شبکه وارد نمی‌شود. شبکه Sui عملکرد بسیار مناسبی در زمان مورد نیاز برای نهایی شدن تراکنش‌ها (TTF) ارائه می‌دهد و این مزیت می‌تواند بشدت مورد توجه بازی‌های بلاکچینی قرار بگیرد.

اما برای پردازش تراکنش‌های پیچیده شبکه سویی از یک فناوری مبتنی بر DAG استفاده می‌کند که با کمک BFT به پردازش داده‌ها می‌پردازد. این فناوری پروتکل Bullshark نام دارد و نقش اساسی در ساز و کار بلاکچین Sui ایفا می‌کند. در ادامه به صورت کامل با این پروتکل آشنا خواهیم شد.

البته در نظر داشته باشید این پروژه همچنان در فاز آزمایشی قرار دارد و هنوز Mainnet و ارز بومی آن راه‌اندازی نشده‌اند.

پروتکل بولشارک (Bullshark) چیست و چه کمکی به شبکه Sui می‌کند؟

همانطور که بالاتر اشاره شد، پروتکل بولشارک نقش اساسی در پردازش داده‌های شبکه Sui دارد. بولشارک یک پروتکل مبتی بر DAG است که با استفاده از این فناوری به پردازش تراکنش‌ها می‌پردازد. بلاکچین Sui پروتکل Bullshark را به عنوان موتور اجماع خود مورد استفاده قرار داده است تا تراکنش‌های پیچیده‌ای که نیاز به مرتب سازی دارند را میان اعتبارسنج‌ها همگام‌سازی کند و به صورت دوره‌ای به بررسی وضعیت (State) شبکه و تراکنش‌ها بپردازد. این پروتکل به کاهش تاخیر در نهایی شدن تراکنش‌ها کمک شایانی به شبکه Sui می‌کند.

 بلاکچین Sui با کدام زبان برنامه نویسی کار می‌کند؟

بلاکچین Sui با زبان برنامه نویسی Rust توسعه پیدا کرده است اما توسعه دهندگان برای کار با قراردادهای هوشمند این شبکه باید از زبان Move استفاده کنند، البته خود زبان برنامه نویسی Move بر پایه زبان Rust توسعه یافته است. بنا بر صحبت‌های تیم Sui، زبان برنامه نویسی Move که در این بستر مورد استفاده قرار می‌گیرد تفاوت‌هایی با چارچوب‌های اصلی این زبان دارد و تیم Sui زبان برنامه نویسی مورد استفاده را برای پیشبرد هرچه بیشتر اهداف خود کمی شخصی سازی کرده است.

در حالی که در سال‌های گذشته اکثر بلاکچین‌ها مخصوصاً در جهت رله‌اندازی قراردادهای هوشمند از زبان برنامه نویسی Solidity استفاده می‌کردند ولی بلاکچین‌های جدید مانند آپتوس و سویی در حال استفاده از زبان Move بوده و ادعا می‌کنند که این زبان می‌تواند مزیت‌های مناسب‌تری را در اختیار توسعه دهندگان قرار دهد.

کوین SUI، ارز بومی بلاکچین Sui

ارز بومی پروژه Sui همنام با خود پروژه بودهخ و SUI نامیده می‌شود. نسخه اصلی این رمزارز هنوز راه‌اندازی نشده است و همزمان با راه‌اندازی شبکه اصلی (Mainnet) راه‌اندازی خواهد شد. اما نسخه آزمایشی آن بر روی شبکه آزمایشی ایجاده شده است و در حالی که هیچ ارزشی ندارد اما کاربران می‌توانند آن را به صورت رایگان دریافت کرده و با استفاده از آن به تعامل در شبکه آزمایشی بپردازند. بنا بر گزارشات پروژه، کل عرضه این رمزارز برابر با 10 میلیارد واحد خواهد بود که بخشی از آن همزمان با راه‌اندازی شبکه اصلی عرضه شده و مابقی طی سال‌ها به صورت پاداش به اعتبارسنج‌ها عرضه خواهد شد. این رمزارز کاربردهای گسترده‌ای در شبکه Sui خواهد داشت که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

در نظر داشته باشید که به نظر اکثر کاربران این احتمال وجود دارد که همزمان با راه‌اندازی شبکه اصلی سویی و ارز بومی آن، شاهد ایردراپ Sui باشیم!

پرداخت کارمزدهای شبکه Sui

اصلی ترین کاربرد این رمزارز در جهت پوشش کارمزدهای شبکه می‌باشد. کاربران برای انجان تراکنش‌ها و یا کار با قراردادهای هوشمند باید کارمزد پرداخت کنند که این کارمزد با رمزارز Sui پرداخت می‌شود.

استفاده به عنوان یک روش پرداختی

از آن‌جایی که شبکه Sui سرعت بسیار مطلوب و میزان کارمزدهای پایینی دارد، در نتیجه کاربران می‌توانند رمزارز SUI را به عنوان یک روش پرداختی و یا حتی در جهت ذخیره ارزش استفاده کنند. قراردادهای هوشند می‌توانند سیستم‌های پرداختی زیادی را بر بستر بلاکچین Sui ایجاد کنند که کاربران برای پرداخت در این سیستم‌ها به رمزارز SUI نیاز خواهند داشت.

استیک کردن و حاکمیت شبکه Sui

کاربران می‌توانند ارز دیجیتال Sui را در شبکه آن استیک کنند تا در مکانیزم اثبات سهام این بلاکچین شرکت کرده و به دریافت پاداش بپردازند. علاوه بر آن هولدرهای کوین SUI قادر به شرکت در رایگیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های شبکه خواهند بود.

سرمایه گذاران بلاکچین Sui

سازمان Mysten Labs بیش از 300 میلیون دلار سرمایه در جهت توسعه بلاکچین Sui جذب کرده است که این میزان می‌تواند نشان دهنده اعتماد و علاقه بالای سازمان‌های سرمایه گذاری به این پروژه باشد. تقریباً تمام سازمان‌های سرمایهخ گذاری نامدار در حوزه کریپتو در این پروژه سرمایه گذاری کرده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به Coinbase Venture، Binance Labs، Jump Crypto و  A16Z اشاره کرد.

بعد از انجام این جذب سرمایه ارزش سازمان Mysten Labs به بیش از 2 میلیارد دلار رسید و این در حالی ایت که هنوز محصول اصلی این شرکت راه‌اندازی نشده است!

مقایسه بلاکچین سویی با بلاکچین آپتوس

بلاکچین سویی شباهت‌های زیادی بابلاکچین آپتوس  دارد؛ هر دو آن‌ها در حال ادامه دادن به راه نیمه تمام پروژه Diem هستند، تیم توسعه هر دو بلاکچین سابقه کار در سازمان متا را دارند و هر دو بلاکچین در حال استفاده از زبان برنامه نویسی Move می‌باشند. بلاکچین Sui همانند آپتوس سرمایه گذاران بزرگی دراد و هدف اصلی هر دو آن‌ها ارائه بستری با مقیاس پذیری بالا است که برای دسترسی به آن از راه حل پردازش موازی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.

اما این دو بلاکچین تفاوت‌هایی نیز با هم دارند؛ بلاکچین سویی از نسخه شخصی سازی شده زبان Move استفاده می‌کند و امکان استفاده از اشیا ها را برای این پروژه فراهم می‌کند در حالی که آپتوس از این مزیت بهره‌مند نمی‌باشد. بلاکچین Sui با بهره‌گیری از پروتکل Bullshark اقدام به کاهش تاخیر در تایید تراکنش‌ها می‌کند، در حالی که پروژه آپتوس این کار را با بهره‌گیری از موتور Block-STM انجام می‌دهد.

بلاکچین آپتوس ادعا می‌کند که تا 160 هزار تراکنش را نیز می‌تواند در یک ثانیه پردازش کند، در حالی که سویی این میزان را 120 هزار تراکنش اعلام کرده است. البته برای تایید این ادعا باید منتظر راه‌اندازی شبکه اصلی سویی ماند و دید آیا می‌تواند این حجم از تراکنش‌ها را در یک ثانبه پردازش کند یا خیر.

ایردراپ Sui

بالاتر متوجه شدیم که بلاکچین Sui شباهت‌های زیادی با بلاکچین Aptos دارد و از آن جایی که آپتوس همزمان با راه‌اندازی شبکه اصلی ایردراپ بزرگی (150 واحد ارز APT) را به جامعه خود داد، کاربران انتظار چنین ایردراپی از بلاکچین سویی نیز دارند. در حالی که Sui هیچ صحبتی در رابطه با ایردراپ نداشته است اما کاربران با کار بر روی شبکه آزمایشی آن در حال تلاش برای افزایش شانس خود در جهت دریافت ایردراپ هستند. شبکه سویی به تازگی اقدام به راه‌اندازی نسخه آزمایشی جدید خود کرده است و کاربران می‌توانند با کار کردن با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، استیک کردن دارایی‌ها، انجام تراکنش و… شانس خود را برای دریافت این ایردراپ افزایش دهند.