جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معرفی 7 صرافی غیرمتمرکز برتر برای معاملات لوریج‌‌‌ دار

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

بهترین دکس‌ها برای معامله با اهرم یا لوریج کدامند؟ در حقیقت با استفاده از این صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانید با یک تیر، چند نشان بزنید. اولا کاربر می‌تواند در قراردادهای دائمی (Perpetual Swap) بدون انقضا و بدون نیاز به ایجاد دوباره پوزیشن خرید و فروش استقراضی، قیمت آینده دارایی‌های دیجیتال را گمانه‌زنی کند. ثانیا معامله‌گر با استفاده از اهرم یا لوریج (Leverage)، پتانسیل کسب سود از معامله را افزایش می‌دهد.

۱- صرافی غیرمتمرکز GMX.io

GMX یک صرافی غیرمتمرکز است که به طور خاص در معاملات آتی دائمی (Perpetual Futures Trading) فعالیت می‌کند. دکس GMX روی شبکه لایه ۲ آربیتروم (Arbitrum)، راه‌اندازی و سپس روی بلاکچین آوالانچ پیاده‌سازی شد. اهرم‌های ارائه شده به کاربران تا ۳۰ برابر وثیقه‌ است. صرافی GMX به خاطر ارائه ترکیبی از سرویس صرافی‌های دیفای (DeFi) مانند یونی سواپ (Uniswap) و سرویس‌های معاملاتی ارائه‌شده در صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس (Binance) نسبت به سایر دکس‌ها متمایز است.

پشتوانه معاملات دکس GMX، استخر GLP است که متشکل از چندین دارایی است و هم‌اکنون ارزش آن بالغ بر ۵۵۴ میلیون دلار است. کاربران به جای قرض‌گرفتن از یک استخر تک‌دارایی می‌توانند از استخری شامل ارزهای دیجیتال بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، یو‌اس‌دی‌سی (USDC)، دای (DAI)، یو‌اس‌دی‌تی (USDT)، فرکس (FRAX)، یونی (UNI) و لینک (LINK) وام بگیرند.
امکان معاملات «لانگ» (Long)، شورت (Short) و سواپ توکن‌ها نیز در صرافی وجود دارد. به‌علاوه، کاربران با استفاده از اوراکل‌های (Oracles) چین لینک (Chainlink)، می‌توانند ریسک‌ لیکویید‌شدن (Liquidation) را کاهش دهند.

کارمزد باز یا بستن معامله در صرافی GMX معادل ۰.۱٪ است. همچنین کارمزد استقراض به صورت متغیر هر ساعت از سپرده کسر می‌شود و کارمزد سواپ توکن ۰.۳۳٪ است.

به طور خلاصه، GMX پلتفرمی است که معاملات مارجین غیرمتمرکز را با اهرم‌های ۳۰ برابری ارائه می‌دهد. کارمزد معاملات در این صرافی پایین است و برای کاهش ریسک لیکوییدشدن از اوراکل‌های چین‌لینک استفاده می‌کند.

کاربران علاقه‌مند باید به این نکته توجه داشته باشند که انجام معاملات اهرم‌دار یک اقدام پرریسک است و قبل از استفاده از صرافی غیرمتمرکز GMX یا هر پلتفرم معاملاتی لوریج‌دار دیگری باید تحقیقات کامل و جامعی را انجام دهند.

پلتفرم حداکثر لوریج رمزارزهای در دسترس کارمزد تراکنش ویژگی‌ها
GMX ۳۰ برابر بیت کوین (BTC)
اتریوم (ETH) یو‌اس‌دی‌سی (USDC)
دای (DAI)
یو‌اس‌دی تی (USDT)
فرکس (FRAX)
یونی (UNI)
لینک (LINK)
۱٪ بابت باز یا بستن پوزیشن معامله
۳۳٪ بابت سواپ
کارمزدهای متغیر برای استقراض
سرویس معاملات لوریج
استخر GLP با ارزشی بالغ بر ۵۵۴ میلیون دلار اتصال به اوراکل‌های چین‌لینک

۲- صرافی غیرمتمرکز Dydx

بهترین دکس معاملات دائمی لوریج صرافی غیرمتمرکز Dydx

در میان صرافی‌های پرپچوال (قرارداد دائمی) بهترین گزینه، صرافی dYdX است. این صرافی برای ارائه معاملات دائمی، مارجین، اسپات، استقراض و وام‌دهی از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.

در خصوص اهرم‌های حداکثری، صرافی dYdX برای دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم لوریج‌های ۲۰ برابری و برای سایر رمزارزها حداکثر لوریج ۱۰ برابری را ارائه می‌دهد. این صرافی غیرمتمرکز از بیش از ۳۰ ارز دیجیتال اصلی بازار برای قراردادهای دائمی پشتیبانی می‌کند. این ارزها عبارتند از؛ بیت کوین (Bitcoin)، اتریوم (Ethereum)، لایت کوین (Litecoin)، کاردانو (Cardano)، بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، دوج‌کوین (Dogecoin)، پولکادات (Polkadot)، سولانا (Solana)، مونرو (Monero)، ایاس (EOS)، کازماس (Cosmos)، اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic)، زی‌کش (ZCash)، اینترنت رایانه (Internet Computer) و تعداد دیگری از ارزهای برتر بازار.

کارمزد معاملاتی صرافی dYdX قطعا کمتر از سایر صرافی‌ها است و کارمزد سفارش‌گذار و سفارش‌بردار (Maker and Taker) بسته به حجم معامله ممکن از ۰٪ تا ۰.۰۵٪ متغیر باشد. همچنین مالکان توکن بومی dYdX با نماد DYDX، مشمول تخفیف در کارمزد می‌شوند.

پلتفرم حداکثر لوریج رمزارزهای در دسترس کارمزد تراکنش ویژگی‌ها
dydx ۲۰ برابر برای بیت کوین و اتریوم
۱۰ برابر برای سایر ارزهای دیجیتال
بیش از ۳۰ ارز دیجیتال برتر ۰٪ تا ۰.۰۵٪ برای سفارش‌گذار و سفارش‌بردار قرض‌دهی و وام‌دهی
تخفیف کارمزد تراکنش برای هولدرهای کوین بومی پلتفرم (DYDX)

۳- صرافی غیرمتمرکز Leverj.jo

معاملات دائمی لوریج در صرافی غیرمتمرکز Leverj.jo

Leverj.jo یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز کمتر‌شناخته شده‌است که از قراردادهای دائمی پشتیبانی می‌کند. این صرافی که پلتفرمی برای معامله محصولات مشتقه غیرمتمرکز است، در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) توسط افراد برجسته و باهوش وال‌استریت و سیلیکون ولی بنیانگذاری شد.

این صرافی غیرمتمرکز حداکثر اهرم ۵۰ برابر را ارائه می‌دهد که در نوع خود یکی از بیشترین‌ اهرم‌های موجود در بازار است. ویژگی جذاب‌تر صرافی Leverj مربوط به ساختار کارمزد معاملات است. اولا کاربران می‌توانند بدون پرداخت هزینه گس (Gas Fee) از شبکه اتریوم استفاده کنند. این ویژگی به ندرت در سایر پلتفرم‌های معاملاتی کریپتو به چشم می‌خورد.

به‌علاوه صرافی Leverj کارمزد معاملاتی پایینی دریافت می‌کند. در واقع معاملات اسپات، بدون کارمزد هستند. برای سفارش‌گذار (میکر) ۰.۰۴٪ و برای سفارش‌بردار (تیکر) ۰.۰۴٪ کارمزد معامله دریافت می‌شود. در حال حاضر این صرافی غیرمتمرکز از طیف گسترده‌ای از جفت‌ارزهای معاملاتی مانند BTC/USD (DAI) ،BTC/USD (USDT) ،DEFI/USD (USDT) ،ETH/USD (DAI) ،ETH/USD (USDT) و LINK/USD (USDT) پشتیبانی می‌کند.

پلتفرم حداکثر لوریج رمزارزهای در دسترس کارمزد تراکنش ویژگی‌ها
Leverj.io ۵۰ برابر USDT – BTC – DAI – ETH – LINK معاملات اسپات بدون کارمزد
۰.۰۲٪ برای سفارش‌گذار
۰.۰۴٪ برای سفارش‌بردار
پشتیبانی از شبکه اتریوم بدون اعمال کارمزد گس

۴- صرافی غیرمتمرکز Mango Markets

صرافی غیرمتمرکز Mango Markets برای معاملات با لوریج

Mango Markets یکی دیگر ازصرافی‌های غیرمتمرکز برای معاملات دائمی اهرم‌دار است. این پلتفرم روی بلاکچین سولانا (Solana) فعالیت می‌کند و توسط دو شبکه سولانا و سرم (Serum) پشتیبانی می‌شود.

صرافی Mango Markets با هدف ایجاد یک پلتفرم ترکیبی و همه‌کاره علاوه بر معاملات اهرمی، بازار اسپات، دارایی‌های مشتقه و سرویس‌های قرض‌دهی و وام‌دهی را نیز ارائه می‌دهد. این صرافی برای معاملات اسپات و مارجین، اهرم‌های تا ۵ برابر و برای قراردادهای آتی دائمی، اهرم‌های حداکثر ۲۰ برابری را ارائه می‌دهد.

در مورد کارمزد‌ها، دکس Mango برای معاملات دائمی از تیکر ۵ واحد پایه (bps) دریافت می‌کند و از میکرها هیچ کارمزدی نمی‌گیرد. معاملات دائمی که حداقل شامل ۱۰هزار واحد توکن MNGO (توکن بومی دکس Mango) باشند شامل تخفیف کارمزد می‌شوند. به طور کلی از آنجایی که این پلتفرم روی شبکه سولانا فعالیت می‌کند، کارمزدهای پایینی دارد. به طور مثال هزینه افتتاح اکانت در این صرافی بسیار اندک و برابر با ۰.۰۳۵ واحد توکن SOL است. اما یک نکته منفی پشتیبانی از تعداد اندکی از جفت‌ارزهای معاملاتی است. البته این مشکل همیشگی پلتفرم‌های مبتنی بر سولانا است.

پلتفرم حداکثر لوریج رمزارزهای در دسترس کارمزد تراکنش ویژگی‌ها
Mango Markets ۲۰ برابر برای قراردادهای دائمی
۵ برابر برای معاملات مارجین و اسپات
BTC
ETH
SOL
SRM
۵۰ واحد پایه برای سفارش‌بردار
بدون کارمزد برای سفارش‌گذار
دارای بازار اسپات، معاملات مشتقه، وام‌دهی و وام‌گیری

۵- Perpetual Protocol

Perpetual Protocol برای قراردادهای دائمی لوریج دار

 می‌توانند پوزیشپرپچوال پروتکل (Perpetual Protocol) همان‌طور که از نام آن‌ پیدا است یکی دیگر از صرافی‌های غیرمتمرکز برای معاملات دائمی لوریج‌دار است. تریدرهای قراردادهای دائمین‌های شورت و لانگ اهرم‌دار را برای طیف وسیعی از دارایی‌ها کریپتویی باز کنند. دارندگان توکن بومی PERP می‌توانند از این توکن برای دریافت تخفیف کارمزدهای معاملاتی استفاده کنند.

کارمزدهای معاملاتی صرافی غیرمتمرکز Perpetual Protocol شبیه به کارمزدهای صرافی Margin DDEX است. صرف‌ نظر از اینکه کاربر میکر است یا تیکر، برای هر معامله ۰.۱۰٪ کارمزد دریافت می‌شود. بنابراین این صرافی هم از مدل کارمزد “Flat Fee” استفاده می‌کند. این صرافی با ارائه اهرم حداکثری ۱۰ برابری در ۱۵ بازار که شامل ارزهای قابل‌توجهی هستند، به یکی از صرافی‌های برجسته معاملات دائمی لوریج‌دار تبدیل شده است.

صرافی غیرمتمرکز Protocol از طیف وسیعی از دارایی‌های کریپتویی مهم مانند بیت کوین، اتریوم، آوه (AAVE) و پولکادات (Polkadot) پشتیبانی می‌کند.

پلتفرم حداکثر لوریج رمزارزهای در دسترس کارمزد تراکنش ویژگی‌ها
Perpetual Protocol ۱۰ برابر بیت کوین – اتر – آوه – DOT کارمزد ثابت ۰.۱٪ تخفیف کارمزد برای هولدرهای توکن PERP

۶- صرافی غیرمتمرکز Fulcrum

صرافی غیرمتمرکز Fulcrum برای معاملات دائمی اهرم دار

یکی دیگر از دکس‌های قابل توجه فهرست بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز برای معاملات لوریج‌دار، صرافی Fulcrum است. صرافی Fulcrum علاوه بر معاملات اهرمی و اسپات از سرویس‌های قرض‌دهی و وام‌دهی نیز پشتیبانی می‌کند. این صرافی مانند صرافی‌های غیرمتمرکز DDEX و Perpetual Protocol از همان مدل کارمزد ثابت استفاده می‌کند اما اندکی بالاتر و معادل ۰.۱۵٪ است. با این حال نرخ کارمزد صرافی Fulcrum کمتر از میانگین کل صنعت کریپتو است. حداکثر اهرم ارائه شده به تریدرها تا ۵ برابر است.

صرافی غیرمتمرکز Fulcrum روی سه شبکه اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس (BSC) و پالیگان (Polygon) کار می‌کند.

پلتفرم حداکثر لوریج رمزارزهای در دسترس کارمزد تراکنش ویژگی‌ها
Fulcrum ۵ برابر رمزارزهای شبکه‌های اتریوم، BSC و پالیگان کارمزد ثابت ۰.۱۵٪ پشتیبانی از سرویس وام‌دهی و وام‌گیری

۷- صرافی غیرمتمرکز Futureswap

صرافی غیرمتمرکز Futureswap برای معاملات با اهرم

آخرین گزینه در لیست صرافی‌های غیرمتمرکز برای معاملات لوریج‌دار، دکس Futureswap است. این صرافی هم مانند DDEX رابط کاربری ساده‌ای برای افراد مبتدی دارد و حداکثر اهرم ۳۰ برابر را به کاربران ارائه می‌دهد.

همچنین مانند صرافی‌های DDEX ،Perpetual Protocol و Fulcrum از مدل کارمزد ثابت استفاده می‌کند. دکس فیوچر سواپ نسبت به سایر صرافی‌ها کارمزد معاملاتی کمتر و برابر با ۰.۰۵٪ را ارائه می‌دهد.

طبق اطلاعات وبسایت فیوچر سواپ خدمات اصلی این پلتفرم علاوه بر ارائه اهرم‌های حداکثر ۳۰ برابری شامل استخرهای نقدینگی کم ریسک، تراکنش‌های مقرون به‌صرفه، بیشترین نقدینگی بازارسازهای خودکار، تراکنش‌های بدون مجوز می‌شود. این صرافی از ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و یونی سواپ پشتیبانی می‌کند.

پلتفرم حداکثر لوریج رمزارزهای در دسترس کارمزد تراکنش ویژگی‌ها
Futureswap ۳۰ برابر بیت کوین – اتر – UNI کارمزد ثابت ۰.۰۵٪ لوریج نسبتا بالا و کارمزد کم
استخرهای نقدینگی کم‌ریسک
جمع‌بندی

قراردادهای دائمی یکی از محصولات بازار مشتقه هستند که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کردند. از طرف دیگر استفاده از ابزار اهرم یا لوریج (Leverage) در صورت داشتن تجربه و دانش کافی یک استراتژی سودآور است. به همین دلیل صرافی‌های غیرمتمرکز معاملات دائمی لوریج‌دار مانند دکس dydx در میان کاربران محبوب شدند. صرافی‌های دیگری از قبیل GMX، Leverj ،Mango ، Perpetual Protocol ،Fulcrum و Futureswap به خاطر کارمزدهای پایین، اهرم‌های حداکثری و پشتیبانی از ارزهای دیجیتال مورد توجه علاقه‌مندان قراردادهای دائمی هستند. نظر شما در مورد این دکس‌ها چیست؟ کدام ویژگی این صرافی‌ها شما را بیشتر جذب می‌کند، لوریج‌‌های بالاتر یا کارمزدهای پایین‌تر؟ کدام را بیشتر می‌پسندید؟