مفهوم شبکه های همتا به همتا

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

شبکه های همتا به همتا انواع کاربردهای شبکه توزیع شده هستند که قدمت آنها به دهه 1980 برمی گردد که اولین بار برای اهداف تجاری به کار گرفته می شدند. با این حال، این مفهوم در سال 1999 هنگامی که یک دانشجو به نام Shawn Fanning یک سرویس اشتراک موسیقی(Napster) ایجاد کرد، به عموم مردم معرفی شد. این سرویس به سرعت به مرکز اشتراک گذاری غیر مجاز آهنگهای دارای حق چاپ تبدیل شد. اما دو سال بعد، ناپستر در نتیجه شکایت صنعت موسیقی آمریکا توسط قانونگذاران تعطیل شد. این امر باعث ایجاد نسل جدیدی از خدمات همتا به همتا یا به اختصار P2P شد که مایل به پر کردن خلاء و توسعه بیشتر شبکه های غیرمتمرکز بودند.

امروزه، مدل P2P در موتورهای جستجوی وب، بازارهای آنلاین، سیستم عامل های پخش، بلاکچین های P2P و پروتکل وب IPFS (سیستم فایل بین سیاره ای) مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، مدل همتا به همتا همچنین هسته فناوری بلاکچین است و با ظهور ارزهای دیجیتال کاربرد جدیدی پیدا کرده است.

شبکه همتا به همتا (P2P) چیست؟

شبکه همتا به همتا (P2P) یک مدل ارتباطی غیرمتمرکز بین دو همتا است که به عنوان گره نیز شناخته می شوند و می توانند بدون نیاز به سرور مرکزی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برخلاف مدل seeder/leecher (یا client/server) که در آن یک seeder درخواست می کند و یک leecher درخواست را انجام می دهد، مدل شبکه همتا به همتا به هر طرف اجازه می دهد تا هم به عنوان یک seeder و هم به عنوان یک leecher عمل کند. این بدان معناست که شبکه، پس از تشکیل، می تواند توسط شرکت کنندگان برای به اشتراک گذاری و ذخیره فایلها بدون کمک واسطه مورد استفاده قرار گیرد.

شبکه های همتا به همتا چگونه کار می کنند؟

یک مدل همتا به همتا توسط یک شبکه توزیع شده از رایانه ها نگهداری می شود. این بدان معناست که رایانه ها سرور یا سرپرست مرکزی ندارند زیرا هر گره یک کپی از فایل ها را نگه می دارد و درنتیجه هم به عنوان سرور و هم به عنوان سرویس گیرنده عمل می کند. بنابراین، هر گره می تواند فایل های دیگر گره ها را بارگذاری کرده یا فایل ها را از آنها بارگیری کند. این گره ها از هارد دیسک های خود برای ذخیره داده های خود به جای سرور مرکزی استفاده می کنند.

از آنجا که هر گره دارای قابلیت های مشترک برای ذخیره، انتقال و دریافت فایل ها است، شبکه های P2P سریعتر و کارآمدتر هستند. برخلاف معماری های سنتی که در آنها یک نقطه خرابی وجود دارد، یک شبکه همتا به همتا دارای معماری توزیع شده است که آن را در برابر حملات سایبری بسیار مقاوم می کند.

انواع شبکه های همتا به همتا

شبکه های همتا به همتا را می توان با توجه به تفاوت های معماری آنها طبقه بندی کرد. سه دسته اصلی در زیر شرح داده شده است.

شبکه های بدون ساختار P2P

در یک شبکه بدون ساختار P2P، گره ها به طور تصادفی متصل شده و ارتباط برقرار می کنند. از آنجایی که گره ها اغلب به شبکه متصل می شوند و از آن خارج می شوند، این سیستم ها برای فعالیت های پر سرعت بسیار مناسب هستند. به عنوان مثال، یک بستر اجتماعی مستقر در یک شبکه P2P بدون ساختار می تواند از آن به نحو احسن استفاده کند زیرا کاربران می توانند پیوستن یا خروج مکرر از شبکه را انتخاب کنند.

ساخت چنین شبکه هایی آسان است. با این حال، آنها نیاز به CPU و حافظه زیادی دارند زیرا درخواست های جستجو به کل شبکه ارسال می شود. بنابراین، به عنوان مثال اگر فقط 5 درصد از رایانه ها آنچه را که شما جستجو می کنید داشته باشند، ممکن است کمی طول بکشد.

شبکه های ساختار یافته P2P

از سوی دیگر، شبکه های ساختار یافته به گونه ای سازماندهی می شوند که به گره ها اجازه می دهند به طور کارآمد جستجو کنند، حتی اگر داده ها به طور گسترده در دسترس نباشند. در بیشتر موارد، این شبکه ها یک جدول هش توزیع شده (DHT) را پیاده سازی می کنند که گره ها را قادر می سازد تا داده ها را با استفاده از توابع هش جستجو کنند. در حالی که شبکه های ساختار یافته می توانند ترافیک را به طور موثرتری هدایت کنند، به هزینه راه اندازی و نگهداری بالاتری نیاز دارند و تمرکز بیشتری دارند.

شبکه ترکیبی P2P

یک شبکه ترکیبی یا هیبریدی، ترکیبی از مدل همتا به همتا و سرویس گیرنده/سرور در یک پلتفرم واحد است. شبکه از یک سرور فهرست استفاده می کند که حاوی اطلاعات مربوط به مکان منابع در مرکز است و از این سرور برای جستجوها استفاده می کند. عملکرد متمرکز ارائه شده توسط یک شبکه ساختار یافته و برابری گره ارائه شده توسط یک شبکه بدون ساختار مسئول ایجاد توازن در شبکه ترکیبی هستند. در مقام مقایسه، این نوع شبکه عملکرد بهتری نسبت به همتایان خود دارد زیرا برخی از جستجوها به یک عملکرد متمرکز نیاز دارند اما در عین حال می توانند از شبکه های غیرمتمرکز نیز سود ببرند.

استفاده از همتا به همتا (P2P) در بلاکچین

مفهوم بلاکچین در سال 2008 به عنوان بخشی از پیشنهاد بیت کوین، یک ارز مجازی که برای حل مشکل قدیمی اعتماد طراحی شده بود، رواج یافت. ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، آن را “یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا” تعریف کرده است که با هدف ایجاد یک فرم دیجیتالی همتا به همتا از پول و بدون بانک ساخته شده است.

فناوری زیربنایی بلاکچین از قدرت شبکه های P2P استفاده می کند و دفتر کل قابل اعتماد و توزیع شده تراکنش ها را فراهم می کند. به عنوان یک فناوری دفتر کل توزیع شده، بلاکچین معاملات را به عنوان یک بلوک دیجیتالی تغییر ناپذیر با زمان ثبت می کند که نشان دهنده فرستنده و گیرنده است. هیچ مقام متمرکزی شبکه های بلاکچین را مدیریت نمی کند و فقط شرکت کنندگان می توانند معاملات بین یکدیگر را تأیید کنند. این فناوری به افراد و موسسات اجازه می دهد بدون اعتماد به شرکت کنندگان به خروجی اعتماد کنند. این شکل جدید از ذخیره و مدیریت داده های توزیع شده به عنوان یک دفتر کل دیجیتالی عمل می کند که همه معاملات و فعالیت ها را به صورت عمومی ثبت می کند.

بلاکچین داده های تراکنش را در کجا ذخیره می کند؟
ساختار داده های بلاکچین بسیار متفاوت از پایگاه داده معمولی است. در حالی که پایگاه داده اطلاعات را در جداول ذخیره می کند، بلاکچین داده های خود را به صورت بلوک در می آورد. این بلوک ها دارای ظرفیت ذخیره سازی خاصی برای افزودن هر تراکنش در شبکه هستند. هنگامی که یک بلوک پر می شود، یک بلوک جدید به بلوک پر شده قبلی اضافه می شود تا تراکنش های جدید اضافه شود. در نتیجه یک زنجیره بلوک به نام بلاکچین ایجاد می شود.

به این ترتیب، بلاکچین ها غیرمتمرکز هستند و بنابراین در مکان مرکزی ذخیره نمی شوند. در عوض، آنها در گره ها یا رایانه هایی که در شبکه مشارکت دارند ذخیره می شوند. هر گره دارای یک کپی از بلاکچین یا به عبارت دیگر تراکنش هایی است که در شبکه انجام می شود. بنابراین، سیستم توسط هر گره شرکت کننده در شبکه پشتیبان گیری می شود.

چه کسی مالک بلاکچین است؟
هیچ کس مالک این فناوری نیست، اگرچه بلاکچین های خاص می توانند متعلق به چندین نهاد باشند. این فناوری به طور کلی با بیت کوین در ارتباط است، ایده پشت بلاکچین را می توان در سال 1991 در کار “استوارت هابر” و “اسکات استرنتا” جستجو کرد.

با این حال، مهم نیست که چه کسی فناوری بلاکچین را معرفی کرده است، زیرا آن یک پروتکل است. در حالی که می توانید مالکیت یک برنامه بلاکچین را ادعا کنید، از نظر فنی نمی توانید خود فناوری را در اختیار داشته باشید.

صرافی ارزدیجیتال همتا به همتا چیست؟

صرافی های ارزدیجیتال همتا به همتا به کاربران امکان خرید یا فروش مستقیم با کاربر دیگر را می دهند. برخلاف صرافی های متمرکز که برای پردازش سفارش بایداحراز هویت تکمیل کنید، اکثر صرافی های P2P به شما امکان می دهند ارزهای دیجیتال را ارسال یا دریافت کنید بدون اینکه از شما احراز هویت بخواهند. همچنین صرافی های مبتنی بر مدل P2P مانند صرافی های متمرکز هیچ نقطه شکستی ندارند.

صرافی های رمزنگاری P2P چگونه کار می کنند؟

معمولاً کاربر می تواند بدون نیاز به تأیید هویت در صرافی ثبت نام کند. ثبت نام به سادگی نیاز به آدرس ایمیل و رمز عبور دارد. پس از ثبت نام، کاربر می تواند پیشنهادات خرید و فروش متفاوتی را که توسط افراد روی این پلتفرم ارسال شده است، مرور کند. هر پیشنهاد دارای گزینه های مختلف پرداخت، نرخ متفاوت و معمولا حداقل یا حداکثر مبلغ خرید است.

خریدار می تواند پیشنهادی را انتخاب کرده و برای راه اندازی تراکنش با فروشنده تماس بگیرد. اگر فروشنده باشید، می توانید روش پرداخت مورد نظرتان و همچنین هرگونه کارمزد مربوطه را ارسال کنید. به طور کلی، صرافی های رمزنگاری P2P از یک حساب سپرده گذاری برای واریز ارزهای دیجیتال یا سایر وثیقه ها از کاربران برای اطمینان از امنیت پلتفرم استفاده می کنند. از صرافی های برتر P2P می توان به Paxful، LocalBitcoins، Binance P2P، HODL HODL و Bisq اشاره کرد که به طور خلاصه آنها را در زیر معرفی کرده ایم:

Paxful:

Paxful یک بازار P2P است که خریداران و فروشندگان بیت کوین را به هم متصل می کند. این صرافی بیش از 300 روش برای خرید بیت کوین ارائه می دهد مانند: انتقال بانکی، کیف پول های آنلاین، کارت های هدیه، پرداخت نقدی، کارت های اعتباری، ارزهای دیجیتال و سایر دارایی ها. اگرچه Paxful مورد اعتماد بیش از سه میلیون کاربر در سراسر جهان است، اما بی عیبی آن را نباید با بی عیبی فروشنده اشتباه گرفت. صرافی به سادگی یک بازار است و قبل از انجام معامله باید به اعتبار فروشنده توجه کنید. با این حال، صرافی یک سرویس سپرده گذاری امن برای معاملات بیت کوین ارائه می دهد که کلاهبرداری را سخت تر می کند.

LocalBitcoins:

LocalBitcoins یک صرافی رمزنگاری P2P است که به خریداران و فروشندگان اجازه می دهد مستقیما با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. فروشندگان آن طیف گسترده ای از گزینه های پرداخت مانند PayPal، انتقال وجه، SEPA، Skrill و غیره را ارائه می دهند و این پلتفرم معاملات را با استفاده از اقداماتی مانند خدمات سپرده گذاری، محافظ ورود و ورود به حساب دو مرحله ای یا 2FA (اختیاری) ایمن می کند. از سال 2019، LocalBitcoin از کاربران می خواهد تا برخی از اقدامات تأیید هویت را برای تعامل (تجارت، خرید، ارسال) مقادیر مختلف بیت کوین انجام دهند.

HODL HODL:

این صرافی ارز دیجیتال P2P، خدمات مستقیم را به خریداران و فروشندگان بدون نگهداری وجوه آنها ارائه می دهد. در عوض، HODL HODL برای محافظت از کاربران خود در برابر کلاهبرداران از یک سپرده ی چند منظوره استفاده می کند. این صرافی بیش از 215 روش پرداخت را به کاربران خود ارائه می دهد. خدمات آن در سراسر جهان به جز ایالات متحده در دسترس است. کاربران مجبور نیستند احراز هویت انجام دهند زیرا می توانند فقط با ثبت نام، پیشنهاد خرید و فروش خود را ایجاد کنند.

Bisq:

Bisq که در ابتدا با عنوان “Bitsquare” شناخته می شد، یک برنامه دسکتاپ است که قبل از استفاده باید بارگیری شود. همچنین مشابه HODL HODL به کاربران امکان می دهد بدون احراز هویت برای حساب ها ثبت نام کنند. هر معامله در Bisq برای اطمینان از تجارتی عادلانه به یک سپرده امنیتی از طرف فروشندگان و خریداران نیاز دارد. کاربران می توانند از طریق روش های مختلف، از جمله پرفکت مانی، OK Pay، Alipay و Zele، سپرده امنیتی را واریز کنند.

Binance P2P:

Binance P2P یک بازار همتا به همتا در اکوسیستم بایننس است که خریداران و فروشندگان را به هم متصل می کند. این صرافی برای محافظت از کاربران خود یک سرویس سپرده گذاری ارائه می دهد و از تجارت با استفاده از WeChat، Alipay، انتقال بانکی و QIWI پشتیبانی می کند. برخلاف سایر صرافی ها Binance P2P از شما می خواهد قبل از شروع معامله، مراحل احراز هویت را تکمیل کنید. این پلتفرم از طیف گسترده ای از ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین، بایننس کوین، اتریوم، EOS و تتر پشتیبانی می کند.

جمع بندی
در این مقاله به معرفی مفهوم شبکه های همتا به همتا پرداختیم و دانستیم که قدمت چنین شبکه هایی به سال 1980 برمی گردد. اما با ظهور فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال، این فناوری نیز کاربرد جدیدی پیدا کرد. شبکه همتا به همتا در واقع یک مدل ارتباطی غیرمتمرکز بین دو همتا است که به عنوان گره نیز شناخته می شوند و می توانند بدون نیاز به سرور مرکزی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در این مقاله همچنین به تعریف صرافی های همتا به همتا و مزایای آنها و معرفی تعدادی از آنها پرداخته شد که میتوان از آن بین، به صرافی همتا به همتای بایننس اشاره کرد. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.