جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مقایسه کوین ژکو و کوین مارکت کپ

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

همانند بازارهای مالی سنتی، صنعت کریپتوکارنسی نیز متکی به داده ها برای تحلیل های روزانه می باشد. ارزهای دیجیتال به یک جریان اصلی تبدیل شده اند، بنابراین این بازار به درک بهتری نیاز دارد. صنعت فین تک، ارزش ارزهای دیجیتال را به طور فزاینده ای تشخیص می دهد. پلتفرم هایی که از بازارهای ارز دیجیتال، داده ها را جمع آوری می کنند، اطلاعات مهمی را در رابطه با حرکت قیمت ها، حجم معاملات مبادلاتی، وضعیت بازار، ارزش بازار دارایی ها، جفت های معاملاتی و کوین های فهرست شده ارائه می کند. از جمله پلتفرم هایی که در زمینه تحلیل بازار ارزهای دیجیتال، پیشرو و معتبر هستند، می توان به وب سایت های CoinMarketCap و CoinGecko اشاره کرد که در این مقاله به مقایسه کوین ژکو و کوین مارکت کپ پرداخته ایم.

وب سایت CoinMarketCap چیست؟

وب سایت CoinMarketCap چیست؟

CoinMarketCap پیشروترین پلتفرم در زمینه تحلیل بازار ارزهای دیجیتال، ردیابی کل بازار و همچنین قیمت گذاری ارزهای دیجیتال در جهان می باشد. هدف از طراحی و ایجاد CoinMarketCap این است که کاربران خرده فروش بتوانند با کمک اطلاعات درست، دقیق، با کیفیت و بی طرفانه، تصمیم گیری های آگاهانه ای در زمینه سرمایه گذاری و معامله گری در بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند.

وب سایت CoinMarketCap با نماد اختصاری (CMC) مرجعی برای مقایسه دارایی های رمزنگاری شده می باشد که رسانه ها و موسسات مختلف از آن استفاده می کنند. این پلتفرم شامل هزاران توکن و کوین، قیمت ها، سود و زیان و همچنین ارزش گذاری پرتفوی می باشد. وب سایت کوین مارکت کپ به دلیل میزان حجم معاملات، تعداد ارزهای دیجیتال فهرست شده و تعداد کاربران، در دنیای کریپتو کارنسی پیشرو می باشد. CoinMarketCap در سال 2020 تاسیس شد و در سال 2013، توسط Binance Capital Mgmt خریداری شد.

ویژگی های CoinMarketCap

ارائه داده های دقیق، به روز و بی طرفانه در رابطه با ارزهای دیجیتال، اصلی ترین هدف CoinMarketCap می باشد. پلتفرم CoinMarketCap همچنین به ارائه داده های مختلفی از جمله ارزش بازار، تغییرات نرخ ارز در 24 ساعت و 7 روز گذشته، همچنین حجم و عرضه در گردش، می پردازد.

CoinMarketCap مانند Coingecko، انواع دیگری از داده ها را عمدتا برای تقویت دانش کاربران از صنعت ارز های دیجیتال و به روز بودن در جریان امور جاری در صنعت را ارائه می دهد.

مزایای CoinMarketCap

1- ارائه رتبه بندی جامع و شفاف ارزهای دیجیتال

2- مقایسه مجموعه بزرگی از ارزهای دیجیتال

3- منبع اطلاعاتی قابل اعتماد

4- ارائه زمان واقعی داده ها

5- استفاده از فیلترها و سایر ابزارهای شخصی سازی برای کسب نتایج بهتر توسط کاربران

6- ارائه ابزارهای تحلیلی

7- دسترسی به تمامی خدمات این پلتفرم به صورت کاملا رایگان

8- قابل دسترسی در هر جایی

9- داشتن یک پروژه به نام Coinmarketcap Earn که شامل ویدیو های آموزشی می باشد و کاربران می توانند از طریق مشاهده این ویدیو ها و آزمونی که این پروژه برگزار می کند، ارز دیجیتالی را که درباره آن مطالعه کرده اند را به عنوان پاداش، دریافت کنند.

در کنار مزایای متعددی که برای کوین مارکت کپ وجود دارد، ایرادات فنی که باعث حک شدن سایت و فاش شدن آدرس ایمیل کاربران شد، یک امتیاز منفی برای آن محسوب می شود.

وب سایت CoinGecko چیست؟

وب سایت کوین ژکو

یکی دیگر از پلتفرم های گردآورنده داده ارزهای دیجیتال، CoinGecko می باشد که کاربران از آن برای بررسی روند قیمت ها و حجم معاملات استفاده می کنند. وب سایت CoinGecko، در سال 2014 بابی اونگ و تی ام لی تاسیس شد.

CoinGecko تجزیه و تحلیل عمیقی از بازار کریپتو کارنسی ارائه می دهد. کوین ژکو علاوه بر ردیابی و اندازه‌گیری توکن‌ها و کوین‌ها بر اساس اندازه بازار و مبادلات ارزهای دیجیتال بر اساس حجم معاملات، می تواند به ردیابی پارامترهای دیگری مانند توسعه کد منبع باز، رشد جامعه و پیشرفت کد پروژه در میان سایر موارد، بپردازد.

کوین ژکو به عنوان یک جمع آوری کننده داده های رمزنگاری برای توسعه دهندگان و جوامع شروع به کار کرد. این پلتفرم توسعه دهندگانی مانند Gitlab ،Bitbucket ،Bitbucket ،Github و جوامعی مانند لایک های فیس بوک، دنبال کنندگان توییتر، پست ها و نظرات جدید و مشترکین Reddit را ردیابی می کند. همچنین با هدف ارائه یک دید همه جانبه از ارزهای دیجیتال، به ردیابی آمار توسعه دهندگان و جامعه می پردازد.

ویژگی های CoinGecko

1- وب سایت CoinGecko

CoinGecko دارای یک وب سایت است که شامل فهرست دقیقی از ارزهای دیجیتال می باشد. علاوه بر لیست، نموداری بر روی این سایت وجود دارد که داده های معاملاتی هر کریپتو را طی یک هفته نشان می دهد.

2- برنامه موبایل CoinGecko

برنامه موبایل کوین ژکو، یک پلتفرم ردیابی قیمت و نمونه کارها با یک برنامه تلفن همراه می باشد که هم بر روی سیستم های اندروید و هم IOS قابل دسترسی می باشد.

3- CoinGecko API

API ها را به صورت رایگان به کاربران تجاری برای ادغام در وب سایت ها و وبلاگ های آنها ارائه می کند.

4- CoinGecko Beam

باعث افزایش اعتماد و شفافیت در بین کاربران می شود، همچنین کاربران از آن برای دریافت و پیگیری به روز رسانی های پروژه، از توسعه دهندگان مختلف استفاده می کنند.

CoinGecko Earn

در سال 2020، CoinGecko Earn راه اندازی شد که شرایط کاری و الزامات وام دهی از پلتفرم های مختلف وام دهی را با هم دیگر ادغام می کند و شامل بررسی ممیزی ایمنی، ارزیابی تهدید پلتفرم های مختلف و سودآوری می باشد.

امتیاز اعتماد CoinGecko برای رتبه بندی صرافی های کریپتوکارنسی

CoinGecko ویژگی «امتیاز اعتماد» را با هدف مبارزه با حجم معاملات جعلی، راه اندازی کرده است که شامل مرتب سازی مبادلات براساس امتیاز اعتماد به جای تکیه بر کل حجم معاملات 24 ساعته گزارش شده است.

CoinGecko متکی بر حجم معاملات کاربران، بر اساس مبادلات حجم واقعی Bitwise 10 و حجم مبادلات عادی شده از تجزیه و تحلیل ترافیک SimilarWeb می باشد. زمانی که امتیاز اعتماد با معیارهای دیگر ترکیب می شود، نمای کلی بهتری از نقدینگی واقعی هر جفت معاملاتی در هر صرافی را ارائه می دهد. امتیاز اعتماد، ترافیک وب و تجزیه و تحلیل دفترچه سفارش را با حجم مبادلات عادی ترکیب می کند.

سایر معیارهایی که کوین ژکو ارائه می دهد شامل تجزیه و تحلیل امنیت سایبری، تجزیه و تحلیل کیف پول سرد و گرم، بررسی های جمعیتی، تجزیه و تحلیل تاریخچه تجارت، ارزیابی کیفیت API و داده های رسانه های اجتماعی می باشد.

مقایسه کوین ژکو و کوین مارکت کپ

مقایسه کوین ژکو و کوین مارکت کپ و اطلاعات ارائه شده توسط آنها

محبوبیت

کوین مارکت کپ تا فوریه 2021 تعداد بازدیدکنندگان وب آن 37 میلیون نفر بود. در حالی که CoinGecko حدود 8 میلیون بازدیدکننده داشت. این دو پلتفرم از نظر ترافیک ماهانه رو به رشد هستند، البته سرعت رشد CoinMarketCap نسبت به CoinGecko سریع تر می باشد.

با خرید توسط Binance، پلتفرم CoinMarketCap به یک مخاطب آنلاین از قبل تثبیت شده متصل شد، حرکتی که انتظار می رود ترافیک آن را افزایش دهد. همچنین CoinMarketCap توسط منابع مالی بایننس، از توسعه بهبود یافته بهره مند می شود.

هر دوی این پلتفرم ها، به دلیل داشتن اپلیکیشن های موبایلی، از نظر میزان استفاده و رتبه آنلاین، به یکدیگر نزدیک هستند.

رتبه بندی دارایی های رمزنگاری شده

در کوین ژکو کاربران می توانند دارایی های خود را با استفاده از فیلترها، مرتب سازی کنند. همچنین CoinGecko به نمایش شاخص و پویایی قیمت دارایی های مختلف در دوره های مختلف می پردازد. کاربران پلتفرم CoinGecko به حجم عرضه کل، دسترسی دارند. در کوین مارکت کپ نیز قیمت ها را برای یک دوره 24 ساعته نمایش می دهد.

رتبه بندی ارز براساس حجم و نقدینگی

CoinMarketCap دارای 3 نسخه رتبه بندی می باشد که عبارتند از:

1- با حجم تنظیم شده

که شامل مدل استخراج تجارت معدن می باشد و به معامله گران فعال پاداش هایی در قالب توکن ارائه می دهد. همچنین حجم هایی از پلتفرم های معاملاتی نقطه ای را دارد که در آن معاملات بدون کارمزد وجود ندارد.

2- بر اساس حجم گزارش

حجم گزارش تمام پلتفرم های معاملاتی نقطه ای را نشان می دهد.

3- نقدینگی

نقدینگی مهم ترین معیار برای سرمایه گذاران و تریدرها می باشد. از جمله پارامترهای محاسبه نقدینگی می توان به فاصله از قیمت متوسط، تغییرات عمق دفترچه سفارش و اندازه سفارش بازار اشاره کرد.

CoinMarketCap هر 24 ساعت به صورت تصادفی و خودکار به نظر سنجی جفت های بازار می پردازد و نتایج را محاسبه می کند.

چند اطلاعات مهم در مورد نقدینگی وب سایت CoinMarketCap

نقدینگی کوین مارکت کپ

1- نقدینگی باعث سهولت خرید و فروش دارایی ها می شود.

2- به دلیل نوسانات حجم در بسیاری از مبادلات ارزهای دیجیتال، حجم در تعیین نقدینگی در بازار چندان موثر نیست.

3- CoinMarketCap لیستی از اکثر پلتفرم های نقدی دارد که شامل برخی از صرافی های پیشرو و رمز ارزها می باشد. به همین دلیل استفاده از نقدینگی در مقایسه با معیارهای مبتنی بر حجم، نمایش بهتری از بازار می باشد.

جزئیات ICO

CoinGecko به کاربران این قابلیت را می دهد که جزئیات عرضه اولیه ارز دیجیتال را ردیابی و مقایسه کنند و برای سرمایه گذاری تصمیم بگیرند. کاربران برای دسترسی به ICO، می توانند بر روی کوین ها کلیک کنند. جایی که پلتفرم، بیش از 2000 توکن و کوین را با درصد امتیاز برای فعالیت توسعه دهنده، ارزش بازار، امتیاز درصد برای منافع عمومی، تغییر قیمت 24 ساعته و همچنین درصد امتیاز برای پشتیبانی انجمن فهرست کرده است.

نحوه فهرست کردن صرافی ها و ارزهای دیجیتال

روزانه صدها درخواست برای اضافه شدن صرافی ها و ارزهای دیجیتال در پلتفرم های کوین مارکت کپ و کوین ژکو ایجاد می شود. CoinMarketCap و Coingecko بر اساس 3 معیار اقدام به فهرست بندی اصولی این درخواست ها می کنند. این سه معیار شامل میزان اعتبار، قابلیت تایید و روش شناسی می باشد.

فاکتورهای فهرست شدن کوین مارکت کپ

فاکتور های فهرست شدن در کوین مارکت کپ

شرایط لیست شدن ارزهای دیجیتال

•دارای یک وب سایت فعال و مرورگر بلاک چین باشد.

• به صورت عمومی معامله شوند.

•از فناوری های رمزنگاری، دفترکل توزیع شده، الگوریتم اجماع، قراردادهای هوشمند یا تکنولوژی همتا به همتا استفاده کند. همچنین دارای کاربرد غیرمتمرکز باشند و یا واحد محاسبه و ابزار مبادله باشد.

• در یکی از صرافی هایی که در کوین مارکت کپ لیست شده، ترید شده باشد.

شرایط لیست شدن صرافی ها

• دارای یک وب سایت فعال باشد که حجم معاملاتی که در آن نوشته شده است با داده های API همخوانی داشته باشد.

• منتشر کردن خلاصه ای از آخرین داده های API، که نشان دهنده آخرین قیمت و حجم معامله هر دارایی هستند.

• زمان فعالیتشان حداقل 60 روز باشد.

• اجازه ثبت سفارشات خرید و فروش در دفتر سفارش را به تریدرها بدهد.

• کاربران بتوانند در صرافی، بدون نیاز به ورود به وب سایت، همه جفت ارزهای بازار و داده های دفتر سفارش را مشاهده کنند.

• همه دارایی ها باید URL مستقیم که شامل نام کامل و لوگو می باشد را داشته باشند.

• حضور یک نماینده از پروژه با هدف شفاف سازی

فاکتورهای لیست شدن در کوین ژکو

فاکتورهای لیست شدن در کوین ژکو

شرایط لیست شدن ارزهای دیجیتال

• دارای یک وبسایت فعال و کاربردی و حاوی اطلاعات کافی در مورد ارزهای دیجیتال باشد. البته وب سایت هایی که تیم، هدف یا پروفایل شبکه اجتماعی ندارند، فاقد اعتبار می باشند.

• وب سایت های ساخته شده بر روی پلتفرم هایی مانند Wix اعتبار ندارند و تنها در صورتی که به تیم و پروژه تعلق داشته باشند، معتبر هستند.

• دارای بلاک اکسپلور فعال باشد.

• فهرست شده در حداقل یکی از صرافی های مورد قبول کوین ژکو باشد.

• پروژه معامله شده در صرافی های غیرمتمرکز و متمرکز خود سرویس، به دلایل امنیتی، تایید نمی شوند.

شرایط لیست شدن در صرافی ها

• دارای یک وبسایت فعال که حجم معاملات واقعی دارد و با داده های API تطابق دارد.

• دارای نماینده ای باشد که تیم کوین ژکو بتواند با آنها برای مسائل مختلف ارتباط داشته باشد.

• صفحه اطلاعات رمز ارز باید شامل نام، لوگو، بلاک اکسپلور و وبسایت توکن باشد.

مقایسه API کوین مارکت کپ و کوین ژکو

برای ادغام در وبسایت ها و وبلاگ های تجاری، کوین ژکو، API رایگان ارائه می دهد اما کوین مارکت کپ API رایگان را فقط برای کاربردهای شخصی ارائه می دهد و برای استارتاپ ها و پروژه های شخصی باید هزینه پرداخت شود.

برنامه های تشویقی کوین مارکت کپ و کوین ژکو

پروژه کوین مارکت کپ از طریق الماس کوین مارکت کپ، اقدام به ارائه برنامه های تشویقی و امتیازدهی می کند به طوری که کاربران با جمع آوری الماس ها می توانند امتیاز کسب کنند و از طریق امتیازات می توانند برای کسب NFTها، کوپن تخفیف، آواتارها و باز کردن جعبه مرموز استفاده کنند.

وب سایت کوین ژکو هم از طریق Coingecko Candies به کاربران خود امتیازاتی ارائه می دهد که از نظر سرعت جمع آوری و راحتی کسب امتیازات، نسبت به برنامه الماس کوین مارکت برتری دارد. جوایز این برنامه متعلق به کاربران می باشد و پاداش ها از تنوع بیشتری برخوردارند.

سبد سرمایه گذاری و ساخت پرتفولیو در کوین مارکت کپ وکوین ژکو

هم در وبسایت کوین مارکت کپ و هم در وب سایت کوین ژکو، کاربران می توانند در بخش Portfolio، داده های خرید و فروش رمز ارزهای خود را وارد کنند و تمام دارایی های خود را به راحتی و یک جا مشاهده نمایند.

رابط کاربری

وبسایت کوین مارکت کپ از نظر رابط کاربری که شامل سرعت بارگیری وبسایت، اندازه و نوع فونت و محل قرار گرفتن ابزارها، می باشد، نسبت به رابط کاربری وب سایت کوین ژکو، رابط کاربری بهتری دارد.

جمع بندی

علاوه بر کوین مارکت کپ و کوین ژکو، سایت های دیگری برای بررسی حرکت قیمت ها، حجم معاملات مبادلاتی، وضعیت بازار و… وجود دارد که از جمله آنها می توان به Cointracker، Messari و CryptoView اشاره کرد.

منبع : alirezamehrabi.com