میم کوین چیست؟ – تفاوت میم‌کوین‌ها با سایر ارزهای دیجیتال

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

خلق بیت‌کوین در سال 2008 زمینه‌ساز پیدایش رمزارزهای دیگر از جمله آلت کوین (Altcoin)، استیبل‌کوین (Stable Coin) و میم کوین (Meme coin) شد. میم‌کوین‌ها در پی جریانات و اتفاقات در فضای مجازی با هدف شوخی شکل می‌گیرند که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده اند. در ابتدای راه افراد تاثیرگذار یا اینفلوئنسرها در حوزه اینترنت تاثیر چشم گیری داشتند اما این روزها این تاثیر بیش از گذشته می‌باشد. به طوری که افرادی نظیر ایلان ماسک (Elon Musk) می‌توانند تنها با منتشر کردن یک توییت، قیمت یک ارز را چند برابر کنند.

میم کوین (Meme Coin) چیست؟ 

میم کوین‌ها (meme coin) هیچ گونه ارزش ذاتی ندارند و صرفا با هدف شوخی وارد می‌شوند. عده کثیری از افراد میم کوین‌ها را پدیده مالی به شمار نمی‌آورند بلکه بیشتر به دید پدیده‌ای اجتماعی به آن نگاه می‌کنند که قیمت آن تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی و احساسات جوامع آنلاین در نوسان است. 4 سال پس از راه‌اندازی بیت‌کوین، دوج‌کوین (Doge coin) ایجاد شد. این ارز با هدف شوخی گرفتن بازار کریپتوکارنسی خلق شد که از تصویر سگی به نام شیبا اینو (Shiba Ino) الهام گرفته شده است.

دوج کوین یک رمزارز منبع باز همتا به همتا است که در دسته میم کوین‌ها قرار دارد. دوج کوین در دسامبر سال 2013، با تصویر سگ شیبا اینو در لوگوی خود ایجاد شد.

ارز دیجیتال دوج کوین در ابتدا با هدف شوخی با بازار کریپتو کارنسی‌ها ایجاد شد و تکنولوژی استفاده شده در آن تحت تاثیر تکنولوژی استفاده شده در لایت کوین است. الگوریتم scrypt استفاده شده در دوج کوین، قیمت پایین و عدم محدودیت در عرضه از ویژگی‌های این رمزارز است.

اگرچه دوج‌کوین در ابتدا با هدف شوخی ایجاد شد با این حال طرفداران بسیاری پیدا کرد که باعث شکل گیری حباب قیمتی در آن در سال 2017 شد. پس از ترکیدن این حباب در سال 2018، دوج کوین بیشتر ارزش خود را از دست داد. اما در ادامه و پس از هاوینگ سال سوم بیت‌کوین و رشد مجدد بازار رمزارها، افراد مشهور و تاثیر گذاری همچون ایلان ماسک شروع به حمایت از این رمزارز کردند و در نتیجه دوج کوین مجدداً رشد چشم گیری را تجربه کرد.

دوج کوین اولین میم‌کوین بر پایه بلاکچین است که در ابتدا با هدف شوخی ساخته شد ولی در ادامه به دلیل کارمزد پایین و کاربرد در امور خیریه بین افراد زیادی محبوب شد. دوج کوین یک سیستم پرداخت خودمانی با هدف انتقال ارزش مانند بیت کوین است که افراد محبوب و مشهوری نظیر کارول باسکین (Carole Baskin)، جین سیمونز (Gene Simmons) و از معروف‌ترین آنها مدیر عامل تسلا ایلان ماسک از آن حمایت می‌کنند.

دلایل محبوبت میم‌کوین‌ها

پس از رشد چشم گیر دوج‌کوین، در سال 2021 بازار رمزارزها با انفجار عظیم میم‌کوین‌ها مواجه شد و افراد بسیاری اقدام به خرید آن‌ها کردند. از عوامل تاثیر گذار در محبوبیت میم‌کوین‌ها می‌توان به ارتباط آن‌ها با افراد معروف و تاثیر گذار شبکه‌های اجتماعی و فعال در حوزه رمزارزها اشاره کرد. معمولاً میم کوین‌ها از حمایت افراد معروف و تاثیر گذار در جامعه برخوردارند که تنها با یک توییت می‌توانند توجه افراد بسیاری را به خود جلب کنند. از دیگر دلایل محبوبیت میم کوین‌ها می‌توان به قیمت پایین و عرضه نامحدود آن‌ها اشاره کرد. میم کوین‌ها معمولا با قیمت بسیار پایینی عرضه می‌شوند که همین موضوع باعث شده افراد بسیاری توانایی خرید تعدار زیادی از این ارز را داشته باشند. اگرچه سرمایه‌گذاری در میم‌کوین‌ها سرمایه‌گذاری امنی نیست با این حال رشد فضایی قیمت بعضی از آن‌ها باعث شده افراد این ریسک را به جان خریده و اقدام به خرید میم کوین‌ها کنند.

تفاوت میم کوین‌ها با سایر رمزارزها

برخلاف رمزارزهایی نظیر بیت‌کوین (Bitcoin) و  اتریوم (Ethereum)، که هرکدام با هدف حل مشکلاتی خلق شدند، میم‌کوین‌ها صرفا بر اساس شوخی و بدون هدف مشخص ساخته می‌شوند. برای مثال بیت‌کوین یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز است که هدف آن انتقال ارزش بدون نیاز به نهاد‌های واسطه است. اما این موضوع در میم کوین‌ها صدق نمی‌کند و سودآوری سریع آن‌ها باعث شده توجه افراد بسیاری به آن‌ها جلب شود.

به علاوه میم کوین‌ها برای محبوبیت بیشتر از روش‌های تبلیغاتی متفاوتی استفاده می‌کنند. برای مثال تیم شیبا اینو تقریبا نیمی از توکن‌های شیبا را برای ویتالیک بوترین، خالق اتریوم ارسال کرد اما بوترین تمام توکن‌ها را به فروش رساند و درآمد حاصل از آن را به خیریه اهدا کرد.

 

در ادامه به معرفی 5 میم کوین معروف خواهیم پرداخت.

 

Doge Coin

دوج کوین، یک فورک از لایت کوین و مبتی بر اثبات کار است با این تفاوت که در دوج کوین محدودیت عرضه وجود ندارد که این امر ممکن است از دید برخی این ارز را تبدیل به یک ارز تورمی کند. با این حال باید اضافه کرد که هر سال تعداد واحدهای ثابتی استخراج می‌شود که باعث نرخ ترم ثابت می‌شود.

 

Shiba inu

سازنده شیبا فردی ناشناس به نام ریوشی (Ryoshi) است. شیبا اینو را رقیب جدی دوج کوین می‌دانند و حتی با نام قاتل دوج نیز شناخته می‌شود. نام شیبا از نژاد سگ ژاپنی گرفته شده است و واحدهای آن به تعداد یک کوادریلیون عرضه خواهد شد که البته همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، 50 درصد آن به امور خیریه اهدا شده است. طرفداران شیبا را (SHIB Army) می‌نامند.

 

Baby Doge

بیبی دوج در سال 2021 توسط فردی ناشناس ساخته شد و می‌توان آن را محصول جانبی دوج کوین دانست . در سایت بیبی دوج نوشته شده بیبی دوج، ترفندها و درس‌های بسیاری از دوج کوین یاد گرفته و با استفاده از یک سیستم هوشمند در معاملات و تراکنش‌ها، بسیاری از مشکلات دوج را حل کرده و مسیر بهتری را طی خواهد کرد.

 

Floki Inu

فلوکی اینو الهام گرفته شده از شیبا اینو است و نام آن برگرفته شده از نام سگ ایلان ماسک می‌باشد. این ارز هم روی بلاکچین اتریوم و هم روی بایننس اسمارت‌چین راه‌اندازی می‌شود که در زمان کوتاهی در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ قرار گرفت و به دلیل توییت ایلان ماسک با عنوان “Floki has arrived” رشد چشم گیری داشت.

 

Feg

ارز فگ با نماد گوریل شناخته می‌شود و همانند ارز فلوکی بر بستر اتریوم و بایننس اسمارت چین لیست شده است که با شعار “ساخته شده برای بهتر شدن” فعالیت خود را از ماه دوم سال 2021 شروع کرده است. در پی هر تراکنش یک درصد کارمز بین مالکین این ارز تقسیم و یک درصد توکن سوزانده می‌شود که مالکین را تشویق به هولدینگ می‌کند که در انتها منجر به افزایش قیمت آن می‌شود.

 

نکات منفی میم کوین ها

اگرچه در سالهای اخیر شاهد رشد سریع میم کوین‌ها بودیم با این حال همانند ارزهای دیگر در کنار مزایا، ریسک و خطرات مختص به خود را شامل می‌شوند.

 

هدف مشخصی ندارند

بسیاری از میم کوین‌ها با هدف شوخی طراحی می‌شوند با این حال برخی از آنان در ادامه هدفمند شده و وایت پیپر خود را تنظیم می‌کنند.

 

جامعه‌محور بودن

اگرچه نقطه قوت میم‌کوین‌ها ارتباط تنگاتنگ آن‌ها با شبکه های اجتماعی و افراد معروف است که می‌تواند به رشد سریع و معروف شدن آن‌ها کمک کند، با این حال این جامعه می‌تواند به یکباره دست از حمایت پروژه ای بردارد و باعث کاهش ارزش آن شوند.

 

نداشتن عرضه محدود

برخی میم کوین‌ها مانند دوج کوین دارای عرضه محدود نمی‌باشند که این امر باعث افزایش نرخ تورم و در دراز مدت و کم شدن ارزش آن‌ها می‌شود.

 

چرخه عمر کوتاه

معمولا این پروژه‌ها در بلند مدت روند صعودی ندارند و تنها در بازه‌های زمانی کوتاه برای سرمایه گذاران اولیه خود سود دهی دارند.

 

جمع‌بندی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم میم کوین‌ها از جامعه و اینفلوئنسرهایی که از آن حمایت می‌کنند قدرت می‌گیرند و همانطور که می‌دانید پیش‌بینی مسیر توسعه‌ یک فناوری بسیار ساده تر از پیش بینی اهداف و نیت افراد است. برای مثال ایلان ماسک توجه و حمایت زیادی نثار دوج کوین کرده بود حتی برای پسر کوچک خود دوج کوین خریداری کرده و او را کوچک ترین هولدر جهان نامید با این حال در اوج قیمت، این ارز را بی ارزش خطاب کرد.

بازار رمزارزها به خودی خود پر ریسک می‌باشد علی الخصوص میم کوین‌ها که رشد صعودی و پیوستهای ندارند و معمولا در بازه زمانی کوتاهی برای سرمایه‌گذاران اولیه خود سوددهی دارند و پس از آن وارد روند نزولی می‌شود. با این حال این نوع دارایی هم بخشی از بازار رمزارزها هستند اما توصیه می‌کنیم سرمایه زیادی وارد این حوزه نکنید و در صورت رشد قیمت آن‌را به فروش برسانید.