هال فینی کیست؟

اشتراک گذاری مطلب:

لینک کوتاه مطلب:

هال فینی از جمله اولین افرادی است که ارز دیجیتال بیت کوین را پذیرفت. وی فارغ التحصیل رشته مهندسی از دانشگاه کلتک است که بعد از چند سال فعالیت در زمینه ساخت بازی های رایانه ای، عضو شرکت PGP شد و توانست بهترین مدل حریم خصوصی را ایجاد کند. علاوه بر این هال فینی یکی از اعضای مهم شبکه سایفرپانک است. از جمله دستاوردهایی که می توان برای هال فینی قبل از ایجاد ارز دیجیتال بیت کوین بیان کرد، ایجاد سیستم فروش ناشناس و نقدی دیجیتال بوده که قابل استفاده مجدد اثبات کار در سال 2004 است.

هال فینی اولین بیت کوین ارسالی را به صورت مستقیم از ساتوشی ناکاماتو دریافت کرد اما در این میان یک سری شبهاتی وجود دارد که آیا هال فینی را می توان یک گزینه پیشنهادی برای ساتوشی ناکاموتو بودن نیز در نظر گرفت.

اولین مدرکی که در این مورد وجود دارد، نقل قولی است که از طریق ایمیل سایپرپانک در سال 1992 ارسال شده است:

«در اینجا با مشکلاتی از قبیل در خطر افتادن حریم خصوصی، ربات های گوگل، پایگاه های اطلاعاتی گسترده و تمرکزگرایی بیش از حد روبرو هستیم. اما در این میان دیوید چام روش کاملا متفاوتی ارائه می دهد. روشی که قدرت را بین افراد تقسیم می کند تا دولت‌ها و شرکت‌ها. از رایانه می‌توان به جای کنترل افراد، به عنوان ابزاری برای آزادی و محافظت از مردم استفاده کرد.»

حقایق جذاب در مورد زندگی هال فینی


حقایق جذاب در مورد زندگی هال فینی

گرایش های آزادی خواهانه:
هال فینی به عنوان یکی از اعضای سایپربانک، نظرات آزادی خواهانه بسیاری در مورد آزادی فردی ارائه کرده است. از جمله مدارکی که می توان اثبات کرد هالی فینی می تواند به عنوان گزینه ای باشد که وی را ساتوشی ناکاموتو نامید: تجزیه و تحلیل هال فینی با ساتوشی ناکاماتو، هش اولین بلاک بلاکچین و مقاله وایت پیپر است.

علاوه بر این در یک ایمیل در سال 2010، ساتوشی از تردید خود در مورد رقابت قدرت پردازش اشاره کرد و اعلام کرد که قدرت پردازش یا همان cpu موجب می شود که تنها افرادی که انگیزه استخراج دارند، می توانند سیستم های قوی تری داشته باشند. وی بیان کرد که اهمیتی ندارد که ثروت متمرکز باشد اما در شرایط کنونی در صورتی که ثروت به جای اینکه به 100 نفر داده شود، به 20 نفر داده شود برای جامعه رشد بیشتری به همراه خواهد داشت.

با تمام این تفاسیر از آنجایی که آزادی خواه ها معمولا جزو افرادی هستند که مخالف سوسیالیسم هستند، این نوع صحبت می تواند متعلق به ساتوشی ناکاماتو باشد.

سکونت در خیابانی پایین تر از دوریان:
از دیگر حقایقی که می توان در مورد هال فینی اشاره کرد این است وی تنها چند ساختمان دورتر از ساتوشی ناکاماتو واقعی که در واقع یک مرد ژاپنی آمریکایی بوده، زندگی می کرده است. وی به نام دوریان ساتوشی ناکاماتو نیز شهرت دارد، گرچه با تمام این تفاسیر خبرگزاری نیوزویک اعلام کرده است که دوریان بیان کرده که «هیچ گونه ارتباطی با بیت کوین نداشته و در مورد آن هیچ گونه ادعایی نیز ندارد و من را با فرد دیگری اشتباه گرفته اند.» همچنین وی ادعا کرده است که به دلیل شرایطی که در قرارداد کاری اش وجود داشته نمی توانسته است که جزئیات کامل را در مورد پروژه خود بیان کند و همین موضوع باعث ایجاد سوء تفاهماتی در این زمینه شد.

البته نظریه دیگری نیز در این میان وجود دارد که شاید هال فینی از اسم دوریان الهام گرفته و مقاله وایت پیپر را برای احترام گذاشتن به کدگذار فروتن کالیفرنیا که درگیر مسائل مالی بود، به نام ساتوشی ناکاماتو منتشر کرده است که در بیانیه ای رسمی خود اینگونه بیان کرد: « من ده سال نتوانستم به عنوان یک مهندس یا برنامه‌نویس کار ثابت پیدا کنم. سال‌ها به عنوان کارگر و معلم پاره‎ وقت کار کرده‌ام و در سال ۲۰۱۳ آنقدر مشکل مالی داشتم که کار خدمات اینترنتی خود را رها کردم.»

مشارکت در اجرای پروژه بیت کوین:
هال فینی از جمله اولین افرادی است که علاقه بسیاری به پیشنهادات معاملات نظیر به نظیر یا همتا به همتا نشان داد و اینگونه بیان کرد که « زمانی که ساتوشی بیت کوین را در لیست ایمیلی ارز دیجیتال معرفی کرد، در بهترین حالت مورد استقبال شکاکانه قرار گرفت. چرا که رمزنگاران طرح های بزرگ زیادی را دیده بودند که توسط اشخاص بی تجربه ارائه شده بود اما من دیدگاه مثبت خواهم داشت.» وی همچنین اولین شخصی غیر از ساتوشی بود که بیت کوین را راه اندازی کرد. هالی فینی پیشرو واقعی بیت کوین بود و در ژانویه 2009 توئیتی ارائه داد: «در حال راه اندازی بیت کوین»

بازنشستگی همزمان هال فینی و ساتوشی ناکاماتو
هال فینی از شرکت نرم افزار رایانه ای در اوایل سال 2011 بازنشسته شد. آخرین ایمیل ساتوشی ناکاماتو مربوط به 26 آوریل 2011 است. در این تاریخ بود که ساتوشی از رهبری پروژه بیت کوین کناره گیری کرد و در خطاب به یکی از توسعه دهندگان به نام «گاوین اندرسون» بیانه ای با مفهوم اینکه به جای صرف وقت در مورد ایجاد شایعاتی در مورد شخصیت وی، بهترین حالت این بود که بر روی بیت کوین سرمایه گذاری انجام می شد و اعتبار بیشتری به توسعه دهندگان داده می شد.

تشابه سبک نگارشی
موسسه Juola & Associates با بررسی تمام نوشته های برجای مانده هال فینی و مقایسه با نوشته های ساتوشی ناکاماتو از طریق الگوریتم های کامپیوتری، ادعا کرد که سبک نوشتن و کلمات استفاده شده توسط هال فینی و ساتوشی ناکاماتو خارق العاده است، به گونه ای که طبق بررسی های صورت گرفته توسط این موسسه تاکنون سبک نگارش هیچ کسی اینقدر مشابه با ساتوشی نبوده است.

راه اندازی ارز دیجیتال بیت کوین

هال فینی همانند نیک سابو و افراد دیگر علاقه بسیار زیادی به پروژه Extropianism و Cryonics داشت. بنیانگذاران این دو پروژه معتقدند که با پیشرفت علم و تکنولوژی، انسان می تواند بعد از مرگ به زندگی برگردد و حتی به جایگاه جاودانگی نیز برسد. به همین دلیل است که جسم انسان را در دماهای بسیار پایین فریز کرده و تلاش می کنند تا روز موعود فرا برسد.

هال فینی در سال 2014 به دلیل ابتلا به بیماری سلول های عصبی به نام ALS درگذشت. جسد وی به بنیاد « افزایش طول عمر آلکور» در آریزونا سپرده شد و در آنجا تاکنون نگهداری می شود.

به هر حال نمی توان نقش هال فینی را در رساندن بیت کوین به جایگاهی که در حال حاضر قرار دارد نادیده گرفت. تحولی که در حوزه هکرها اتفاق افتاد، نام بزرگ در رمز نگاری و سایپربانک، تمامی خدماتی است که هالی فینی توانست به جامعه بشری ارائه دهد.

اما اینکه چرا با وضعیت بیماری که هال فینی داشت بیت کوین را اختراع کرد را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

چرا هال فینی بیت کوین را اختراع کرد؟
هال فینی مخترعی نابغه و ماهر بود اما وی مبتلا به بیماری ALS بود و می دانست که زمان چندانی ندارد، بنابراین به دنبال راه چاره ای بود. به همین دلیل مشارکت در توسعه شبکه بیت کوین همان راه چاره ای بود که فینی دنبال آن می گشت. از آنجایی که بیماری هال فینی جزو بیماریهای سخت و پر خرج بود وی تصمیم گرفت هزینه های درمان خود را تحت هر شرایطی تامین کند. به همین دلیل بیت کوین که نسل جدیدی از واحدهای پولی بود را ایجاد کرد. بنابراین بیت کوین حاصل تلاش و فعالیت بیش از حد مغز هال فینی بود. مغزی که برای نجات جان خودش تمام تلاشش را کرد. هال فینی درگذشت اما در حال حاضر می توانیم بیت کوین را داشته باشیم.